Wojewoda Romuald Kosieniak docenił Unię Grudziądz, a starosta żniński  - Forfaiting
   
   W sobotnie popołudnie wojewoda kujawsko-pomorski Romuald Kosieniak odwiedził teren VIII Pałuckich Targów Rolnych. Wojewoda w tym roku miał trudne zadanie. Musiał bowiem przyznać puchar dla wystawcy, który przedstawił najciekawszą ofertę w branży maszyn i urządzeń. Oprócz wojewody puchary w poszczególnych kategoriach przyznawali także burmistrzowie i wójtowie gmin z terenu powiatu żnińskiego oraz starostowie: żniński, mogileński i nakielski.

    PUCHAR WOJEWODY
    Wojewoda kujawsko-pomorski wyróżnił ofertę maszyn i urządzeń prezentowaną przez firmę Unia Grudziądz. Wyroby tej firmy na pałuckim rynku sprzedaje firma Wacława Górnego Inter-Vax.

puch5.jpg     puch9.jpg
Mirosław Mazurek - "Unia" Grudziądz   Zenon Flejter - "Rolmet". Pierwszy puchar na pierwszych targach


   - Traktujemy to jako poważne wyróżnienie dla firmy za prezentowaną bogatą ofertę maszyn. Bardzo cieszy mnie to, że sprzęt z naszej firmy jest doceniany. Zaskoczyło mnie to, że na pokazach prezentowany był sprzęt "Unii" używany na co dzień, a nie prosto z fabryki. Zaskoczyło mnie to oczywiście w sensie pozytywnym, bo to świadczy o tym, że maszyny sprawdzają się w praktyce. Te targi to dla nas okazja do rozmowy z rolnikami. Liczymy się z ich zdaniem, a ich uwagi są dla nas bardzo cenne - powiedział Mirosław Mazurek, przedstawiciel Unii Grudziądz, który był po raz pierwszy na żnińskich targach.

    PUCHAR STAROSTY ŻNIŃSKIEGO

Piotr Wilkoński prezes     Tadeusz Lewandowski i Jerzy Tokarz z
Piotr Wilkoński prezes "Forfaiting" cieszy się z kolejnego wyróżnienia   Tadeusz Lewandowski i Jerzy Tokarz z "Ekoflory"

  Zbigniew Jaszczuk uznał, że najlepiej z terenu powiatu żnińskiego prezentowała się firma Forfaiting - Pałuckie Centrum Rolnictwa z Janowca Wielkopolskiego. Firma zajmuje się sprzedażą artykułów dla rolnictwa, maszyn i urządzeń, pasz i koncentratów. W tym roku w jej małej drewnianej chatce przy brzegu jeziora rolnicy mogli uzyskać pomoc przy korzystaniu z unijnych sektorowych programów operacyjnych.
    - Dzięki tym programom rolnik może uzyskać do 50%, a nawet 65% refundacji kosztów na zakupy sprzętu rolniczego - powiedział Piotr Wilkoński, prezes Forfaiting SA.
    Dla firmy to już drugie wyróżnienie na targach. - Jak się dostaje puchar starosty, to trzeba być zadowolonym - podkreślił prezes Piotr Wilkoński.

    PUCHAR STAROSTY MOGILEŃSKIEGO
    Starosta mogileński Tomasz Barczak miał wręczyć puchar dla najciekawiej prezentującego się wystawcy z terenu powiatu mogileńskiego. To wyróżnienie przypadło Gminnej Spółdzielni Samopomoc Chłopska z Dąbrowy. Spółdzielnia wystawiła swą ofertę na targach po raz drugi.

Marianna Balcerzak, prezes    Marek Justynowicz -
Marianna Balcerzak, prezes "GSSCH Dąbrowa" powiedziała, że za rok także przyjedzie do Żnina   Marek Justynowicz - "Provimi"

   - Bardzo jesteśmy zadowoleni z wyróżnienia i bardzo się nam w Żninie podoba. Na targi przyjechaliśmy przede wszystkim z ofertą pieczywa. Prowadzimy handel detaliczny w pięciu sklepach. Zajmujemy się też działalnością obrotu rolnego i skupem zbóż - powiedziała prezes spółdzielni Marianna Balcerzak. Dodała też, że na targi postarają się przyjechać także za rok, gdy spółdzielnia obchodzić będzie swoje 50. urodziny.
    PUCHAR PANI BURMISTRZ BARCINA
   Puchar pani burmistrz Barcina Ewy Stankiewicz powędrował w ręce Zenona Flejtera, szefa żnińskiego Rolmetu. Firma ta po raz pierwszy pojawiła się na targach i od razu została zauważona, gdyż swoje stoisko zbudowała z rozmachem.
   - Nagroda była miłą niespodzianką. Jest to dla mnie zachęta do pracy. Zobowiązuje także do zaprezentowania się na następnych targach - powiedział Zenon Flejter, który w tym roku zaprezentował ofertę pieców centralnego ogrzewania na paliwo stałe.
   - Te targi są dla nas jakby rozpoznaniem przedpola. Poprzednie obserwowałem z zewnątrz, a te już jako wystawca i muszę powiedzieć, że w tej drugiej roli jest większy stres. Obawiałem się, że mogę coś przeoczyć. Natomiast z zewnątrz jest się gościem, ogląda się stoiska i bierze ulotki. Ale targi na tyle się wpisały w krajobraz Żnina, że uczestniczenie w nich ma sens - dodał Zenon Flejter.

