Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego z Bydgoszczy przygotowała na targi rolne ciekawą propozycję dla rolników indywidualnych. Informowano ich o zasadach bezpiecznej pracy w rolnictwie. 

    Propozycja na targach
    W związku z tym, że co roku w gospodarstwach rolników występuje około 50 tysięcy poważnych wypadków, a około 300 osób traci w nich życie Prezes KRUS - u Maksymilian Delekta (w porozumieniu z Radą Rolników, Ministrem Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej oraz Ministrem Zdrowia i Opieki Społecznej) ustanowił ogólne Zasady ochrony zdrowia i życia w gospodarstwie rolnym. O szczegółowych zaleceniach dotyczących bezpieczeństwa przy użytkowaniu maszyn i urządzeń rolniczych, czy urządzeń instalacji elektrycznej każdy rolnik mógł dowiedzieć się ze specjalnie przygotowanej broszury.

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego jest instytucją dla rolników indywidualnych, która prowadzi ubezpieczenia społeczne (emerytalno-rentowe, wypadkowe, chorobowe, macierzyńskie). Zajmuje się obsługą ok. 1,4 mln rolników i ich domowników oraz ok. 2 mln emerytów i rencistów w sprawach dotyczących objęcia ubezpieczenia, wymiaru i poboru składek, wypłatą świadczeń z ubezpieczenia. 

   Przedstawiciele KRUS starali się również uczulić rolników na problem zagrożenia zdrowia i życia dzieci pracujących w gospodarstwach rolnych (każdego roku ponad 1.000 dzieci ulega wypadkom). W związku z tym udzielano informacji na temat prac i czynności, które są szczególnie niebezpieczne, i których nie należy powierzać dzieciom do lat 15 w gospodarstwach rolnych (np. kierowanie ciągnikiem, obsługa kombajnu do zbioru zbóż, sprzęganie maszyn rolniczych, obsługa młocarni). Znane są przypadki, że dla uratowania kartofla dziecko wchodzi pod pracujący kombajn, a w pogoni za powierzoną swej opiece krową wybiega prosto pod jadący ciągnik lub samochód.
    Rzeczywistość jest jednak trudna - podkreślali sami rolnicy - i sytuacja w rolnictwie zmusza ich niejako do angażowania do ciężkich, a nawet niebezpiecznych prac. Sprzęt, z którego korzystają od wielu lat też stanowi niebezpieczeństwo dla pracujących na polu, ale w wielu wypadkach nie stać ich na kupno nowego.  
   
Konkurs
    Wychodząc na przeciw tym zagrożeniom KRUS przygotował na targach konkurs dla rolników indywidualnych pod hasłem "W rolnictwie można pracować bezpiecznie". Z 270 rozdanych kuponów do stoiska trafiło 138 odpowiedzi, w tym 70 poprawnych. W ankiecie pytano m.in. o dopuszczalne pochylenie terenu dla ciągników kołowych o masie 800 kg lub o sposób oczyszczania redlic siewnika z chwastów.
    Wśród prawidłowych odpowiedzi rozlosowano 5 nagród. Wiertarki wygrali: Anna Kędzierska z Brzyskorzystwi i Tomasz Walczak ze Żnina. 3 zestawy kluczy nasadowych trafiły do Krystyny Jankowskiej, Andrzeja Wojtasiaka i Bronisława Wodzińskiego.  

Magdalena Starczewska
Pałuki 445 (35/2000)
Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta danych zastrzeżone. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych możliwe wyłącznie na własny użytek. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów możliwe wyłącznie za zgodą redakcji, którą można uzyskać tutaj. Ogłoszenia i reklamy są materiałem zleconym, za ich treść odpowiedzialność ponosi ich nadawca, a nie redakcja lub wydawca gazety.
Copyright 2006-2018 Pałuki Tygodnik Lokalny - Wydawnictwo Dominika Księskiego WULKAN, tel. 52 302-09-28
do góry