Części do zachodnich maszyn rolniczych - PHU Tomasz Nowak

Wystawa Drobnego Inwentarza
   
    Barany francuskie to króliki, a ryś polski to nie największy kot mieszkający w polskich lasach, a rasowy gołąb. Tego można było się dowiedzieć na Wystawie Drobnego Inwentarza VI Pałuckiej Wystawy Zwierząt Hodowlanych. Gratką dla najmłodszych były szynszyle, króliki i kurki ozdobne.

 

Hodowcy drobnego inwentarza na XII Pałuckich Targach Rolnych. Grupą dowodził organizator wystawy Joachim Hinze z Bydgoszczy (drugi od prawej). 
                fot. Tomasz Rogacz

    Wystawa Drobnego Inwentarza towarzyszy Pałuckim Targom Rolnym od trzech lat. W tym roku przyjechało do Żnina blisko trzydziestu wystawców. Byli wśród nich hodowcy szynszyli, królików, gołębi, kurek ozdobnych i pawi. Wiele okazów publiczność oglądała z zachwytem.
    Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się zwierzęta futerkowe. Sympatię wzbudzały króliki, m.in. nowozelandzkie czerwone, kalifornijskie, barany francuskie, olbrzymy szare i miniaturki. Z królikami często mylone byłe szynszyle, ale wystawcy cierpliwie tłumaczyli dzieciom i niejednokrotnie dorosłym, że są to zupełnie inne zwierzęta.
    Wystawa była też kolejną okazją dla zamiłowanych gołębiarzy, aby nabyć kilka sztuk ulubionej rasy. A było w czym wybierać. Nie zabrakło popularnych garłaczy pomorskich, wspaniałych rysi polskich i dużych masywnych sztraserów. Koneserzy zwracali też uwagę na gołębie budapesztańskie wysokolotne i kapucyny staroholenderskie.
    Bardzo ciekawie prezentował się drób ozdobny. Nie ujmując nic znanym z zagród kurom nioskom, to ich mniejsze koleżanki, hodowane wyłącznie ze względów estetycznych, wyglądały bajecznie. Na wystawie błyszczały zielononóżki, bażanty kaukaskie i polne, sebrytki srebrne, kury orpington i oczywiście czubatki polskie. Eksponowane zwierzęta zostały w czasie targów wycenione. Zajęła się tym czteroosobowa komisja: Bogusz Łaski i Liliana Beszczyńska z Gospodarstwa Pomocniczego Krajowego Centrum Hodowli Zwierząt w Warszawie, Janusz Wojciechowski - ODR w Minikowie oraz Marek Poraziński - Bydgoskie Stowarzyszenie Gołębi Rasowych.

Obok rasowych gołębi nie można było przejść bez zainteresowania
                fot. Tomasz Rogacz

    Po dokonaniu oceny pokroju jurorzy przyznali tytuł czempiona VI Pałuckiej Wystawy Zwierząt Hodowlanych w kategorii szynszyli odmiany standard szynszyli z hodowli Bogusławy Pleweckiej ze Złotnik Kujawskich. W nagrodę otrzymała puchar ufundowany przez wójta Damasławka Andrzeja Szewczykowskiego. Puchar przewodniczącego Rady Gminy w Rogowie Ryszarda Kawki za czempiona w kategorii królików rasy średni z Turyngii trafił do Jarosława Lembowicza z Nowego Dworu Bratiańskiego.
    Wśród drobiu ozdobnego zdaniem komisji na miano czempiona zasłużyły kury sebrytki srebrne Włodzimierza Kowalskiego. Zwycięzca otrzymał puchar przewodniczącego Rady Gminy w Gasawie Marka Maciejewskiego. W ostatniej kategorii gołębi czempionem został garłacz pomorski Andrzeja Ossowskiego z Cekcyna. Hodowca odebrał puchar przewodniczącego Rady Miejskiej w Janowcu Wlkp. Czesława Langowskiego.

Tomasz Rogacz  
Pałuki 863 (35/2008)

Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta danych zastrzeżone. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych możliwe wyłącznie na własny użytek. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów możliwe wyłącznie za zgodą redakcji, którą można uzyskać tutaj. Ogłoszenia i reklamy są materiałem zleconym, za ich treść odpowiedzialność ponosi ich nadawca, a nie redakcja lub wydawca gazety.
Copyright 2006-2018 Pałuki Tygodnik Lokalny - Wydawnictwo Dominika Księskiego WULKAN, tel. 52 302-09-28
do góry