Pokazy sprzętu rolniczego
  
   Zakup nowoczesnego sprzętu rolniczego dokładnie oczyszcza kieszenie rolników. Miło jest jednak, gdy koszty eksploatacji okazują się niższe, praca zajmuje mniej czasu i jest bezpieczniejsza.

 

Nośnik teleskopowy JCB zaprezentowany przez firmę „Rolnik” ze Strzelna może podnościć baloty na wysokość 7 metrów
            fot. Arkadiusz Majszak

   Organizatorzy Pałuckich Targów Rolnych przygotowali pokaz sprzętu rolniczego, który odbył się w niedzielę na polu Jerzego Wolskiego za ogródkami działkowymi przy ulicy Szkolnej. Licznie zgromadzona publiczność miała okazję obejrzeć najnowocześniejsze traktory i maszyny rolnicze podczas prac polowych. Pokaz przygotowała firma Inter-Vax oraz Rolnik ze Strzelna.

Imponująco prezentował się ogromny ciągnik fastrac 3230. Jego moc wynosi 230 KM. Może osiągać prędkość 75 km/h.
            fot. Arkadiusz Majszak
Najbardziej widowiskowy był pokaz opryskiwacza pilmet 1618 plus. Jego szerokość wynosi 18 metrów. 
            fot. Arkadiusz Majszak

   Firma Rolnik ze Strzelna zaprezentowała ciągnik orion 13 produkowany przez Crystal Traktor z Sieradza o mocy 133 KM. Ciągnik posiada systemy kontroli i zabezpieczenia przed uszkodzeniem podzespołów. Do ciągnika była podłączona brona talerzowa KBT 3,0 o szerokości roboczej 3 metrów i masie 1100 kg. Brona wyposażona jest w dwa rzędy talerzy uzębionych o średnicy 510 mm z zabezpieczeniem sprężynowym przeciw kamieniom. Głębokość pracy do 15 cm.     Indywidualne sprężyny zabezpieczają talerze przed uszkodzeniem oraz powodują lepsze ich zagłębianie się. Brona przeznaczona jest do uprawy pożniwnej, bezorkowej, jak również bardzo dobrze nadaje się do cięcia i przykrywania poplonów ścierniskowych i nawozów organicznych. Produkowana o szerokościach od 1,7 do 4 m.
   Firma Rolnik przygotowała też pokaz ciągnika fastrac JCB 3230 plus z agregatem talerzowym brodnica 3 U-644. Moc prezentowanego ciągnika wynosi 230 KM. Duże prędkości od 50 do 80 km/h, jakie rozwija ciągnik fastrac, dają mu niesamowite możliwości drogowe. Niezależne zawieszenie daje niebywałe możliwości pracy na polu. Agregat talerzowy posiada 4 metry szerokości. Waży 1950 kg. Talerze mają średnicę 510 mm. Agregat przeznaczony jest do uprawy ścierniskowej, mulczowej i przedsiewnej. Talerze mogą być gładkie lub uzębione.
   Firma Rolnik zaprezentowała również ciągnik case CVX150, do którego podłączony był pług obracalny ibis XLS 3+1, wyposażony w wał spiralny doprawiający terra L 2,0. Ciągnik ma moc 150 KM. Posiada komfortową i wytłumioną kabinę z klimatyzacją. Pług obracalny ibis jest zawieszany ze zmienną regulowaną punktowo szerokością orki 36, 42, 48 cm na korpus. Wyposażony jest w zabezpieczenie resorowe non-stop. Wał bardzo dobrze uprawia glebę powierzchniowo i wgłębnie. Jego szerokość robocza wynosi 2 metry. Zastosowanie takiego zestawu bardzo korzystnie wpływa na warunki wilgotnościowe gleby oraz obniża koszty eksploatacji.

Pokaz pracy brony talerzowej KBT 3.0 podłączonej do ciągnika orion
o mocy 133 KM
            fot. Arkadiusz Majszak
Nowością na polu pokazowym był agregat uprawowy plus s400 z 3-metrowym nadbudowanym siewnikiem
            fot. Arkadiusz Majszak

   Ostatnią prezentacją przygotowaną przez firmę ze Strzelna był widowiskowy pokaz nośnika teleskopowego JCB 541/70 agri z belą słomy. Duży zasięg ramienia w połączeniu z krótkim rozstawem osi daje szerokie możliwości wykonywania różnorodnych prac. Konstrukcja maszyny zapewnia stabilność pracy bez konieczności stosowania przeciwwag. Moc silnika wynosi 105 KM. Maksymalna wysokość podnoszenia to 7 metrów, a maksymalny udźwig wynosi 4100 kg. Przy pełnej wysokości udźwig wynosi 2500 kg, przy pełnym zasięgu do przodu 1250 kg. Zasięg maksymalny do przodu wynosi 3,7 m.
   Pozostałe pokazy przygotował Inter-Vax.
   Jako pierwszy na pole wjechał ciągnik zetor 8441 proxima z przednim TUZem. Ciągnik wyposażony był w kosiarkę boczną 1,4 metra do wycinania poboczy dróg. Stosowany jest również w sadownictwie. Prezentowana była wersja komunalna. Sprzęt jest własnością Zarządu Dróg Powiatowych w Podgórzynie.
   Edmund Kuś ze Słabomierza zaprezentował ciągnik zetor 12441 forterra we współpracy z ładowaczem czołowym T-L 260 wraz z prasą famarol DF 120 firmy Unia Group. Był to największy ciągnik z rodziny zetorów o mocy 122 KM. Zaletą prasy są zwoje trące, które rozdrabniają sianokiszonkę na kawałki 8-centymetrowe. Wielkość balotu wynosi 120 cm.
   Następnie na pole pokazowe wjechał ciągnik zetor 6441 proxima cabrio z ładowaczem T-L 220 należący do Jakuba Siwaka ze Żnina. Ciągnik o mocy 61 KM nie posiada kabiny. Ładowacz wyposażony jest w chwytak bel.

