Części do zachodnich maszyn rolniczych - PHU Tomasz Nowak


    W tym roku dożynki w Żninie były wyjątkowe, głównie z powodu rangi. Na rynku odbywały się uroczystości gminne, powiatowe i wojewódzkie. Była wojskowa orkiestra, byli zaproszeni goście, byli szeroko uśmiechnięci przedstawiciele władz lokalnych i wojewódzkich, były delegacje z całego województwa. Były ordery, dyplomy, nagrody, oklaski i przemówienia, przemówienia, oklaski, nagrody i dyplomy.

    Na płycie rynku przygotowano krzesła, w trzech czwartych zarezerwowane dla delegacji i oficjalnych gości. Mieszkańcy, którzy chcieli wziąć udział w uroczystości, stali przeważnie na ulicy i na chodnikach.

Dzielenie się chlebem to jeden z fundamentów katolickiego życia
Dzielenie się chlebem to jeden z fundamentów katolickiego życia
fot. Zbigniew Wantuch

    Jak się okazało, nie było to najgorsze miejsce, ponieważ dawało szansę złapania odrobiny cienia. Siedzący na płycie rynku nie mieli tej możliwości.
    W czasie gdy delegacje dożynkowe ustawiały wieńce na stołach przed ołtarzem, dookoła rynku maszerowała i grała Orkiestra Reprezentacyjna Pomorskiego Okręgu Wojskowego pod dyrekcją majora Jerzego Andrzejewskiego.
    Zbigniew Jaszczuk, żniński starosta, podziękował ludziom rolniczego trudu i przywitał przybyłych: biskupa Bogdana Wojtusia, senator z Bydgoszczy Grażynę Ciemniak (SLD), posła Eugeniusza Kłopotka (PSL), Wojciecha Mojzesowicza (obecnie związany z PiS, wcześniej PSL i Samoobrona), przedstawiciela Ministerstwa Rolnictwa Zofię Krzyżanowską (SLD), przewodniczącą sejmiku Lucynę Andrysiak (SLD), marszałka województwa Waldemara Achramowicza (SLD), wojewodę kujawsko-pomorskiego Romualda Kosieniaka (SLD). Pod koniec uroczystości dotarł senator Zygmunt Cybulski (SLD).
    Rolę starostów dożynek wojewódzkich pełnili Danuta Gałązka z miejscowości Mokre (gm. Dąbrowa) i Ryszard Kierzek z Janowca Wsi. Przekazali dożynkowe chleby władzom, które w dalszej część uroczystości dzieliły się nimi z zebranymi.
    Podczas mszy na zmianę śpiewały i grały: Zespół Pieśni i Tańca Pałuki z towarzyszeniem Kapeli Ludowej Pałuki oraz chór męski Moniuszko.
    Po mszy rozpoczęła się część oficjalna, która wzbudzała jednak mniejsze zainteresowanie. Część mieszkańców rozchodziła się już w czasie gorącego przemówienia marszałka Waldemara Achramowicza.

zwdo6.jpg
Gospodynie ze Złotnik Kujawskich. To ich wieniec pojedzie na dożynki prezydenckie do Spały.  fot. Zbigniew Wantuch

    Z rąk wojewody Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski otrzymał Ryszard Szczęsny zasłużony leśniczy z Oćwiecka. Złoty Krzyż Zasługi otrzymała Longina Tomczyk z Gzina (gm. Dąbrowa Chełmińska), a Srebrne Krzyże odebrali: Jerzy Orczykowski z Kruszwicy Duchownej (gm. Inowrocław), Marianna Radzięda z Rucewa (gm. Złotniki Kujawskie), Barbara Stasierowska z Lutowa (gm. Sępólno Krajeńskiej), Eugenia Szymańska z Białożewina (gm. Żnin) i Wojciech Orliński z Licimia (gm. Komorowo). Brązowe Krzyże Zasługi odebrali: Stanisław Zerdka ze Świerkówca (pow. Mogilno) i Witold Hcymann z miejscowości Słupiec (gm. Komorowo). Elżbieta Augustyńska z Tucholi i Adamo Bigos ze Słończyna (gm. Dąbrowa Chełmińska), zostali uhonorowani tytułem (i orderem) Zasłużony dla Rolnictwa.
    Ten sam order otrzymali mieszkańcy Pałuk: Jan Zieliński z miejscowości Szeroki Kamień (gm. Barcin), prowadzi 32-hektarowe gospodarstwo. Hoduje owce (posiada 160 matek) i jagnięta na sprzedaż. Uprawia zboża i buraki cukrowe. Posiada własny park maszynowy. Od 28 lat jest sołtysem w swojej miejscowości.
    Aktywnie działa w Polskim Związku Łowieckim.
    Adam Adamczyk z Szelejewa (gm. Gąsawa) gospodarzy na 38 hektarach. Uprawia zboże (wydajność 6-7 ton/hektar) i rzepak (4 tony z hektara). Hoduje trzodę chlewną (750 tuczników rocznie) i bydło rzeźne. Posiada bogaty park maszynowy i modernizuje budynki inwentarskie. Zamierza zbudować własną oczyszczalnię ścieków. Wspiera Ochotniczą Straż Pożarną i lokalny klub sportowy.

