Żnin gospodarzem Dożynek Wojewódzkich
   

   
Wszystkich uczestników Dożynek organizatorzy zapraszają na mszę św. na Rynku, rozpoczynającą się w niedzielę o 10:30. Po mszy i części oficjalnej ok. 13:00 korowód wieńców przejdzie na teren Pałuckich Targów Rolnych.

    W niedzielę o 10:00 delegacje rozstawią dożynkowe wieńce, głos zabierze starosta, a zebrani powitają przybyłych gości. Swoją obecność zapowiedzieli: biskup Bogdan Wojtuś, marszałek Waldemar Achramowicz, wojewoda Romuald Kosieniak, burmistrz Jarosław Jaworski oraz przedstawiciel ministra rolnictwa, wiceminister Zofia Krzyżanowska.
    O 10:30 rozpocznie się uroczysta msza święta na rynku. W części dożynkowej będzie śpiewał Zespół Pieśni i Tańca Pałuki, a podczas całej mszy chór męski im. Stanisława Moniuszki.
    Po mszy o 12:00 rozpocznie się oficjalna część tegorocznych dożynek. Delegacje dożynkowe wręczą gościom chleby, którymi następnie podzielą się oni z mieszkańcami. Przygotowanych będzie 15 bochnów.
    Potem głos zabiorą marszałek, przedstawiciel związku rolników, przedstawiciel ministra, wojewoda oraz jeden z parlamentarzystów.
    Wręczone zostaną odznaczenia państwowe i rolne.
    O 12:40 zostanie podpisana umowa partnerska między Żninem a węgier-skim miastem Albertirsa. Zagra kapela ludowa Pałuki, a potem głos zabiorą burmistrzowie obu miast.
    Następnym punktem programu jest ogłoszenie wyników konkursu na najpiękniejsze wieńce dożynkowe w kategoriach: wieniec tradycyjny, wieniec nowoczesny.
    Z naszego powiatu wieńce przygotują wszystkie (6) gminy. Najładniejszy z nich będzie reprezentował powiat żniński na konkursie wojewódzkim. Najładniejszy spośród wieńców wojewódzkich będzie reprezentował województwo kujawsko-pomorskie na dożynkach prezydenckich w Spale.
    Zostaną również wręczone nagrody dla Gospodarza Roku 2005 Powiatu Żnińskiego oraz Firmy Roku 2005 Powiatu Żnińskiego. Rostrzygnięty zostanie konkurs na stoisko powiatowe. Stoiska będzie można od rana oglądać nad Małym Jeziorem Żnińskim.
    Na zakończenie oficjalnej części o 13:00 z rynku wyruszy korowód wieńców, który w towarzystwie Orkiestry Pomorskiego Okręgu Wojskowego przejdzie na teren stoisk dożynkowych w okolice amfiteatru.
    Tam od 14:00 do 16:00 wystąpią: Zespół Lutowianie, Kołaczkowianki, Pałuczanie z Sarbinowa II, Zespół Pieśni i Tańca Pałuki, Kapela Ludowa Pałuki oraz zespół śpiewaczy z Pałuczanki z Białożewina.
    Aby ułatwić dojazd do Żnina dożynkowym gościom, każdy z nich dostał na oficjalnym zaproszeniu mapkę Żnina oraz informację, gdzie będzie mógł zaparkować. Pojawi się również dodatkowe oznakowanie dojazdu do rynku. Przy wjazdach na parkingi dla gości stać będą wyznaczeni przez organizatorów ludzie, sprawdzający listy gości oraz wręczający im kotyliony oraz talony na grochówkę. Przygotowano jej 2.000 porcji.

Zbigniew Wantuch
Pałuki, 2005
Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta danych zastrzeżone. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych możliwe wyłącznie na własny użytek. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów możliwe wyłącznie za zgodą redakcji, którą można uzyskać tutaj. Ogłoszenia i reklamy są materiałem zleconym, za ich treść odpowiedzialność ponosi ich nadawca, a nie redakcja lub wydawca gazety.
Copyright 2006-2018 Pałuki Tygodnik Lokalny - Wydawnictwo Dominika Księskiego WULKAN, tel. 52 302-09-28
do góry