Ci mieszkańcy Gębic podczas głosowania opowiedzieli się przeciwko rozbiórce Pomnika Bohaterów ZSRR

     fot. Paweł Lachowicz

Gębice,  rozbiórka, pomnik, ZSRR
Bohaterowie ZSRR podzielili społeczeństwo po połowie   
     Prezes OSP Gębice Grzegorz Kapłoniak zobowiązał się do tego, że jeżeli Rada Miejska w Mogilnie nie uchwali rozbiórki Pomnika Bohaterów ZSRR, to strażacy ochotnicy odnowią go, odmalują za własne pieniądze.

 

Grzegorz Kapłoniak był przeciwny rozbiórce Pomnika Bohaterów ZSRR. Stwierdził, że jeśli Rada Miejska podejmie decyzję o jego pozostaniu, to strażacy OSP sami, za własne pieniądze ten pomnik wyremontują. 

    fot. Paweł Lachowicz

     25 mieszkańców przyszło 19 listopada do remizy strażackiej w Gębicach na zebranie informacyjne zwołane przez sołtysa Andrzeja Konieczkę, dotyczące rozebrania Pomnika Bohaterów ZSRR, budowy pomnika powstańców oraz omówienia ewentualnych konsultacji społecznych.
     Sołtys zaznaczał, że w rozmowach z wieloma mieszkańcami słyszał głosy, że należałoby się z tym pomnikiem rozstać właśnie ze względu na jego stan techniczny. - Wydaje mi się, że nie skrzywdzimy nikogo, jeżeli pewnego dnia ten pomnik zostanie rozebrany - mówił Andrzej Konieczka.
     Przypomnijmy, że na ostatniej październikowej sesji radni nie zgodzili się na to, by projekt uchwały o rozebraniu pomnika trafił w ogóle pod obrady sesji. Powodem był właśnie brak konsultacji społecznych w tej sprawie.
     Radny Rady Miejskiej z Gębic Ryszard Strzelecki tłumaczył, że sołtys Andrzej Konieczka mówiąc podczas sesji o pomniku skłamał.
     - Pan Andrzej Konieczka powiedział, że 12 września po opuszczeniu przez moją osobę zebrania wiejskiego była również poruszona sprawa projektu likwidacji pomnika bohaterów ZSRR. Uzyskałem protokół z 12 września i w tym protokole nie ma żadnego zapisu, żadnej informacji, że społeczeństwo Gębic otrzymało informacje - mówił radny Strzelecki.
     Przeczytał również, że w przyjętym przez radnych Planie Odnowy Gębice opisana jest przebudowa pomnika i przywrócenie pierwotnego wyglądu pomnika z zamontowaniem sokoła na pomniku. Twierdził, że zapis ten dotyczy pomnika, który już stał i w tym przypadku również zarzucił sołtysowi kłamstwo.
     Sołtys Konieczka tłumaczył, że w protokole z zebrania odnotowane są ważniejsze sprawy, takie które dotyczą funduszu sołeckiego, natomiast sprawa dyskusji na temat pomnika, zdaniem sołtysa nie została odnotowana w protokole. - Tak, że proszę mi tutaj nie zarzucać kłamstwa - mówił sołtys Konieczka.
     Jego wypowiedź przerwał prezes OSP z Gębic Grzegorz Kapłoniak, który twierdził, że na poprzednim zebraniu nie był w ogóle poruszany temat pomnika. - Nie było tego tematu. Chyba, że na korytarzu, niech pan nie kłamie. Byłem do końca i z nikim pan tego nie konsultował - krzyczał Grzegorz Kapłoniak.
     Mieszkanka Gębic Mirosława Sztobska, historyk z zawodu, zaproponowała: - Na pewno ten pomnik nie może zostać w takim stanie, w jakim jest. Wątpię żeby mieszkańcy, skoro tu są problemy z dokończeniem pomnika powstańców wielkopolskich, składali się na nowy pomnik. Wątpię, żeby gmina miała na to pieniądze. Więc, żeby po prostu zadość uczynić, żeby pogodzić mieszkańców, może go rozebrać, a postawić jakiś kamień pamiątkowy. Na pewno nie będzie on dużych nakładów finansowych potrzebował, a wtedy mieszkańcy może będą pogodzeni.

