IX Pałuckie Targi Rolne i III Pałucka Wystawa Zwierząt Hodowlanych
   
    Hodowla królików może być dla mieszkańców wsi, głównie tych popegeerow-skich, sposobem na zarabianie. Ich hodowla jest pracochłonna, ale tania. Na tegorocznych Pałuckich Targach Rolnych swoje stoiska wystawowe po raz pierwszy będą mieli hodowcy drobnego inwentarza, w tym także hodowcy królików.

 

Hodowca królików i drobiu ozdobnego Joachim Hinze jest również społecznikiem  fot. Tomasz Rogacz
Hodowca królików i drobiu ozdobnego Joachim Hinze jest również społecznikiem                                   fot. Tomasz Rogacz

    Koordynatorem działu hodowców drobnego inwentarza na targach jest Joachim Hinze z Bydgoszczy. Jest on członkiem oddziału bydgoskiego Polskiego Związku Hodowców Gołębi Rasowych i Drobiu Ozdobnego oraz prezesem Stowarzyszenia Odnowy Hodowli Królika w Regionie Kujawsko-Pomorskim. Stowarzyszenie zrzesza około 40 hodowców. Współpracuje z ODR Minikowo, Zarzeczewo i Przysiek, z Regionalną Stacją Oceny Zwierząt w Bydgoszczy oraz z wydziałem zootechniki Akademii Techniczno-Rolniczej w Bydgoszczy.
    Celem statutowym SOHKwRKP jest odbudowa pozycji hodowli królika na terenach wiejskich, a szczególnie popegeerowskich. Zdaniem Joachima Hinze, króliki są dla ich mieszkańców sposobem na zarabianie - hodowla jest pracochłonna, ale tania. Pomimo organizowanych na wsiach zebrań informacyjnych, zainteresowanie hodowlą królika było niewielkie i ruch się nie rozwinął.
    Podczas targów na stanowisku drobnego inwentarza będzie można zobaczyć tylko rasowe zwierzęta. - Z królików brojlerowskich będą wystawione króliki: nowozelandzki, kalifornijski i termoncki. Są to odmiany mięsne, które na paszy granulowanej dochodzą w ciągu trzech miesięcy do 2,5 kg wagi - mówi Joachim Hinze. - Z odmian hobbystycznych zaprezentujemy m.in. olbrzymy belgijskie - szarego i białego, które w rocznej edycji osiągają wagę 10 kg. Będą trochę mniejsze, ośmiokilogramowe barany francuskie o różnych barwach. Z królików małych: wiedeński niebieski i biały oraz piękny królik czarny podpalany i inne. Wystawimy też króliki miniaturowe np. domowe pokojowe. Nie zabraknie oczywiście szynszyli.
    Na targach eksponowany będzie także drób. Hodowcy przywiozą m.in. bażanty: srebrzyste, złociste, bursztynowe, gęsi landes, kaczki rouen, biegusy, perliczki oraz kury zielononóżki, których jajka zawierają mało cholesterolu. Swoje stoisko będą mieli również miłośnicy gołębi. Do Żnina na 27 i 28 sierpnia przyjadą wystawcy z Mogilna, Sicienka, Mścisławia, Bydgoszczy, Nakła i Rynarzewa. Dla najlepszych hodowców będą puchary. Istnieje też możliwość zakupu wystawianych zwierząt.

Tomasz Rogacz
Pałuki nr 705 (33/2005)
Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta danych zastrzeżone. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych możliwe wyłącznie na własny użytek. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów możliwe wyłącznie za zgodą redakcji, którą można uzyskać tutaj. Ogłoszenia i reklamy są materiałem zleconym, za ich treść odpowiedzialność ponosi ich nadawca, a nie redakcja lub wydawca gazety.
Copyright 2006-2018 Pałuki Tygodnik Lokalny - Wydawnictwo Dominika Księskiego WULKAN, tel. 52 302-09-28
do góry