Na czerwono zaznaczone są linie kolejowe, o których rewitalizację zabiegają gminy dwóch województw

     fot. Sylwia Wysocka

Wapno, Kcynia, Janowiec, Damasławek, połączenia kolejowe, lobby
Kolejowe lobby
    Poczyniony został znaczący krok do zbudowania lobby w kierunku przywrócenia połączeń kolejowych z Bydgoszczy do Poznania przez Kcynię i Janowiec Wielkopolski.

     Gminy Kcynia, Janowiec Wielkopolski, Wapno, Damasławek, Nakło i Mieleszyn podejmują wspólną batalię celem przywrócenia połączeń kolejowych pomiędzy tymi gminami, co zapewni połączenie kolejowe pomiędzy Bydgoszczą a Poznaniem z uwzględnieniem tych miejscowości. To kolejna z inicjatyw podejmowana przez gminy, które postanowiły, że połączą siły i wspólnie poprowadzą dążenia do wznowienia połączeń po torach.
     Na trasę wyjechać mają szynobusy PLK.
     17 kwietnia odbyło się w Wapnie spotkanie samorządowców województwa wielkopolskiego i kujawsko-pomorskiego w sprawie kolei.
     - Bardzo cenna inicjatywa wójta Wapna Andrzeja Bąka, wspólnie będziemy dążyli do tego aby dokonać rewitalizacji linii kolejowej 281 i 356, które łączą się w Kcyni i połączą zarówno Poznań z Bydgoszczą jak i Gniezno z Bydgoszczą - zapewnia Piotr Hemmerling.
     Włodarz zapewnia, że bardzo zależy mu na tym, by zrewitalizować około 8 km linii kolejowej na terenie gminy Kcynia, biegnącej do Gołańczy i wówczas skomunikowana by została Kcynia z Poznaniem. - To jest dla naszych mieszkańców niesłychanie istotna sprawa, podjąłem usilne działania, które mają spowodować, że będziemy w tym temacie słyszalni, i to wspólnie z zaangażowaniem powiatu nakielskiego i gminy Nakło - mówi burmistrz Kcyni.
     Zapewnił też, że gmina jest na ostatnim etapie przygotowywania aktu notarialnego, który będzie stanowił podstawę do przejęcia dworca kolejowego w Kcyni. Teren przed dworcem kolejowym został już przejęty aktem notarialnym.
     - Obecnie procedowana jest kwestia budynku i niedługo, mam nadzieję, będę mógł poinformować, że stanowi on własność gminy Kcynia - wyraził nadzieję Piotr Hemmerling.
     W sprawie budynku konieczne było złożenie przez burmistrza deklaracji, że w przypadku rewitalizacji linii kolejowej i przywrócenia ruchu pasażerskiego - szynobusów w budynku dworca realizowana będzie służebność wobec PLK administratora szynobusów.
     - Jestem sporym optymistą jeśli chodzi o proces przywracania kolei w Kcyni. Nie chcę obiecywać, że będzie ona za rok czy za dwa, ale robimy wszystko by tak się stało.      W strategii zrównoważonego rozwoju województwa kujawsko-pomorskiego na nową perspektywę finansowania ten temat jest ujęty i myślę, że te zabiegi skoordynowane a nie bezmyślne krzyczenie i tupanie spowodują, że w perspektywie kilku lat kolej do Kcyni powróci - mówił burmistrz Kcyni.
     Burmistrz zapewnił, że Nakło jest bardzo zainteresowane linią kolejową 281 przez Kcynię, Janowiec do Gniezna i w drugą stronę przez Nakło do Bydgoszczy. Linia 356 biegnie do Gołańczy i byłaby alternatywą dla osób dojeżdżających samochodami do Gołańczy i dalej szynobusem do Poznania w godzinę do pracy, na uczelnie.
Burmistrz Janowca Maciej Sobczak podkreśla, że pierwszym etapem w kierunku rewitalizacji połączeń kolejowych było doprowadzenie do ujęcia w strategii rozwoju województwa reaktywacji linii kolejowej do Janowca. - To jest naszą podstawą do działania, zgodnie ze strategią rozwoju ruch kolejowy do Janowca ma zostać wznowiony - mówi burmistrz Janowca, który przypomina, że już niejednokrotnie w tej sprawie wnioskował.
     Maciej Sobczak zaznacza też, że ruch towarowy na terenie gminy się odbywa, torowiska są w znacznej części zmodernizowane, na podkładach betonowych. - Podejmujemy wspólne działania gmin wielkopolskich Wapna, Damasławka i Mieleszyna oraz gmin naszego województwa Kcyni, Nakła i Janowca, jestem jak najbardziej za przywróceniem ruchu pasażerskiego, a uruchomienie linii da nam zarówno połączenie z Poznaniem jak i Bydgoszczą, a co za tym idzie dogodne połączenia, wiele osób dojeżdża indywidualnie do pracy do Gniezna, do Poznania, rynek pracy otworzy niebawem też Września z fabryką „vw” - mówi Maciej Sobczak.
     Na 12 maja zaplanowana została konferencja w Kcyni, której celem będzie wyartykułowanie stanowiska, by zostało ono ujęte w wojewódzkich planach transportowych, które są na etapie przygotowań. Na konferencję zaproszone zostaną osoby decyzyjne, kompetentne do podejmowania decyzji, jak przedstawiciele m.in. Urzędu Marszałkowskiego, prezydent Bydgoszczy.

Sylwia Wysocka
Pałuki nr 1158 (17/2014)

 

Przejdź do forum.

Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta danych zastrzeżone. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych możliwe wyłącznie na własny użytek. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów możliwe wyłącznie za zgodą redakcji, którą można uzyskać tutaj. Ogłoszenia i reklamy są materiałem zleconym, za ich treść odpowiedzialność ponosi ich nadawca, a nie redakcja lub wydawca gazety.
Copyright 2006-2018 Pałuki Tygodnik Lokalny - Wydawnictwo Dominika Księskiego WULKAN, tel. 52 302-09-28
do góry