Stoiska powiatów na Pałuckich Targach Rolnych
   

   
Z przechadzki po Pałuckich Targach Rolnych po sektorze wydzielonym dla stoisk promocyjnych powiatów naszego województwa wynika, że w każdym z nich tradycyjną potrawą jest chleb ze smalcem. Uważny zwiedzający mógł go skosztować za darmo, nieuważny płacił kilka złotych.

    Za darmo można było na pewno skosztować chleba ze smalcem na stoisku powiatu nakielskiego. Zobaczyć można było też gacie z klapą, hafty krajeńskie, figurki z ciasta chlebowego i masy solnej oraz pająki, czyli tradycyjne ozdoby domów wykonane ze słomy i bibułki. W tle dwoje ludowych muzyków konkurowało z kapelą z partnerskiego miasta Veseli grającą w namiocie po drugiej stronie żwirowej ścieżki.
    Kawałek dalej znajdował się duży namiot Urzędu Pracy w Żninie i mała chata pałucka reprezentująca nasz powiat. W chacie dwie uśmiechnięte panie z pomocą kilku dodatkowych osób zajmowały się rozdawaniem żółtych balonów, ulotek oraz orientacyjnego planu tegorocznego festynu w Biskupinie. Z drugiej strony stoiska prezentowała się Firma Roku 2005, czyli Masarnia Władysławowo, która częstowała przychodzących pasztetem.
    - Chata wyraźnie wybija się pośród innych stoisk. Zachęcamy do kosztowania wyrobów Masarni Władysławowo i rozdajemy ulotki - dowiedziałem się od rozpromienionych hostess. - Jest duże zainteresowanie festynem w Biskupinie i balonami. Szczególnie balonami.
W namiocie reprezentującym powiat mogileński za stołem pełnym tradycyjnych potraw zasiadły panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Kwieciszewie. Przed nimi na stylizowanych na wiekowe skrzyniach leżały tradycyjnie haftowane serwety.
    Na stoisku powiatu bydgoskiego skosztować można było powideł strzeleckich, pobrać kolorowy folder, popatrzeć na zajadających tradycyjne potrawy i obejrzeć zwycięski wieniec nietradycyjny, czyli makietę kościoła ostromeckiego.
    W sumie z możliwości zaprezentowania się na Pałuckich Targach Rolnych skorzystały powiaty: Brodnica, Bydgoszcz, Mogilno, Toruń, Golub-Dobrzyń, Radziejów, Sępólno, Świecie, Tuchola, Nakło i Żnin.
    Na uroczystości zakończenia targów wręczono nagrody za najciekawsze stoisko promocyjne. Zwyciężył powiat nakielski, drugie miejsce zajął powiat mogileński, a trzecie bydgoski. Stoisko powiatu żnińskiego, jako gospodarza targów, nie brało udziału w konkursie.

Zbigniew Wantuch
Pałuki nr 707 (35/2005)
Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta danych zastrzeżone. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych możliwe wyłącznie na własny użytek. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów możliwe wyłącznie za zgodą redakcji, którą można uzyskać tutaj. Ogłoszenia i reklamy są materiałem zleconym, za ich treść odpowiedzialność ponosi ich nadawca, a nie redakcja lub wydawca gazety.
Copyright 2006-2018 Pałuki Tygodnik Lokalny - Wydawnictwo Dominika Księskiego WULKAN, tel. 52 302-09-28
do góry