Reklama w kalendarzu

   
    Dziecko czyta w domu, w którym się czyta - to oczywista prawda. Pewne jest to, że jeśli dziecko często widzi czytającego rodzica, będzie traktowało czytanie jako stały punkt programu dnia. W przyszłości chętnie będzie sięgało po książkę.

    Czytanie jest kluczem do rozwoju dziecka. Poprzez czytanie dziecku od pierwszych miesięcy życia rozbudza się jego wyobraźnię, ćwiczy koncentrację, pamięć, uczy się słuchania. Czytając dziecku lub bawiąc się z nim w czytanie, zaspokajamy ciekawość świata. Pomysłów na zabawę w czytanie jest tyle ile czytających rodziców i dzieci. Zawsze należy dążyć do tego, aby w oczach dziecka rozbłysła iskierka radości na widok książeczki. Czytając dziecku przybierajmy postawy bohaterów, czytajmy głosem charakterystycznym dla danej postaci. Inscenizujmy dzieciom to co czytamy, wykorzystując zabawki. Im bardziej rodzic zaangażuje się w czytanie dziecku, tym częściej dziecko będzie czytać z pasją w przyszłości. Dziecko, które posmakowało zabawy w czytanie, samo się tego domaga.
    Dobrą porą na czytanie dziecku jest czas przed zaśnięciem. Czasami rodzice mówią, że dziecko powinno słuchać czytanej bajki siedząc nieruchomo. Czytajmy dzieciom właśnie wtedy, gdy biegają po pokoju, skaczą, machają nogami. Są dzieci, które koncentrują się przez ruch. Uważnie słuchają, ale jednocześnie, muszą się poruszać. Czytanie ma być zabawą, bo tylko wtedy dzieci nauczą się słuchać.
    Czytając im, należy pozwolić by np. naśladowały zwierzęta, odgłosy burzy, wiatru. Będzie to dla nich świetna zabawa i sposób na słuchanie. Regularne czytanie sprawia, że dziecko uczy się również myśleć. Poszerza się zasób słów i poprawia jakość wypowiedzi. Poprzez angażowanie się w akcję i losy bohaterów książki, dziecko staje się bardziej wrażliwe i rozwija się emocjonalnie. Ponadto poprzez rezerwowanie czasu na czytanie dziecku ono czuje, że jest dla rodzica bardzo ważne. Wzrasta więc jego poczucie własnej wartości.
    Rodzice! Otaczajcie swoje dziecko książeczkami. Czytajcie dziecku i z dzieckiem. Dawajcie mu książki do ręki. Jeśli nauczy się obcować z książką i będzie to dla niego przyjemność - zostanie dobrym czytelnikiem.

 
mgr Karina Mróz-Owczarzak

Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Żninie

Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta danych zastrzeżone. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych możliwe wyłącznie na własny użytek. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów możliwe wyłącznie za zgodą redakcji, którą można uzyskać tutaj. Ogłoszenia i reklamy są materiałem zleconym, za ich treść odpowiedzialność ponosi ich nadawca, a nie redakcja lub wydawca gazety.
Copyright 2006-2018 Pałuki Tygodnik Lokalny - Wydawnictwo Dominika Księskiego WULKAN, tel. 52 302-09-28
do góry