Reklama w kalendarzu

Trzemeszno, burmistrz, radni, szkoła
Nie chcą połączenia wody z ogniem
    Burmistrz i radni chcą, aby gmina przejęła od powiatu na siebie prowadzenie liceum i szkoły zawodowej. Wiązałoby się to z kosztami dla gminy - Milionik, albo więcej - ocenia burmistrz Dereziński. Problem jednak w tym, że powiat prawdopodobnie nie będzie chciał oddać prowadzonych przez siebie placówek i zamierza wprowadzić w życie swoje plany reformy szkół w gminie Trzemeszno.

     NIE CHCĄ ZMIAN Z POWIATU
     10 stycznia o 18:00 w auli Szkoły Podstawowej nr 1 w Trzemesznie odbyła się sesja Rady Miejskiej. Sesja ta miała się odbyć w auli Zespołu Szkół Gimnazjum i Liceum. Początkowo zgodę wyraziła na to dyrektor tej szkoły Justyna Kaniasty. Później zmieniła jednak zdanie argumentując, że sesja nie może się odbyć w szkole w tym terminie, gdyż w tym dniu zaplanowano już zebranie z rodzicami.
     Głównym powodem zwołania sesji jest podjęcie kolejnej uchwały, która ma udaremnić plany władz powiatu, co do zmiany struktury szkolnictwa w Trzemesznie. Od nowego roku szkolnego powiat planuje połączenie Zespołu Szkół Gimnazjum i Liceum w jeden twór z Zespołem Szkół Ponadgimnazjalnych. Wspólny Zespół Szkół ma mieścić się na pl. Kosmowskiego, czyli tam, gdzie obecnie zlokalizowany jest ZSGiL. Powiat chce także wyprowadzić gimnazjum z obiektów na pl. Kosmowskiego i oddać prowadzenie tej placówki gminie. W ubiegłym roku Rada Powiatu Gnieźnieńskiego przyjęła już stosowne uchwały w tej sprawie. Przegłosowane one zostały przez rządzącą w powiecie koalicję PO-SLD.
     NIECH PRZEJMIE GMINA
     Na sesji 10 stycznia trzemeszeńscy radni mają podjąć uchwałę w sprawie przejęcia przez gminę obowiązków organu prowadzącego Zespół Szkół Gimnazjum i Liceum im. Michała Kosmowskiego w Trzemesznie oraz Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Hipolita Cegielskiego w Trzemesznie. Gmina chce więc przejąć od powiatu prowadzenie liceum i szkoły zawodowej, a także gimnazjum. W takim układzie siedziby tych szkół miałyby mieścić się tam gdzie dotychczas. Jest to kontynuacja zamierzeń zapoczątkowanych przez uchwałę Rady Miejskiej z 19 marca ubiegłego roku. Wtedy była to jednak tylko uchwała intencyjna, mówiąca o zamiarze przejęcia przez gminę prowadzenia tych szkół. Uchwała z 10 stycznia precyzuje już dokładnie jakie kroki powinien przedsięwziąć burmistrz Krzysztof Dereziński, aby gmina przejęła prowadzenie tych placówek.
     CHCĄ POROZUMIENIA
     Według projektu uchwały, burmistrz powinien zwrócić się do powiatu z propozycją zawarcia porozumienia w tej sprawie. Powinno ono zawierać postanowienia dotyczące współfinansowania przez powiat funkcjonowania ZSP oraz ZSGiL w części dotyczącej funkcjonowania liceum. Współfinansowanie to według zapisów projektu uchwały powinno polegać na dopłacie przez powiat do każdego ucznia ze szkół ponadgimnazjalnych wchodzących w skład Zespołów Szkół kwoty stanowiącej różnicę pomiędzy wysokością subwencji przypadającej na danego ucznia, a  kwotą stanowiącą średnią dopłatę do każdego ucznia szkół ponadgimnazjalnych z terenu całego powiatu gnieźnieńskiego. Uchwała ma także upoważnić burmistrza do złożenia powiatowi oferty zawarcia umowy darowizny nieruchomości, w których działają ZSP oraz ZSGiL z określeniem celu przekazania darowizny w postaci wykonywania zadania oświatowego na poziomie szkolnictwa gimnazjalnego oraz ponadgimnazjalnego. Projekt uchwały przygotowywali głównie sekretarz gminy Tomasz Gorczycki i radca prawny Tomasz Bojkowski współpracownik prawnika Jarosława Jatczaka, przewodniczącego rady rodziców ZSGiL w Trzemesznie.
