Od molo do LO
     
        Na Pałuckie Targi Rolne, które rozpoczynają się w najbliższą sobotę, przyjedzie rekordowa liczba wystawców - ponad 250 - i zajmie największy w historii targów obszar. Prawdziwym hitem będą najnowsze modele mercedesa, dodge’a, jeepa, chryslera i skody. Po raz pierwszy na targach zostanie zaprezentowany pokaz zbioru sianokiszonki.

Targi 2007 r. Ciągnik „zetor cabrio” z ładowaczem czołowym zaprezentował się ze wszystkich stron. 
  fot. Remigiusz Konieczka
Natalia Berka z Królikowa została wyróżniona w ubiegłym roku w konkursie na najmłodszego hodowcę na Pałuckiej Wystawie Zwierząt
  fot. Remigiusz Konieczka

   Tegoroczne targi rozpoczną się w najbliższą sobotę o 11:00 na boisku Zespołu Publicznych Szkół nr 1 w Żninie, które - na czas targów - stanowi teren Pałuckiej Wystawy Zwierząt Hodowlanych. W otwarciu wezmą udział: Joanna Piekarska z departamentu bezpieczeństwa żywności i weterynarii w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, wicewojewoda kujawsko-pomorski Dariusz Kurzawa, członkowie Zarządu Województwa Franciszek Złotnikiewicz i Bartosz Nowacki, starostowie: nakielski, mogileński i żniński oraz wójtowie, burmistrzowie i przewodniczący rad gmin z terenu, na którym ukazuje się nasz tygodnik. Patronat honorowy nad XII Pałuckimi Targami Rolnymi połączonymi z VI Pałucką Wystawą Zwierząt Hodowlanych objęli minister rolnictwa i rozwoju wsi Marek Sawicki, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki oraz wojewoda kujawsko-pomorski Rafał Bruski.
    Tuż po ceremonii otwarcia, o 11:45, rozpocznie się prezentacja bydła, która potrwa do 13:30. O 14:15 zacznie się prezentacja trzody chlewnej i potrwa do 17:00. O 15:00 zaplanowano ogłoszenie championów Wystawy Drobnego Inwentarza.Pierwszy dzień targów zakończy się o 18:00. Godzinę później w restauracji Basztowa najlepsi hodowcy i wystawcy otrzymają puchary.
    Drugi dzień targów rozpocznie się o 9:00. Pokaz czempionów bydła zacznie się o 10:30 i potrwa do 11:15. O 12:00 na polu pokazowym za ogródkami działkowymi odbędzie się pokaz sprzętu rolniczego, który potrwa 45 minut. Pokaz championów trzody chlewnej zacznie się o 13:30 i zakończy się o 14:15. O 17:00 nagrodę otrzyma najlepsza - w opinii zwiedzających - firma Pałuckich Targów Rolnych. O 17:15 XII Pałuckie Targi Rolne przejdą do historii.

