W ostatnich latach pojawia się w mediach bardzo dużo informacji na temat autyzmu. Są to zarówno artykuły, programy telewizyjne, audycje radiowe, filmy dokumentalne także filmy fabularne. W filmach fabularnych najczęściej przedstawia się osoby z tym zaburzeniem jako obdarzone nieprzeciętnymi zdolnościami czy umiejętnościami. Jednak oblicza autyzmu są różne. Czasami rodzice dzieci z różnymi opóźnieniami rozwojowymi czy też ze specyficznymi zachowaniami, czerpiąc wiedzę tylko z popularnych źródeł, doszukują się u swoich dzieci autyzmu bądź jego cech. Warto w takim przypadku zamiast samemu diagnozować czy też niepotrzebnie niepokoić, zwrócić się chociażby do lekarza rodzinnego czy psychologa, który pomoże rozwiać nasze niespokojne myśli bądź podpowie gdzie udać się na specjalistyczną diagnozę.

    Przede wszystkim autyzm manifestuje się do 30 miesiąca życia dziecka i jest związany z wrodzonymi dysfunkcjami rozwoju. Statystyki wskazują, że pięciokrotnie więcej chłopców cierpi na autyzm. Osiowymi objawami autyzmu są autystyczna izolacja (niechęć do nawiązywania kontaktów społecznych, dzieci nie potrafią się bawić, brak kontaktu wzrokowego, skupianie się na mało istotnych cechach przedmiotu), przymus stałości otoczenia (nie pozwalają sobie ubrać nowej rzeczy, stałe miejsce przy stole, ten sam talerzyk, przedmioty muszą leżeć na tym samym miejscu, stała droga do jakiegoś miejsca), nieprawidłowy rozwój mowy (całkowity brak mowy, mowa nieadekwatna, mowa nie spełnia funkcji komunikacyjnej, nieartykułowane dźwięki, echolalie, agramatyzmy, często brak rozumienia mowy), stereotypowe zachowania (rytuały), zaburzony mechanizm naśladowania (czasami nie ma go w ogóle), anormalne reakcje na środowisko fizyczne (niedowrażliwość, nadwrażliwość czuciowa, smakowa, słuchowa, wzrokowa). Bardzo często występują u tych dzieci autostymulacje, zachowania agresywne i autoagresyjne, upośledzenie umysłowe, dysharmonie rozwojowe czy nieadekwatne reakcje w stosunku do sytuacji.
    Autyzm jest zaburzeniem bardzo trudnym do zdiagnozowania. Decydujące znaczenie ma opinia psychiatry dziecięcego. Tylko psychiatra może postawić taką diagnozę. Najważniejszą sprawą jest to, aby jak najszybciej rozpocząć pracę terapeutyczną z dzieckiem. Takich wskazówek może udzielić rodzicom pedagog, logopeda, psycholog. Jednak muszą to być osoby posiadające odpowiednie kwalifikacje i umiejętności. Im wcześniej rozpoczęta terapia tym większa szansa na lepsze funkcjonowanie dziecka. Wiele ośrodków realizuje programy wczesnej interwencji. Są one różnorodne i realizowane różnymi metodami. Najpopularniejsze to metoda behawioralna i metoda integracji sensorycznej. Jako wspomagające stosuje się metody Knilla, muzykoterapię, Ruchu Rozwijającego, Dobrego Startu, Dennisona, Tomatisa i inne.
    Dzieci z autyzmem wymagają też często specjalnej pomocy, gdy rozpoczynają naukę w szkole. Poradnie psychologiczno-pedagogiczne mogą wydać dla tych dzieci, na wniosek rodziców, orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego dla dzieci z autyzmem, które określają warunki realizacji obowiązku szkolnego, metody pracy, szczegółowe wskazówki do pracy w szkole i w domu. Tylko nieliczne poradnie otrzymały prawo do wydawania orzeczeń dla dzieci z autyzmem.

    Wśród nich jest też poradnia w Żninie. Placówka żnińska posiada odpowiednio wykwalifikowaną kadrę psychologiczno-pedagogiczno-logopedyczną do diagnozowania dzieci autystycznych, która spełnia warunki określone przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Dlatego rodzice, jeśli niepokoi Was rozwój Waszego dziecka to możecie skorzystać z pomocy specjalistów z poradni.

Barbara Szewczyk - logopeda

w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Żninie,

10 VI 2008

Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta danych zastrzeżone. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych możliwe wyłącznie na własny użytek. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów możliwe wyłącznie za zgodą redakcji, którą można uzyskać tutaj. Ogłoszenia i reklamy są materiałem zleconym, za ich treść odpowiedzialność ponosi ich nadawca, a nie redakcja lub wydawca gazety.
Copyright 2006-2018 Pałuki Tygodnik Lokalny - Wydawnictwo Dominika Księskiego WULKAN, tel. 52 302-09-28
do góry