    PUCHAR BURMISTRZA ŁABISZYNA
   Stoisko Przedsiębiorstwa Ekologicznego Ekoflora z Kraśnika Lubel-skiego zostało wyróżnione pucharem burmistrza Łabiszyna Jacka Kaczmarka. Firma ta na targach prezentowała się drugi raz, ale nagrodę zdobyła po raz pierwszy. Ekoflora oferuje pełną gamę nawozów na wszystkie uprawy polne i warzywne. Tadeusz Lewandowski, przedstawiciel firmy powiedział, że główny cel działalności to popularyzacja wśród rolników nawozów i sposobu ich stosowania.

Adam Filipiak z Agencji Restukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa   Krzysztof Stolarski ze   Andrzej Silwaniuk i Wiesław Markiewicz z firmy
Adam Filipiak z Agencji Restukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa   Krzysztof Stolarski ze "Stolgumu" z dumą prezentuje ludka z opon   Andrzej Silwaniuk i Wiesław Markiewicz z firmy "Pol -Mot Tur" S.A byli na targach po raz ósmy


    PUCHAR WÓJTA GĄSAWY
   Na Pałuckich Targach Rolnych przyznana została nagroda za najlepszą ofertę w branży paszowej. Puchar wójta Gąsawy Zdzisława Kuczmy otrzymała firma Provimi z Osnowa koło Chełmna. Przedsiębiorstwo zajmuje się produkcją pasz i koncentratów dla zwierząt gospodarskich oraz produkcją karm dla zwierząt domowych.
   Przedstawiciel Provimi Marek Justynowicz powiedział, że nagroda to dla firmy wielki zaszczyt. Tym bardziej, że było to pierwsze wyróżnienie dla nich na żnińskich targach, które odwiedzili już po raz czwarty.

    PUCHAR BURMISTRZA SZUBINA

Wacław Górny właściciel firmy     Maciej Wysocki prezes Spółdzielni
Wacław Górny właściciel firmy "Inter-Vax" z pucharem publiczności   Maciej Wysocki prezes Spółdzielni "Rolnik" ze Żnina prezentuje wojewodzie Romualdowi Kosieniakowi wyroby piekarnicze

    Ignacy Pogodziński, burmistrz Szubina przyznał wyróżnienie za najciekawszą wystawę spośród oferty doradztwa i obsługi rolnictwa. Otrzymało je biuro powiatowe Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. - Ten puchar jest docenieniem naszej pracy. Nie tylko tej na targach, ale i na co dzień. W pracy wspieramy rolników i omówimy, gdzie się skierować. Rolnicy pytają się o fundusze strukturalne. O te, które już funkcjonują: obsługa rent strukturalnych i inwestycje w gospodarstwach rolnych oraz o takie, które dopiero ruszą. Mam na myśli wspomaganie gospodarstw niskotowarowych, program zalesieniowy i programy rolno-środowiskowe - wyjaśniał Adam Filipiak, pracownik biura powiatowego Agencji. - Myślę, że biuro będzie funkcjonować i za rok także będziemy mieli własne stoisko.
    PUCHAR BURMISTRZA JANOWCA
   Na poprzednich targach bardzo bogatą ofertę zaprezentowały firmy branży ogrodniczej. Nie inaczej było w tym roku. Trudne zadanie wyboru najciekawszej oferty branży ogrodniczej lub szkółkarskiej przypadło burmistrzowi Janowca Wielkopolskiego Maciejowi Sobczakowi, który zawsze bardzo długo i uważnie zwiedza wszystkie stoiska. Puchar przypadł Gospodarstwu Ogrodniczo-Szkółkarskiemu Zenona Walczaka z Kostrzynia Wielkopolskiego. Na Pałuckich Targach Rolnych firma była po raz piąty. W tym roku gospodarstwo otrzymało także nagrodę na wystawie w Minikowie. Zresztą gospodarstwo Zenona Walczaka wystawia swoje rośliny na targach w całej Polsce. Z targów w Żninie pojechali na wystawę w Kaliszu.
   - Bardzo byłam zaskoczona jak dowiedziałam się, że dostaliśmy puchar - mówiła Danuta Walczak. - Jest to dla nas bardzo duże wyróżnienie. Tym bardziej, że tymi targami zaczynamy sezon jesienny. Komisji podobały się pewnie nasze róże lub drzewka w pojemnikach.

