Swoje ofert wystawi około 100 firm. Rolników zapraszamy na pokazy pracy sprzętu rolniczego, wszystkich smakoszy do degustacji jogurtów i ciastek, a rodziców i ich dzieci do świetlicy Stowarzyszenia "Kapitał Zaufania". 

     Jubileusz

    W tym roku Pałuckie Targi Rolne będą obchodziły mały jubileusz - 5 lat. Tort jubileuszowy należy się ludziom, którzy reaktywowali imprezę w 1997 r. po 61 latach: burmistrzowi Żnina Leszkowi Jakubowskiemu, rolnikowi z Januszkowa Zofii Kozłowskiej, właścicielowi Przedsiębiorstwa "Inter Vax" ze Żnina Wacławowi Górnemu oraz Markowi Olejnikowi - Biuro Usług Reklamowych Olejnik i wydawcy tygodnika "Pałuki" Dominikowi Księskiemu.  
    Targi cieszą się zainteresowaniem mieszkańców powiatu żnińskiego, mogileńskiego, nakielskiego i wągrowieckiego. W ubiegłym roku tereny targowe odwiedziło 12.000 zwiedzających. Z roku na rok wzrasta liczba wystawców prezentujących swoje oferty. W 1997 było ich 84. W tym roku liczba dochodzi do 100. Każdego roku wystawiające się firmy starają się zaprezentować tutejszym mieszkańcom nowości z dziedziny rolnictwa. Organizatorzy robią wszystko, aby co roku pojawiały się nowe firmy z coraz to atrakcyjniejszymi propozycjami.
 
    Program targów
    Tegoroczne Pałuckie Targi Rolne odbywające się pod patronatem marszałka sejmiku kujawsko-pomorskiego Waldemara Achramowicza i wicewojewody Michała Joachimowskiego rozpoczną się w sobotę o 13.00 i potrwają do 18.00. Przed południem w sobotę teren targów będzie zamknięty dla zwiedzających. Wszystkich zapraszamy na uroczyste otwarcie przy wejściu między amfiteatrem a plażą (która będzie nieczynna od piątku do niedzieli). Przed wejściem na teren targów każdy otrzyma plan targów, który umożliwi dotarcie do wybranych stoisk. Zarówno wstęp na teren targów, jak i plan są bezpłatne. Wieczorem w sobotę na uroczystym bankiecie zostaną wręczone puchary dla wystawców w poszczególnych branżach. Nazwy wyróżnionych pucharami firm zostaną ujawnione zwiedzającym targi w drugim dniu targowym i opublikowane w naszym tygodniku.  
    W niedzielę - drugiego dnia targów - organizatorzy zapraszają wszystkich zainteresowanych imprezą już na 9.00 rano. Do 17.00 będzie można cieszyć oko specjalnie przygotowanymi wystawami, posmakować jogurtów i chleba ze smalcem oraz kupować ulubione rośliny. O 16.00 w niedzielę zostanie ogłoszona nazwa firmy, która uzyskała największe uznanie w oczach zwiedzających. Na zakończenie targów zostanie wręczony puchar publiczności dla tej firmy.

   Pokazy sprzętu
    Maszyny rolnicze podczas pracy będzie można oglądać podczas pokazów w niedzielę, od 12.30 do 14.30 za ogródkami działkowymi (przy drodze na Skarbienice). Na polu podczas prezentacji najlepsi znawcy - rolnicy - będą mogli ocenić możliwości danej maszyny i jej ewentualna przydatność w gospodarstwie.
    Jak już pisaliśmy w 32 numerze "Pałuk" swoje maszyny wystawią tak znane firmy, jak: "Unia" Grudziądz, "Krukowiak" z Redecza Krukowego, "Vlogtman" z Gruszczyna, CAS "Crystal Agropoland" z Sieradza.
    Rolnicy będą mogli obejrzeć m.in. 4-skibowy pług zawieszany "TUR" 120, pług obracalny "Ibis" 120 oraz pług "Nimeyer Alpha Top" 70 o regulowanej szerokości orki. Na pokazach będzie można też zobaczyć agregat podorywkowy "KOS" 2,1, opryskiwacz "Goliat" 2500 l o szerokości roboczej 18 metrów oraz traktory z firm "Vlogtman" (ciągnik 8150 "Valtra" o 125KM, 8400 "Valtra" o 140 KM) i CAS "Crystal Agropoland" (180 i 230 KM).  