Po pokazie rolnicy mogli obejrzeć sprzęt z bliska, wsiąść do traktora, uruchomić silnik. Na zdjęciu zwiedzający z zainteresowaniem oglądają bromę talerzową KBT 3.0 
           fot. Arkadiusz Majszak

   Do najciekawszych należała prezentacja ciągnika zetor 12441 forterra, do którego podłączona była owijarka bel famarol. Owijarka służy do owijania bel sianokiszonki lub siana. W ciągu kilku minut balot sianokiszonki został całkowicie owinięty folią i zabezpieczony przed niekorzystnym działaniem warunków atmosferycznych. Pokazywany sprzęt był własnością Bogdana Puzio ze Szczepanowa.
   Ireneusz Klinger z Budzisławia zademonstrował ciągnik zetor 12441 forterra z talerzowym agregatem podorywkowo-uprawowym firmy Unia Group. Agregat jest wyposażony w sprzęg do siewnika. Może służyć również do zasiewów zbóż.
   Później na pole wjechał ciągnik zetor 12441 forterra, do którego był podłączony agregat podorywkowy kos 3.0 Unii Group. Właścicielem sprzętu jest Grzegorz Goc z Sarbinowa.
Na polu pokazowym zaprezentował się także ciągnik zetor 12441 forterra z ładowaczem T-L 260 we współpracy z głęboszem zawieszanym kret S5. Pięciozębny głębosz pracuje w ziemi na głębokości do 60 cm. Służy głównie do napowietrzania ziemi. Ciągnik należał do Tomasza Siwaka ze Żnina, natomiast głębosz do Krzysztofa Trempały z Uścikowa.
   Ciągnik zetor 6441 proxima zeprezentował się we współpracy z rozsiewaczem MX 1600 H, sprzężonym z ładowaczem byk. Pojemność rozsiewacza wynosi 1600 litrów, a szerokość rozsiewania od 10 do 24 metrów.
   Adam Korga z Murczyna zademonstrował pokaz ciągnika zetor 12441 forterra w połączeniu z 4-skibowym pługiem obrotowym sukov KWN. Pług wyposażony jest w zabezpieczenie śrubowe.
Następnie na pole wyjechał sprzęt należący do Władysława Pilachowskiego z Cerekwicy. Był to ciągnik zetor 11441 forterra z agregatem ares XL 3.0 z wałem packer. Agregat posiada 3 rzędy sprężyn.
   Kolejną nowością była prezentacja agregatu plus S 400 z siewnikiem nadbudowanym 3-metrowym. Jest to bardzo lekki sprzęt, który jest podłączany do ciągników o mocy 70-80 KM. Podczas pokazu agregat był podłączony do ciągnika zetor 8441 proxima o mocy 82 KM.
Niezwykle atrakcyjny i widowiskowy był ostatni pokaz przygotowany przez Inter-Vax. Na pole wyjechał ciągnik zetor 7441 o mocy 72 KM, do którego podłączono hydraulicznie rozkładany opryskiwacz zaczepiany pilmet 1618 plus. Pojemność opryskiwacza wynosi 1600 litrów. Szerokość belki wynosi 18 metrów. Jest podnoszona i rozkładana hydraulicznie. Podczas pracy sprzętu za opryskiwaczem unosiła się chmura przypominająca unoszącą się nad ziemią mgłę.
   Po wszystkich pokazach rolnicy mogli obejrzeć prezentowany sprzęt z bliska. Można go było również uruchomić. Zainteresowanie było spore.

    Film z prezentacji maszyn rolniczych

Arkadiusz Majszak
Pałuki 863 (35/2008)

Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta danych zastrzeżone. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych możliwe wyłącznie na własny użytek. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów możliwe wyłącznie za zgodą redakcji, którą można uzyskać tutaj. Ogłoszenia i reklamy są materiałem zleconym, za ich treść odpowiedzialność ponosi ich nadawca, a nie redakcja lub wydawca gazety.
Copyright 2006-2018 Pałuki Tygodnik Lokalny - Wydawnictwo Dominika Księskiego WULKAN, tel. 52 302-09-28
do góry