IV Pałuckie Targi Rolne - Żnin, 26 i 27 sierpnia 2000

   
    Cała plaża Małego Jeziora zastawiona sprzętem rolniczym. Tu traktory, tam pługi, tu kombajn, tam nawozy, tu pasze, tam okna, tu kwiaty, tam wyroby z wikliny. Na pokazach sprzętu rolniczego - nowoczesne traktory, opryskiwacz i pługi w czasie pracy. Smakosze - z chlebem ze smalcem w dłoni. Dzieci - w "Królestwie zabawy". Ponad sto nagród, zespół taneczny, Żnińska Kapela Podwórkowa, kiełbaski, piwo, tysiące ludzi i piękna, słoneczna pogoda z lekką bryzą od jeziora. Takie były tegoroczne, bardzo udane Pałuckie Targi Rolne w Żninie. 

rolne14b.jpg
Uroczystego otwarcia dokonali (na zdjęciu od prawej): starosta powiatu żnińskiego Bolesław Cieniawa, członek zarządu województwa kujawsko-pomorskiego Maria Kurnatowska, wiceprzewodniczący Rady Powiatu Żnińskiego Jan Kapterski, przedstawiciel organizatorów  Targów, rolnik z Januszkowa, Zofia Kozłowska; sekretarz Starostwa Powiatowego Czesław Kośmicki, i niewidoczni na zdjęciu: przewodniczący Rady Miejskiej w Żninie Fabian Heinich i sekretarz Urzędu Miejskiego w Żninie Mirosław Gatka.
         fot. Magdalena
           Starczewska 
rolne13b.jpg
Do kombajnu chętnie przymierzali się najmłodsi fot. Magdalena Starczewska
rolne12b.jpg
Wystawiony sprzęt budził wielkie zainteresowanie fot. Jacek Mielcarzewicz
rolne11b.jpg
Jak co roku, Targi odwiedziły tłumy ludzi        fot. Jacek
         Mielcarzewicz
rolne10b.jpg
Wyrzeźbiony pilarką spalinową, z kawałka drewna grzybek stał się prawdziwą rewolucją tegorocznych Pałuckich Targów Rolnych w Żninie. Na zakończenie imprezy odbyła się nie zapowiadana wcześniej licytacja tej mini-rzeźby wystawionej przez firmę "Husqvarna". Cenę wywoławczą ustalono w wysokości symbolicznej złotówki. Do kwoty 205 złotych  podbili cenę szefowie "Eko-Rolu" z Rogowa - prezes Marian Słomkowski oraz kierownik zakładu usług mechanicznych Ryszard Zwoliński, którzy odebrali mini-rzeźbę z rąk przedstawiciela "Husqvarny". Dochód z aukcji został w całości przekazany Stowarzyszeniu Kapitał Zaufania ze Żnina.
        fot. Magdalena
            Starczewska
rolne6b.jpg
Agregat przedsiewny z "Unii" Grudziądz ciągnięty przez ciągnik MTZ82 będący własnością Andrzeja Posłusznego z Sarbinowa podczas pokazów na targach rolnych.   fot. Jacek
         Mielcarzewicz


    Otwarcie  

rolne3b.jpg
Ogródek dla dzieci zorganizowany przez Stowarzyszenie Kapitał zaufania ze Żnina rodzice uznali za prawdziwy strzał w dziesiątkę na tegorocznych targach. Dzieciaki doskonale bawiły się podczas zabaw ruchowych i oglądania swoich ulubionych bajek. Maluchy stawiały baby z piasku i tonęły w morzu klocków. Rodzice ze spokojem zostawiali swoje pociechy w królestwie zabawy, po czym udawali się na teren targów. Dla organizatorów, czyli wolontariuszy Stowarzyszenia największym sukcesem były rzesze dzieci, które przyszły na plac zabaw. Prezes Stowarzyszenia Grzegorz Koziołek przyznał, że najlepszą nagrodą dla wolontariuszy były uśmiechnięte twarze dzieci. Stowarzyszenie zebrało w czasie targów 448 zł. 
        fot. Magdalena
             Starczewska
rolne2b.jpg
Na placu niedaleko Centrum targowego bogaty program artystyczny zaprezentowały dziewczęta z zespołu "Kontrast" działającego przy Młodzieżowym Domu Kultury nr 2 w Poznaniu. Pytanie brzmi: Gdzie jest głowa widocznej na pierwszym planie tancerki?
        fot. Magdalena
             Starczewska
rolne4b.jpg
Na targach rolnych Samodzielny Publiczny Zakład Podstawowej Opieki Zdrowotnej ustawił punkt punkt mierzenia ciśnienia, który odwiedziło około 700 osób. Pielęgniarka środowiskowa Elżbieta Szymańska oraz pielęgniarka z poradni ogólnej Elżbieta Losa udzieliły kilkunastu osobom pomocy z powodu  ukąszenia przez osy, zgłosiło się kilka osób, które narzekały na ból głowy.
         fot. Magdalena
              Starczewska