Wiceprzewodniczący Rady Fabian Heinich oraz burmistrz Jarosław Jaworski.
Chleby z rąk dożynkowych starostów powędrowały w ręce lokalnych władz, a stamtąd między zebranych mieszkańców. Na zdjęciu: zastępujący nieobecnego przewodniczącego Rady Miejskiej w Żninie wiceprzewodniczący Rady Fabian Heinich oraz burmistrz Jarosław Jaworski.  fot. Zbigniew Wantuch

    Grażyna Lipowicz z Jabłówka gm. Łabiszyn gospodaruje razem z dwójką dzieci na 45 hektarach. Posiada 70 sztuk bydła (w tym 34 krowy). Jej gospodarstwo wyróżnia się estetyką, porządkiem i czystością. Osiąga bardzo dobre wyniki produkcyjne.
    Następnie burmistrz Żnina Jarosław Jaworski podpisał umowę partnerską z burmistrzem węgierskiego miasta Albertirsa Laszlo Fazekas. O tym wydarzeniu piszemy szerzej w osobnym artykule.
    Gospodarzami Roku 2005 powiatu żnińskiego wybrano dwie pary wspólnie prowadzące najlepsze w powiecie gospodarstwa. Tytuł przypadł Elżbiecie i Franciszkowi Szymczakom oraz Danucie i Zbigniewowi Minichowskim.
    Firmą Roku 2005 powiatu Żnińskiego została wybrana Masarnia Władysławowo Romana, Krzysztofa i Andrzeja Zawistowskich, którzy już po chwili zapraszali do degustacji pasztetów, wędlin i pozostałych mięsnych wyrobów swojej firmy przy stoisku promocyjnym powiatu żnińskiego.
    Potem nastąpiła chwila, na którą czekały wszystkie dożynkowe delegacje, czyli ogłoszenie wyników konkursu na najpiękniejszy wieniec. W konkursie na najładniejszy wieniec dożynkowy w Dożynkach Gminy Żnin pierwsze miejsce otrzymała Gminna Rada Kół Gospodyń Wiejskich w Żninie, drugie miejsce przypadło sołectwu Białożewin, a trzecie sołectwu Sobiejuchy.
    W konkursie dla gmin powiatu żnińskiego komisja w składzie: Józefa Błajet, Zofia Kozłowska i Wiesław Rumel oceniała wygląd wieńców (walory estetyczne, technikę, materiały, kompozycję), sposób zaprezentowania płodów rolnych oraz związek wykorzystanych materiałów ze świętem plonów. Pierwsze miejsce zdobył wieniec gminy Żnin, drugie gminy Rogowo, trzecie miejsce wieniec reprezentujący gminę Łabiszyn. Wyróżnienia otrzymały także wieńce z pozostałych trzech gmin naszego powiatu, czyli Barcina, Gąsawy i Janowca Wielkopolskiego.
    Największe emocje wzbudzał jednak konkurs wojewódzki, bowiem wiadomo było, że zwycięski wieniec pojedzie na dożynki prezydenckie odbywające się 17-18 września w Spale.
    W komisji oceniającej wieńce znaleźli się: Andrzej Baranowski, Bożena Błaszczyńska, Roman Drgas, Urszula Nawrocka, Lucyna Piskalska i Henryk Sobczak. Nagrodę w kategorii wieniec tradycyjny wręczył marszałek województwa Waldemar Achramowicz. Wygrał wieniec z powiatu inowrocławskiego, wykonany przez Gminną Radę Koła Gospodyń Wiejskich ze Złotnik Kujawskich. - Pracowałyśmy przez 2 tygodnie. Wszystkie razem - opowiadały panie ubrane w ludowe stroje z uśmiechem prezentując swój wieniec.
    - Ta co mogła, to przychodziła i pracowała. I tak powstał. Ma kształt korony, a w dolnej części zgromadziłyśmy plony, chleb i owoce.
    Drugie miejsce zajął wieniec reprezentujący powiat tucholski, wykonany przez Gminną Radę Koła Gospodyń Wieńskich z Lubiewa, a trzecia pozycja przypadła reprezentującemu powiat Brodnica wieńcowi wykonanemu przez KGW z wsi Kawki (gm. Bobrowo).
   W kategorii wieńców innych niż tradycyjne zwyciężyła makieta kościoła ostromeckiego wykonana przez Krystynę Rabikowską i Henrykę Kuk z Ostromecka (gm. Dąbrowa Chełmińska).
