IV Pałuckie Targi Rolne - Żnin 2000
   

   
IV Pałuckie Targi Rolne nad Jeziorem Czaplem w Żninie rozpoczną się w najbliższą sobotę 26 sierpnia od 13:00. Organizatorzy serdecznie zapraszają do Żnina wszystkich rolników z powiatów: żnińskiego, mogileńskiego, nakielskiego, wągrowieckiego i gnieźnieńskiego. Na wystawców czekają puchary za najciekawsze oferty targowe. Jak zwykle ciekawie zapowiadają się pokazy pracy sprzętu rolniczego. Na targi można zabrać dzieci - żnińskie stowarzyszenie "Kapitał Zaufania" urządza dla nich na terenie targów plac zabaw.


   
Pokazy na polu

    Parkingi targowe na boisku Szkoły Podstawowej nr 1 i przy ulicy Szkolnej zazwyczaj nie mogą pomieścić wszystkich chętnych, dlatego w godzinach najbardziej nasilonego ruchu organizatorzy proszą o parkowanie nieco dalej od terenów targów, koło CPN i w innych miejscach parkingowych Żnina. Informacje dotyczące dojazdu i dojścia na teren targów zostaną umieszczone na tablicach informacyjnych.

   Już tradycją Pałuckich Targów Rolnych stało się, że podczas targów odbywają się pokazy sprzętu ciężkiego na polach pokazowych. W tym roku również tradycji stanie się zadość. W niedzielę od 12:30 wszystkich, którzy chcieliby zobaczyć pracę maszyn uprawowych i ciągników, zapraszamy na pole za ogródkami działkowymi.
    Na miejscu będzie można zobaczyć pracę maszyn uprawowych z firmy "Unia" z Grudziądza oraz ciągników z firm: "Vlogtmann" z Gruszczyna i "CAS Crystal Agropoland" z Sieradza. Ciekawą ofertę, która może przyciągną wzrok niejednego rolnika, zaproponowała Kujawska Fabryka Maszyn Rolniczych "Krukowiak" z Redecza Krukowego. Firma jako producent opryskiwaczy dla rolnictwa i sadownictwa zaprezentuje opryskiwacz polowy przyczepiany 2500/18/PH z komputerem. 
   
Pokazy na stoiskach 
    Na swoich stoiskach wystawcy będą urządzać pokazy sprzętu, aby w ten sposób przyciągnąć zwiedzających. Na stoisku firmy "Vic-Alma" z Wągrowca będzie można oglądać wyplatanie wyrobów z wikliny. Firma "Husqvarna" słynąca z pilarek zaprezentuje rodzaj sztuki w wykonaniu tych urządzeń. Otóż specjaliści będą ukazywać działanie pilarek rzeźbiąc nimi w drewnie. Oprócz "Husqvarny" sprzęt podobnego typu, a więc pilarki i kosy spalinowe, zaprezentuje na swoim stoisku firma "Emak" z Poznania.
Producent deszczowni polowych przenośnych i szpulowych firma "Klaudia" z Ustronia zaprezentuje działanie deszczowni szpulowej "Raj-3".
   
Nagrody dla publiczności
    W czasie trwanie targów każdy zwiedzający może wypełnić kupon (znajdujący się na planie targów, który otrzyma bezpłatnie u wejścia na teren targów), na którym typuje jedną firmę - jego zdaniem najlepiej się prezentującą. 
     W niedzielę o 16:00 zostaną ogłoszone wyniki głosowania publiczności i wręczenie wybranej firmie Pucharu Publiczności.
   
Występy artystyczne

Nagrody dla wystawców:
Puchar Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego za najciekawszą ofertę targową
Puchar Wojewody Bydgoskiego za najciekawszą ofertę targową firmy z województwa kujawsko-pomorskiego
Puchar Starosty Powiatu Żnińskiego dla producenta oferującego na IV Pałuckich  Targach Rolnych najciekawszy produkt
Puchar Burmistrza Żnina za najciekawszą ofertę przedstawioną na IV Pałuckich Targach Rolnych
Puchar Pałuckich targów Rolnych za najciekawszą propozycję targową
Puchar Publiczności na najciekawszą propozycję targową.