    Inauguracja IV Pałuckich Targów Rolnych miała miejsce w sobotę o 13:00 przy wejściu od strony miasta. Przedstawiciele władz i organizatorów dokonali przecięcia wstęgi, umożliwiając zgromadzonym przed nią ludziom wstęp na teren targów, a następnie zabrali głos życząc zarówno wystawcom, jak i zwiedzającym udanego pobytu.
    Przy wejściu na teren targów przybywający goście otrzymywali plany targów wraz z kuponem, którego wypełnienie i wrzucenie do urny upoważniało do wzięcia udziału w losowaniu nagród. Można też było nabyć "Przewodnik po targach".
    Opinie zwiedzających
    Na IV Pałuckich Targach Rolnych zaprezentowało się ponad 80 wystawców z całej Polski. Do grodu Śniadeckich zawitały firmy z odległych zakątków naszego kraju - z Ząbkowic Śląskich, Piotrkowa Kujawskiego, Puław, Ustronia, Kędzierzyna-Koźla. Przywieźli ze sobą mnóstwo nowych propozycji wierząc, że nowości techniczne i produkcyjne są przyszłością polskiego rolnictwa.  
    O opinię na temat tegorocznych targów zapytałam tych, do których głównie skierowane jest to przedsięwzięcie - do zwiedzających targi rolników.  
    Ich zdaniem, z niezwykle aktualną propozycją, szczególnie dla rolników, wyszły firmy, które pomimo znikomych informacji ze strony ministerstwa rolnictwa, udzielały wiadomości na temat 3% vatu dla rolników. Można było na ten temat porozmawiać na stoiskach "Rolnika" ze Żnina (firma otrzymała Puchar Wojewody Bydgoskiego za najciekawszą ofertę targową firmy z województwa kujawsko-pomorskiego, za którą uznano właśnie udzielanie informacji dotyczącej VAT-u dla rolników), "AMB" z Torunia, "Markomp" ze Żnina, ODR Minikowo oraz Wielkopolskiej Izby Rolniczej.  
    Rolnicy, z którymi rozmawiałam, uznali również za interesujące doradztwo na stoisku Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego z Bydgoszczy, gdzie mogli uzyskać informacje na temat ubezpieczeń emerytalno-rentowych.
    Męska część zwiedzających była zachwycona maszynami rolniczymi i sprzętem dla rolnictwa. Z rozmów, które można było usłyszeć na targach wynikało, że wystawcy spełnili w pełni ich oczekiwania, pokazując wszelkie nowości techniczne. Jeden z rolników wspomniał, że wprawdzie nie stać go na zakup traktora prezentowane przez "CAS Crystal Agropoland" z Sieradza czy opryskiwacza z firmy "Krukowiak" z Redecza Krukowego, ale cieszy się z tego, że na targach można zobaczyć te nowości, wiedzieć, co się dzieje na rynku i być na bieżąco.  
    Miłośnicy sprzętu do cięcia drewna i trawy przyznawali, że szczególnie dużo czasu spędzali na stoiskach "Husqvarny" oraz firmy "Emak". Na stoisku "Husqvarny" zwiedzający pragnęli obejrzeć pokaz rzeźbienia w drewnie, a szczególnie efekt tej pracy - grzybka - jak zapewniał wszystkich mechaniczny rzeźbiarz Andrzej Świderek - prawdziwka. Na stoisku firmy "Emak" zwiedzającym podobała się możliwość wzięcia sprzętu do ręki i wypróbowania go pod bacznym okiem przedstawicieli firmy.
    Dużym zainteresowaniem cieszyła się akcja częstowania pałuckim chlebem ze smalcem wytapianym przez Marię Wardę. Kilkoro smakoszy odpowiadało podczas konsumpcji, że taki chleb może skutecznie konkurować z hamburgerem czy tak popularną obecnie pizzą.  
    Natomiast paniom odwiedzającym targi rolne zdecydowanie najbardziej przypadły do gustu: rośliny kwiatowe i iglaste, nasiona, wyroby z wikliny oraz wyroby ze szkła (okna, lustra).
    Opinie wystawców
    Wszyscy, których pytałam o opinię na temat tegorocznych targów odpowiadali, że zauroczyło ich miejsce, na którym impreza się odbywa. Piękna pogoda podkreśliła - jak twierdzili - walor regionu.  
    Przedstawiciel firmy "Emak" Marek Walkowiak stwierdził, że firma chętniej wybiera tego typu imprezy regionalne, gdyż ma się bliższy kontakt z klientem niż na targach o bardzo dużym zasięgu. Prezes firmy "Krukowiak" z Redecza Krukowego podkreślał świetną organizację targów oraz to, że w dobie renesansu targów, Żnin potrafił wykorzystać walory terenu i stworzyć tego typu imprezę. Pracownik firmy "Klaudia" z Ustronia podkreślał głównie bezpośredni dostęp do wody, który daje firmie możliwość zaprezentowania działania deszczowni, co zdarza się na niewielu tego typu imprezach. Pracownik firmy "Klaudia" przyznał, że ustawienie sprzętu bez możliwości jego prezentacji staje się ofertą mniej atrakcyjną.
    O zdanie zapytałam także przedstawicieli rodzimych firm: prezesa "Rolnika" Żnin i prezesa "Eko-Rolu" z Rogowa, którzy odpowiedzieli, że targi są świetną promocją firmy i ich najlepszą wizytówką, która dociera do tych, na których im najbardziej zależy, czyli do rolników.


Magdalena Starczewska
Pałuki nr 445 (35/2000)
Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta danych zastrzeżone. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych możliwe wyłącznie na własny użytek. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów możliwe wyłącznie za zgodą redakcji, którą można uzyskać tutaj. Ogłoszenia i reklamy są materiałem zleconym, za ich treść odpowiedzialność ponosi ich nadawca, a nie redakcja lub wydawca gazety.
Copyright 2006-2018 Pałuki Tygodnik Lokalny - Wydawnictwo Dominika Księskiego WULKAN, tel. 52 302-09-28
do góry