    PUCHAR WÓJTA ROGOWA

Danuta Walczak była zaskoczona z przyznanego pucharu w branży szkółkarskiej
Danuta Walczak była zaskoczona z przyznanego pucharu w branży szkółkarskiej

    Firma Stolgum bierze udział w targach po raz czwarty. - W tym roku powiększyliśmy stoisko. Nasz "żółtek" (czyli pomalowany na żółto volkswagen garbus - przyp. rk) stoi drugi rok, ale zrobiliśmy ludka z opon, żeby jeszcze bardziej przyciągać odwiedzających. Publiczność jak zwykle dopisuje, a po każdych targach grono naszych klientów rośnie. Przez te wszystkie lata zwiększamy swój asortyment w związku z zapotrzebowaniem klientów. Jeśli chodzi o targi, bierzemy udział tylko w tych - pałuckich. Jesteśmy związani z tym regionem, więc tu się wystawiamy. A za rok jeszcze powiększymy nasze stoisko - powiedział Krzysztof Stolarski, właściciel Stolgumu.
    PUCHAR BURMISTRZA ŻNINA
   Dla Macieja Wysockiego, prezesa spółdzielni Rolnik ze Żnina tegoroczne targi były szczególne. Odbierając puchar z rąk burmistrza Żnina Jaro-sława Jaworskiego powiedział, że za rok firma będzie obchodzić swoje100-lecie.
   - Targi w tym roku są przestrzenne, dobrze zorganizowane, pomimo dużej ilości wystawców jest wolne miejsce. Bardzo się cieszymy, że zostaliśmy zauważeni i nagrodzeni. Wystawę poszerzyliśmy o produkty bezglutenowe, ekologiczne, bezcukrowe i bezbiałkowe. Chcemy osobom chorym ułatwić codzienne życie. Mamy na targach wystawę, ale i specjalistyczne doradz-two, które wyjaśnia wszystkie kwestie związane z technologią i wartościami naszych produktów. Od niedawna nasza firma ma samochód-sklep, który dojeżdża do małych miejscowości bez sklepu: m.in. Paryża, Nadborowa i Słabomierza - powiedział Maciej Wysocki.

    PUCHAR ORGANIZATORÓW
   Zwycięzcom statuetkę bogini Demeter (starożytnej bogini urodzaju) wręczał jeden z organizatorów VIII Pałuckich Targów Rolnych - Wacław Górny, szef firmy Inter-Vax.
   Odebrał ją Andrzej Silwaniuk, kierownik działu handlowego firmy Pol-Mot Tur z Biedaszek Małych koło Kętrzyna, która przyjechała na nasze targi już po raz ósmy. W tym roku swój nowy produkt: niewielki ładowacz Tur 9a do ciągników pracujących w sadach producenci z Mazur zaprezentowali po raz pierwszy nie - jak zwykle - na Polagrze, lecz właśnie na Pałuckich Targach Rolnych w Żninie.

    PUCHAR PUBLICZNOŚCI
   W plebiscycie publiczności wygrało stoisko Inter-Vaxu. Na tę firmę głosowały 763 osoby. Na drugim miejscu był Eko-Rol z 396 głosami. Należy zaznaczyć, że obie te firmy, współorganizujące Pałuckie Targi Rolne, na własną prośbę nie ubiegały się o przyznawane w pozostałych kategoriach puchary.
   Na tegorocznym stoisku Inter-Vaxu odwiedzający mogli po raz pierwszy zobaczyć rozsiewacz do nawozów oraz koparkę do ziemniaków i cebuli firmy Agromet Brzeg. Została pokazana cała gama nowoczesnych maszyn do uprawy gleby.
   Po raz pierwszy prezentowany był także agregat prądotwórczy napędzany wałkiem ciągnika rolniczego. Stałym asortymentem firmy na targach są maszyny rolnicze, urządzenia ogrodnicze i szeroka oferta paszowa.
   - Chciałbym złożyć podziękowania wspaniałej targowej publiczności za oddane na nas głosy. Także wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania naszego stoiska oraz wszystkim tym, którzy wzięli udział w pokazach maszyn rolniczych - powiedział szef firmy Inter-Vax Wacław Górny.


Tekst i zdjęcia Remigiusz Konieczka
Pałuki nr 655 (36/2004)
Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta danych zastrzeżone. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych możliwe wyłącznie na własny użytek. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów możliwe wyłącznie za zgodą redakcji, którą można uzyskać tutaj. Ogłoszenia i reklamy są materiałem zleconym, za ich treść odpowiedzialność ponosi ich nadawca, a nie redakcja lub wydawca gazety.
Copyright 2006-2018 Pałuki Tygodnik Lokalny - Wydawnictwo Dominika Księskiego WULKAN, tel. 52 302-09-28
do góry