    - Przygotowałyśmy szkielet kościoła ze styropianu i tektury, a następnie okleiłyśmy go nasionami. Fasola czerwona imituje dachówki, na ścianach jest fasola biała, a zwieńczenie kopuły ozdobiłyśmy nasionami słonecznika - opowiadają wykonawczynie. - Przydał się jeszcze mak, na dekoracje. Puchar będzie przechodni. Tydzień u mnie w domu, tydzień u niej - śmieje się pani Krystyna.
    Drugie miejsce wywalczył współczesny wieniec reprezentujący powiat Inowrocław, wykonany przez NSZZ Solidarność gmina Rojewo, a trzecie reprezentujący powiat brodnicki wieniec w kształcie eucharystycznego kielicha wykonany przez KGW Wychulec (gm. Bobrowo).
    W trakcie części oficjalnej dożynek wyłoniono również zwycięzców konkursu na najładniejszą posesję wiejską, miejską i najładniejszy balkon gminy Żnin.
    Za najładniejszą posesję wiejską uznano posesję Jarosława Kowalskiego z Sobiejuch, drugie miejsce zajęła Marzena Rataj z Kierzkowa, trzecie Bernard Hoppe z Sobiejuch. Wyróżnienie przyznano Dorocie Derezińskiej z Białożewina.
    Najładniejszą posesję miejską ma Bogdan Bursztyński, drugie miejsce zajął Tomasz Katafiasz, a trzecie Fabian Kwasek.
    Najładniejszy balkon ma Helena Dobrzykowska. Drugie miejsce przyznano Halinie Cytlak, trzecie Izydorowi Gutowskiemu. Wyróżniono również Stanisława Bazyla.
    Gdy już rozdano wszystkie dyplomy, ordery, puchary, tytuły i nagrody przyszedł czas na uformowanie korowodu i przemarsz na teren Pałuckich Targów Rolnych. W tym czasie również zwolniono poczty sztandarowe, które od 10.30 stały obok sceny.
    - Mieliśmy być tu tylko na mszy, potem pomaszerować w boczną uliczkę i się rozejść - denerwowali się dzierżący ciężkie sztandary, wycierając jednocześnie pot obficie płynący spod rogatywek.
    - Ale nikt nas nie zwolnił i musimy tu stać. W takim słońcu i w granatowych mundurach. Przecież oszaleć można! Niech pan idzie i powie temu prowadzącemu, żeby nas puścił. My sami nie możemy się przecież z miejsca ruszyć ani o krok!
    Zwolnione poczty odmaszerowały i szybko się rozproszyły.
    W tym czasie trwało już zamieszanie z dożynkowym korowodem. Jego początek wybrał drogę nad jezioro prowadzącą brukowaną uliczką między starym młynem i liceum. Jednak koniec korowodu postanowił maszerować ulicą Sądową. W ten sposób przez chwilę mieliśmy dwa alternatywne korowody. W końcu jednak początek zorientował się, że nie ma końca, a koniec, że zabrakło mu początku, więc zrobił w tył zwrot i w ten sposób korowody się spotkały, aby dziarsko pomaszerować na teren targów.
    W ten sposób udało się zakończyć oficjalne uroczystości obchodów Dożynek Gminnych, Powiatowych i Wojewódzkich 2005 na żnińskim rynku.

Zbigniew Wantuch
Pałuki nr 705 (35/2005)
Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta danych zastrzeżone. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych możliwe wyłącznie na własny użytek. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów możliwe wyłącznie za zgodą redakcji, którą można uzyskać tutaj. Ogłoszenia i reklamy są materiałem zleconym, za ich treść odpowiedzialność ponosi ich nadawca, a nie redakcja lub wydawca gazety.
Copyright 2006-2018 Pałuki Tygodnik Lokalny - Wydawnictwo Dominika Księskiego WULKAN, tel. 52 302-09-28
do góry