    Nie będzie można spacerować parkowymi alejkami od LO do molo w piątek wieczorem, a także przed otwarciem targów i po zamknięciu w sobotę i niedzielę. Ma to zapewnić ochronę przygotowanych przez wystawców stoisk.
    Podczas tegorocznych targów bydło wystawi 39 hodowców. O 9 więcej niż przed rokiem. Rolnicy będą ubiegać się o tytuł czempionów i wiceczempionów w następujących kategoriach hodowli: jałówek niecielnych, jałówek cielnych, krów pierwszej laktacji, krów drugiej i kolejnych laktacji oraz cieląt od 1 do 4 miesięcy. Zwierzęta będą oceniać: Mirosław Anaczkowski, główny specjalista do spraw hodowli Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Stefan Owczarzak, inspektor nadzoru Regionu Oceny Bydgoszcz Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka oraz Dariusz Zabrocki, inspektor nadzoru Regionu Oceny Bydgoszcz Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka.
    Trzodę chlewną zaprezentuje 62 hodowców. To aż o 42 osoby więcej niż w poprzednim roku. Puchary zostaną przyznane w następujących kategoriach: knurki rasy Wielka Biała Polska (WBP), knurki rasy Polska Biała Zwisłoucha (PBZ), knurki mieszańcowe, loszki WBP, loszki PBZ i loszki krzyżówkowe.
    Oceny trzody dokona jury, któremu przewodniczyć będzie Marek Mońko z Polskiego Związku Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej Polsus z Bydgoszczy. Pozostali członkowie to: Dariusz Kowalewski z Mazowieckiego Centrum Hodowli i Rozrodu Zwierząt w Łowiczu, Tomasz Kmuk i Jolanta Krauze - oboje z Polskiego Związku Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej oraz Zofia Kozłowska, radna powiatu żnińskiego.
    Na Wystawę Drobnego Inwentarza przyjedzie 29 hodowców z Kujaw, Pomorza i Wielkopolski. Zwierzęta będą oceniane w kategoriach gołębi, królików i drobiu ozdobnego. Oceny dokona komisja w składzie: Janusz Wojciechowski z Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Minikowie, Bogusz Łaski z bydgoskiego oddziału Krajowego Centrum Hodowli Zwierząt w Warszawie oraz Marek Poraziński, wiceprezes Polskiego Związku Hodowli Gołębi Rasowych.
    Jak co roku, podczas targów nie zabraknie wystawców z całej Polski, którzy zaprezentują maszyny i urządzenia, nawozy i środki ochrony roślin, a także artykuły i akcesoria z branży budowlanej, ogrodnictwa i szkółkarstwa, spożywczej i inne. Firma Agroma z Sępólna Krajeńskiego wystawi ekspozycję ciągników i maszyn rolniczych Zetor, Ursus, Pronar, McCormick, Farmtrac, Unia-Group, Sipma Lublin i Warfama. Na stoisku Husqvarny będzie można znaleźć asortyment maszyn i urządzeń do pracy w lesie. Swoja ekspozycję wystawi również Jacek Dębski, dealer Weidemann, Raiffeisen Agro-Technika, Westfaliasurge, która wystawi dojarki przewodowe i wiele innych firm. Ekspozycję o największej powierzchni wystawi firma Sobiesława Zasady z Bydgoszczy, dealera mercedesa. Oprócz aut wspomnianej marki będzie można podziwiać najnowsze modele dodge’a, chryslera, jeepa i skody. Firma Raiffeisen Agro-Technika również zamierza zaskoczyć zwiedzających. Po raz pierwszy na targach zostanie zaprezentowany kombajn.
    Ciekawie zapowiada się tegoroczny pokaz sprzętu rolniczego, który odbędzie się w niedzielę o 12:00 na  polu Jerzego Wolskiego za ogródkami działkowymi przy ulicy Szkolnej. Zostaną zaprezentowane przede wszystkim traktory firmy Zetor i maszyny firmy Unia-Group podczas prasowania słomy, owijania balotów siatką i sznurkiem oraz załadunku. Będą również pokazy orki przy pomocy ciągnika zetor z pługami firmy Unia-Group, agregatów podorywkowych, agregatów uprawowo-siewnych i opryskiwaczy. - Tegoroczną atrakcją ma być pokaz zbioru sianokiszonki urządzeniami firmy „Unia-Group” i ciągnikami marki „Zetor”. Będzie też pokaz ładowarki „manitu”. Wspomnianych pokazów nigdy wcześniej na targach nie było - zapowiada Wacław Górny, organizator pokazu i szef żnińskiego Inter-Vax.
    Osoby zwiedzające targi będą mogły głosować na najciekawsze stoisko na Pałuckich Targach Rolnych i Wystawie Zwierząt Hodowlanych.
    W każdym planie targów, którzy otrzymają zwiedzający, będzie znajdował się kupon. Po wpisaniu nazwy firmy, która w opinii zwiedzającego zaprezentowała najciekawszą ekspozycję, kupon będzie można wrzucić do urny. 
    W czasie trwania targów - tak jak przed rokiem - znak zakazu parkowania po prawej stronie ulicy Sądowej będzie cofnięty do mostku. Osoby zwiedzające targi będą mogły korzystać z dużego parkingu naprzeciwko kortów przy ulicy Szkolnej. Auta można również parkować naprzeciwko stacji Orlen, w okolicach Urzędu Miejskiego lub w okolicach OSiR. Mieszkańcom Żnina organizatorzy sugerują, żeby na targi wybrali się pieszo.
    Minister Marek Sawicki i wojewoda Rafał Bruski ufundowali puchary za najciekawszą ofertę maszyn i urządzeń, natomiast marszałek Piotr Całbecki funduje puchar za najciekawszą ofertę w branży budowlanej. Pozostałe puchary fundują burmistrzowie, wójtowie oraz przewodniczący rad gminnych.
    Organizatorami XII Pałuckich Targów Rolnych i VI Pałuckiej Wystawy Zwierząt są: Urząd Miejski w Żninie, Inter-Vax w Żninie, Biuro Reklamy Marka Olejnika, Zarząd Powiatu w Żninie, Eko-Rol w Rogowie i nasze wydawnictwo.

Arkadiusz Majszak

Pałuki nr 862 (34/2008)

Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta danych zastrzeżone. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych możliwe wyłącznie na własny użytek. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów możliwe wyłącznie za zgodą redakcji, którą można uzyskać tutaj. Ogłoszenia i reklamy są materiałem zleconym, za ich treść odpowiedzialność ponosi ich nadawca, a nie redakcja lub wydawca gazety.
Copyright 2006-2018 Pałuki Tygodnik Lokalny - Wydawnictwo Dominika Księskiego WULKAN, tel. 52 302-09-28
do góry