     BĘDĄ KOSZTY
     Projekt uchwały omawiany był podczas wspólnego posiedzenia komisji Rady Miejskiej we wtorek 8 stycznia. Burmistrz Dereziński przypomniał, że przedstawiany projekt uchwały jest konsekwencją wcześniej przyjętej uchwały intencyjnej w tej sprawie. Przypomniał również, że później powołał zespół w sprawie realizacji tych zamiarów w składzie: Tomasz Gorczycki, Jarosław Jatczak, Beata Szymańska, Maciej Adamski i Krzysztof Szapował. Burmistrz kilkakrotnie podkreślał, że gmina przejmując prowadzenie szkół, przejmie równocześnie zdanie które będzie kosztowało.
     - Milionik, albo więcej, ale sobie z tym poradzimy - zapewnił burmistrz. Informował, że środki na ten cel mogą pochodzić z pieniędzy jakie uda się pozyskać z odzyskiwania podatku Vat.
     Uczestnicy obrad zwracali także uwagę na to, że władze powiatu nie chcą na razie oddać prowadzenia szkół w gminie Trzemeszno i bez porozumienia z powiatem nie uda się zrealizować tych planów.
     Jarosław Jatczak mówił o tym, że do gimnazjum trzeba było już wcześniej dokładać środki więc tu się nic nie zmieni, ale trzeba będzie dokładać pieniądze na funkcjonowanie liceum. Jak tłumaczył, starosta gnieźnieński powoływał się na argumenty ekonomiczne, co do planowanych zmian i że trzeba dużo dokładać do szkół w Trzemesznie. Więc według Jarosława Jatczaka, dla powiatu powinno być atrakcyjnym wyjściem to, że mieli by dopłacać do liceum tylko średnią którą dopłacają do innych szkół. Jak wyjaśniał, podjęcie uchwały daje burmistrzowi konkrety, że jest koncepcja przejęcia przez gminę szkół i chce wykonać to do czego Rada Miejska go zobowiązała.
     RADNI JEDNOGŁOŚNI
     Przewodniczący Rady Miejskiej Wiesław Pokorski informował, że jak na razie nie widać, aby starosta gnieźnieński był gotowy rozmawiać z gminą Trzemeszno w sprawie dalszej przyszłości szkół i chce on realizować harmonogram przyjęty w tej sprawie przez Radę Powiatu.
     - Może jak podejmiemy uchwałę oni zaczną inaczej myśleć - zastanawiał się przewodniczący RM.
     - Postępowanie starosty jest bardzo złośliwe - komentował Tadeusz Kostka.
     - Kwestię złośliwości pozostawię bez komentarza i niech to będzie moim komentarzem - odpowiadał burmistrz. Radni podczas dyskusji byli jednak zgodni, co do zasadności przejęcia przez gminę prowadzenia szkół ponadgimnazjalnych, aby uniemożliwić powiatowi połączenie w jeden zespół liceum ze szkołą zawodową. Zbigniew Matelski uzasadniał, że szkoły te mają różne programy i jak obrazowo tłumaczył: - Nie można łączyć wody z ogniem.
     W głosowaniu radni z komisji finansowej jak i społecznej jednogłośnie wydali opinie pozytywne o projekcie uchwały dotyczącej przejęcia przez gminę obowiązków organu prowadzącego ZSGiL oraz ZSP.
     Podjęcie więc tej uchwały na sesji wydaje się więc być już przesądzone.

Roman Wolek
Pałuki i Ziemia Mogileńska nr 1091 (2/2013)

Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta danych zastrzeżone. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych możliwe wyłącznie na własny użytek. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów możliwe wyłącznie za zgodą redakcji, którą można uzyskać tutaj. Ogłoszenia i reklamy są materiałem zleconym, za ich treść odpowiedzialność ponosi ich nadawca, a nie redakcja lub wydawca gazety.
Copyright 2006-2018 Pałuki Tygodnik Lokalny - Wydawnictwo Dominika Księskiego WULKAN, tel. 52 302-09-28
do góry