Parkingi na targach i dożynkach
   

   
Organizatorzy Pałuckich Targów Rolnych, które będą odbywać się w Żninie 27-28 sierpnia, dokładają wszelkich starań, żeby ruch w mieście odbywał się płynnie. Polecają przede wszystkim dwa nowe parkingi - zielony za kawiarnią Parkowa i słomkowy na ściernisku naprzeciw Urzędu Miejskiego.

    Dla gości targowych i dożynkowych przygotowano specjalne parkingi, które przedstawiamy poniżej i na mapce wewnątrz numeru. Na każdym z parkingów będą osoby odpowiedzialne za bezpieczeństwo i organizację ruchu, zatrudnione w ramach robót interwencyjnych.
   
PARKINGI GŁÓWNE
    - Parking zielony na ulicy Szkolnej, za Kawiarenką Parkową. Najkorzystniej usytuowany, w bliskim sąsiedztwie targów; ma pomieścić 570 samochodów. W niedzielne południe, gdy się zapełni, kierowcy będą mieli możliwość zaparkowania na parkingu polnym za ogródkami działkowymi, naprzeciw pola pokazowego. Trzeba się też liczyć z tym, że mogą być wtedy na Szkolnej trudności z zawróceniem.
    - Parking słomkowy na ściernisku naprzeciwko Banku Spółdzielczego. Wbrew pozorom, usytuowanie tego parkingu jest bardzo korzystne, można z niego dojść torami kolejki wąskotorowej wprost na teren Targów.
    - Parking na boisku Szkoły Podstawowej nr 1, po lewej stronie ulicy Sądowej. Usytuowany naprzeciw Pałuckiej Wystawy Zwierząt, bardzo dobrze położony, ale mały.
    - Parking przy szpitalu - jak wyżej. Tu radzimy parkować tym, którzy przyjadą od strony Rogowa i Bydgoszczy w czasie największego tłoku.
    - Parking w Rydlewie, naprzeciwko pola pokazowego, na ściernisku. Tu będą miały możliwość zaparkowania samochody, które będą liczyły na to, że zaparkują na zielonym parkingu, ale nie znajdzie się już dla nich miejsca. Zwiedzającym, jadącym na pokazy tańca koni (niedziela, 1400) i pokaz pracy maszyn rolniczych (niedziela, 1430) szosą gąsawską podpowiadamy, aby skręciły w lewo w Podgórzynie i kierowały się bezpośrednio do Rydlewa, omijając Żnin. A po zaparkowaniu tam samochodu pieszo na teren targowy jest już blisko.
   
PARKINGI SPECJALNE
    - Wystawcy, którzy nie chcą mieć osobowego auta przy swoim stoisku, będą mogli zaparkować na białym placu na tyłach WOPR.
    - Parking na terenie cukrowni przeznaczony jest dla wystawców, którzy nie będą chcieli zostawiać dużych pojazdów (np. ciężarówek) przy swoich stoiskach.
Wjazd w lewo za Urzędem Skarbowym od ulicy Klemensa Janickiego (nie głównym wejściem, tylko trochę dalej).
    - W niedzielę parking dla delegacji dożynkowych i autokarów gości z zagranicy zostanie zorganizowany na boisku LO.
    - W niedzielę parking przy ulicy Sienkiewicza (naprzeciwko stacji Orlen) przeznaczony jest dla delegacji dożynkowych.
    - Autobusom po wysadzeniu widzów w okolicach kościoła św. Floriana proponujemy parkowanie na terenie dworca PKS.
   
PARKINGI DODATKOWE
    W razie zapełnienia się parkingów głównych, burmistrz Żnina Jarosław Jaworski proponuje również awaryjne miejsca parkowania:
    - Parking na targowisku miejskim;
    - Parking na terenie SR-H Rolnik przy ulicy 700-lecia;
    - Parking na stadionie miejskim;
    - Parking na ulicy Potockiego;
    - Parking na terenie PKP;
    - Parking przy hurtowni "X" i na terenie starego Spomaszu;
    - Parking pomiędzy starym ZEC i hurtownią mrożonek (ul. Aliantów).
   
RUCH DROGOWY W ŻNINIE
    W czasie mszy i przed nią nie będzie możliwości zaparkowania na rynku, aby samochody nie przeszkadzały zgromadzonym wiernym.
    Organizatorzy pierwotnie mieli zamiar, aby na czas niedzielnej mszy na rynku zamknąć dla ruchu plac Wolności od bursy LO do gmachu sądu, ale po negatywnej opinii policji zaniechali tego. Policja obiecała, że w trakcie całej mszy obecni tam policjanci będą czuwali nad szybkością samochodów, a w momentach szczególnie uroczystych ruch na tym odcinku ulicy będzie zatrzymywany. W czasie targów pojawią się zakazy zatrzymywania się i postoju od stacji Orlenu, poprzez Al. Sienkiewicza, plac Wolności, ulicę Sądową do Szkolnej.
   
O CO PROSZĄ ORGANIZATORZY
    Msza św. dożynkowa na Rynku odprawiona będzie o 10.30, by po śniadaniu trafić prosto na mszę, wziąć udział w uroczystościach dożynkowych i jeszcze mieć czas na zwiedzenie Pałuckich Targów Rolnych i Pałuckiej Wystawy Zwierząt Hodowlanych.

    Organizatorzy apelują więc o uczestnictwo w tej mszy, celebrowanej przez biskupa Bogdana Wojtusia.
    Organizatorzy proszą też żninian, aby ze względu na wzmożony ruch samochodów, które przyjadą do Żnina z całego województwa, odwiedzali targi piechotą - szczególnie w niedzielę. Na miejscu czekają na nich restauracje Pod Czaplą, Parkowa i Wodnik oraz 200 miejsc gastronomicznych na terenie targów, gdzie będzie można przysiąść i odpocząć.
    Organizatorzy proszą o niezastawianie samochodami ulicy 700-lecia (mamy w zasięgu ręki parking w Rolniku).
   Żnińska policja przypomina zasady, które pomogą uniknąć przykrości podczas tak dużej imprezy: nie nosić przy sobie znacznych ilości pieniędzy, nie wychodzić poza wyznaczony teren targów, uważać na dzieci, bo te bardzo łatwo gubią się w tłumie.


Zbigniew Wantuch
Pałuki nr 806 (34/2005)
Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta danych zastrzeżone. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych możliwe wyłącznie na własny użytek. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów możliwe wyłącznie za zgodą redakcji, którą można uzyskać tutaj. Ogłoszenia i reklamy są materiałem zleconym, za ich treść odpowiedzialność ponosi ich nadawca, a nie redakcja lub wydawca gazety.
Copyright 2006-2018 Pałuki Tygodnik Lokalny - Wydawnictwo Dominika Księskiego WULKAN, tel. 52 302-09-28
do góry