   Pomiędzy zwiedzającymi - jak co roku - będzie spacerowała kapela podwórkowa, która będzie uprzyjemniać zwiedzającym pobyt na targach. 
    Na targach wystąpi również Zespół Tańca Nowoczesnego "Kontrast" z Młodzieżowego Domu Kultury numer 2 w Poznaniu. Zespół pod kierownictwem choreografa Czesława Maciaszyka zaprezentuje swój program w niedzielę o 15:30 na scenie ustawionej w centrum Targów. 
   
Ogródek dla dzieci
    Wolontariusze Stowarzyszenia "Kapitał Zaufania" ze Żnina mają propozycję dla rodziców, którzy przyjdą na targi ze swymi pociechami - dla dzieci zostanie przygotowany ogródek zabaw.
     W budynku (hangar WOPR-u) członkowie stowarzyszenia będą organizować turnieje gier planszowych, wyświetlanie bajek, konkursy plastyczne i sportowe dla dzieci oraz gry i zabawy ruchowe. Na zewnątrz budynku zostanie przygotowana piaskownica. Poza tym członkowie stowarzyszenia przygotują słodycze dla dzieci.
   
Unia na Targach
    W czasie Targów będzie można pytać o wszelkie sprawy związane z wejściem Polski do Unii, a naukowcy Uniwersytetu w Cambridge za pośrednictwem "Pałuk" odpowiedzą na nie.
Współpracownik naszej gazety z Gąsawy, Jacek Mielcarzewicz, który prowadzi tę akcję, nawiązał kontakt z dr. Adamem Kleczkowskim, Polakiem pracującym na Uniwersytecie w Cambridge w Zakładzie Botaniki, dzięki któremu mamy kontakt z angielskimi specjalistami w dziedzinie integracji polskiego rolnictwa z unijnym.
    Na targach będzie można zadać im za naszym pośrednictwem pytania. Jeśli będą sformułowane na piśmie, prosimy oddawać je w biurze targów lub wrzucać do urny z kuponami głosowania na najlepszą firmę. Można też je ustnie zgłosić naszym reporterom, ewentualnie w biurze Targów.
   
Spożywcze wizytówki Żnina
    Wszyscy wystawcy, którzy z całej Polski przyjadą do Żnina, zostaną obdarowani spożywczymi wizytówkami naszego miasta.
    Firmy produkcyjne i przetwórcze branży rolno-spożywczej mieszczące się w Żninie przygotowały symboliczne upominki dla wystawców: twarożki, jogurty (OSM Żnin), galaretki ("Lipro"), chleb królewski (Jamróg), piwo "Leszek" (Browar Żnin), zupki w proszku ("Kandex"), pączki (PSS "Społem") i cukier (Cukrownia Żnin).
   
Pogoda
    Targi odbędą się niezależnie od pogody. Jeśli pogoda nie dopisze - warto pamiętać o tym, że nad jeziorem  wiatr jest mocniejszy. Przy ładnej aurze (jak rok temu), warto wybrać się na zwiedzanie wcześniej, bo w godzinach szczytu jest duży tłok.

Magdalena Starczewska
współpraca Jacek Mielcarzewicz
Pałuki nr 444 (34/2000)

Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta danych zastrzeżone. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych możliwe wyłącznie na własny użytek. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów możliwe wyłącznie za zgodą redakcji, którą można uzyskać tutaj. Ogłoszenia i reklamy są materiałem zleconym, za ich treść odpowiedzialność ponosi ich nadawca, a nie redakcja lub wydawca gazety.
Copyright 2006-2018 Pałuki Tygodnik Lokalny - Wydawnictwo Dominika Księskiego WULKAN, tel. 52 302-09-28
do góry