Reklama w kalendarzu

Gąsawa, budynek, Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej, posterunek, policja
Budynek by się przydał
     Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Gąsawie można by przenieść do budynku po posterunku policji. Stanie się tak, jeśli radni zgodzą się na przejęcie budynku od Starostwa Powiatowego w Żninie, które jest jego właścicielem. Wójt Zdzisław Kuczma poznał już pierwsze opinie radnych.

     Właścicielem budynku po dawnym posterunku policji w Gąsawie jest żnińskie starostwo. Istnieje możliwość przekazania go gminie Gąsawa. Budynek będzie trzeba jednak wyremontować, by przenieść do niego jedną z jednostek organizacyjnych gminy. Według wójta Zdzisława Kuczmy do budynku po posterunku policji można by przenieść Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej. Jedno z pomieszczeń można by natomiast przeznaczyć dla gąsawskich dzielnicowych. Wójt nie ukrywa, że takie pomieszczenie by się gminie przydało, ponieważ biblioteka zyskałaby jedno pomieszczenie, a Zakład Robót Publicznych zostałby przeniesiony do pomieszczeń po GOPS. Alternatywnym rozwiązaniem jest przeniesienie biblioteki do budynku po posterunku policji.
     Na temat proponowanych przez wójta koncepcji wypowiedzieli się podczas ostatniego posiedzenia komisji stałych Rady Gminy radni. Radna Maria Warda uważa, że budynek można przejąć pod warunkiem, że powiat da mieszkanie emerytowanemu policjantowi, który zamieszkuje część lokalu oraz mieszkańcowi mieszkającemu na piętrze. - Powiat ma mieszkania i może je zapewnić - przekonywała radna. I zaznaczyła, że pusty budynek daje gminie o wiele większe możliwości niż budynek zamieszkany. Zdaniem radnej, w przypadku przejęcia budynku z lokatorami gmina narobi sobie kłopotów z obiektem.
     Radny Mariusz Kazik zwrócił uwagę, że gmina chcąc przejąć budynek, nie może starostwu stawiać warunków. Dodał, iż powiat może sprzedać obiekt wraz z mieszkańcami. Maria Warda ripostowała: - Powinniśmy i mamy obowiązek stawiać im warunki, bo powinniśmy myśleć o finansach i dobru gminy. Nie możemy brać czegoś, gdzie zyskamy tylko 3 pomieszczenia.
     Radny Adam Adamczyk stwierdził lakonicznie: - Jeśli chcą to przekazać na własność, to ja bym to wziął.
     Podobnego zdania był radny Zygmunt Nowakowski: - Gdyby mnie ktoś chciał coś dać, to ja bym to wziął. A co do lokatorów, to w modzie jest podnoszenie standardu i czynszu. Radny dodał, iż jest przeciwny stawianiu warunków starostwu. Maria Warda nie dawała za wygraną: - Kolega podjął temat podwyższania czynszu lokatorom. Czy gmina kiedykolwiek podniosła czynsz lokatorom? Pytanie zostało uznane za retoryczne. Radny Wiesław Zajączkowski zwrócił uwagę, że przejęcie budynku będzie wiązało się ze stałymi kosztami dla budżetu gminy z tytułu utrzymania obiektu. Zaznaczył, że do tematu trzeba podejść z rozwagą.
     Ostatecznie radni nie zajęli stanowiska wobec przejęcia budynku. Pracownicy gminy Gąsawa mają przygotować szacunkową kalkulację remontu budynku i dostosowania go do eksploatacji i standardów dla potrzeb GOPS. Wójt będzie się starał pozyskać środki zewnętrzne na remont obiektu po ewentualnym przejęciu.

Arkadiusz Majszak
Pałuki nr 1097 (8/2013)

Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta danych zastrzeżone. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych możliwe wyłącznie na własny użytek. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów możliwe wyłącznie za zgodą redakcji, którą można uzyskać tutaj. Ogłoszenia i reklamy są materiałem zleconym, za ich treść odpowiedzialność ponosi ich nadawca, a nie redakcja lub wydawca gazety.
Copyright 2006-2018 Pałuki Tygodnik Lokalny - Wydawnictwo Dominika Księskiego WULKAN, tel. 52 302-09-28
do góry