    Puchary
    Ze względu na większą ilość branż prezentowanych na targach, puchary zostaną wręczone z podziałem na poszczególne branże. Osobne puchary przewidziane są z dla branży spożywczej i budowlanej.  
    Marszałek sejmiku kujawsko-pomorskiego Waldemar Achramowicz ufundował puchar za najciekawszą ekspozycję w branży spożywczej.  
    Puchar za najciekawszą ekspozycję w branży budowlanej ufundował wicewojewoda Michał Joachimowski.  
    Puchar Starosty Żnińskiego Zbigniewa Jaszczuka otrzyma firma z powiatu żnińskiego, która przedstawi najciekawszą ekspozycję.
    Puchary w branży rolnej (ogrodnictwo i szkółkarstwo, nawozy i środki ochrony roślin, pasze, maszyny) ufundowali wójtowie i burmistrzowie powiatu żnińskiego.
Puchar burmistrza Barcina Stanisławy Ciesielskiej otrzyma firma, która przedstawi najciekawszą ekspozycje w branży paszowej.  
    Puchar wójta Gąsawy Zdzisława Kuczmy - firma, która przedstawi najciekawszą ekspozycję z branży ogrodniczej i szkółkarskiej.
    Puchar burmistrza Janowca Wlkp. Macieja Sobczaka otrzyma firma, która przedstawi najciekawszą ekspozycję w branży nawozów.
    Puchar Wójta Rogowa Józefa Sosnowskiego otrzyma firma, która przedstawi najciekawszą ekspozycję w branży środków ochrony roślin.
    Puchar burmistrza Żnina Leszka Jakubowskiego otrzyma firma, która przedstawi najciekawszą ekspozycję w branży maszyn i urządzeń rolniczych.
 
    Świetlica dla dzieci
    Wzorem ubiegłego roku Stowarzyszenie "Kapitał Zaufania" ze Żnina przygotuje wspaniały plac zabaw dla wszystkich dzieci, które wraz z rodzicami przyjdą na targi nad Jezioro Czaple. Świetlica dla dzieci będzie znajdować się obok budynku WOPR, wstęp do niej będzie bezpłatny. Na miejscu dzieci będą mogli oglądać filmy i bawić się do woli. Wszystkie dzieci będą pod bacznym okiem wolontariuszy z "Kapitału zaufania", dlatego rodzice będą mogli w spokoju zwiedzać ekspozycje targowe.  
    Gastronomia, kapela, radiowęzeł
    Na terenie targów będzie można się posilić w punktach gastronomicznych. Spacer nad Jeziorem Czaple między ekspozycjami będzie umilać gra kapeli pałuckiej.
    Będzie działał też radiowęzeł. Za jego pośrednictwem będzie można dowiedzieć się: w jakim miejscu znajduje się poszukiwana przez nas firma, o której godzinie i gdzie odbędą się losowania nagród oraz pokazów pracy sprzętu.  
    Jedyną rzeczą, która nie jest zaplanowana, to pogoda. Mamy jednak nadzieję, że będzie słonecznie i ciepło. Zapraszamy wszystkich.

Magdalena Starczewska
Pałuki nr 496 (34/2001)
Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta danych zastrzeżone. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych możliwe wyłącznie na własny użytek. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów możliwe wyłącznie za zgodą redakcji, którą można uzyskać tutaj. Ogłoszenia i reklamy są materiałem zleconym, za ich treść odpowiedzialność ponosi ich nadawca, a nie redakcja lub wydawca gazety.
Copyright 2006-2018 Pałuki Tygodnik Lokalny - Wydawnictwo Dominika Księskiego WULKAN, tel. 52 302-09-28
do góry