Mieszkanka Gębic Mirosława Sztobska sugerowała, by pomnik rozebrać, a w jego miejsce postawić upamiętniającą tablicę

     fot. Paweł Lachowicz

     Odniosła się również do budowy nowego pomnika Powstańców Wielkopolskich i przeniesienia obelisku na cmentarz. Zachwalała pomysł wykorzystania obelisku i postawienia go na cmentarzu. - Prędzej ktoś zapali znicz tam niż tutaj. Nie jest zniszczony i na pewno ci, co go kiedyś stawiali, może się czują pokrzywdzeni, ale powstał już nowy i nie ma co teraz debatować, czy słusznie powstał, czy nie, a mieszkańcy też swoje cegiełki kupowali. Mówiąc szczerze na początku też byłam sceptycznie nastawiona, ale jak zobaczyłam, jak ten nowy jest ładnie zrobiony, to mi się spodobało i zmieniłam zdanie - dodała Mirosława Sztobska.
     Grzegorz Kapłoniak zaznaczał, że nigdy nie był zwolennikiem socjalizmu. Tłumaczył, że jeżeli ludzie walczą o to, żeby o istniejące już pomniki dbać, to dlaczego mieszkańcy Gębic nie mieliby dbać o pomnik, który stoi na rynku.
     - To nie jest pomnik jakiś generałów, tylko żołnierzy. Stoi on tutaj 70 lat i nikomu nie przeszkadzał, a teraz odnoszę wrażenie, że ktoś działa na czyjeś zlecenie, bo momentalnie jest tynk oderwany. W przeciągu miesiąca jest zdewastowany na maksa. Proszę sprawdzić, kto to zrobił. Mi ten pomnik nie przeszkadza. Tutaj komuś to przeszkadza. Decyzja jest podejmowana jednoosobowa. Najlepiej zdewastować do końca i sprawa załatwiona - powiedział Grzegorz Kapłoniak. Sugerował, że koszt remontu pomnika to zaledwie 100 zł. Wystarczy trochę cementu, otynkować go i pomalować.
     - Czy był zrobiony jakiś koszt remontu tego pomnika, czy od razu został skazany na rozbiórkę? - pytał Arkadiusz Kapłoniak.
     Z sali padła propozycja, by może z funduszu sołeckiego wyremontować pomnik.
     Mieszkanka Gębic Julianna Kamela dziwiła się, że w Gębicach kultywowane jest to, co być nie powinno.
     Obecny na zebraniu dyrektor Zespołu Szkół w Bielicach Hieronim Banaszkiewicz, był zdania, że: - Pomnik bohaterów ZSRR rozsypuje się i nie do końca wpisuje się w architekturę Gębic. Myślę, że powinniśmy iść w tym kierunku, jaki zaproponowała pani Mirka. Naprawę niewiele potrzeba, jakiś większy kamień, który nawet przed moim domem leży i mogę go podarować.
     Grzegorz Kapłoniak powiedział, że decydujący głos w sprawie Pomnika Bohaterów ZSRR będzie miała Rada Miejska w Mogilnie. - Jeżeli będzie decyzja pozostawić ten pomnik, to my jako straż (OSP przyp. pal) zobowiązujemy się do odbudowy i nie chcemy żadnej złotówki - zadeklarował Grzegorz Kapłoniak.
     - To znaczy, że nie dołożyliście się do odbudowy pomnika powstańców, a ten odbudujecie? - pytał sołtys Konieczka.
     - Tak, odbudujemy - powiedział Kapłoniak.
     W rezultacie odbyło się głosowanie, w którym społeczeństwo Gębic podzieliło się po połowie. W trakcie zebrania wyszła część mieszkańców. Ostatecznie w głosowaniu wzięło udział 20 mieszkańców. 10 osób było za rozebraniem i 10 było przeciwnych rozebraniu Pomnika Bohaterów ZSRR.

Paweł Lachowicz
Pałuki i Ziemia Mogileńska nr 1136 (47/2013)

Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta danych zastrzeżone. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych możliwe wyłącznie na własny użytek. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów możliwe wyłącznie za zgodą redakcji, którą można uzyskać tutaj. Ogłoszenia i reklamy są materiałem zleconym, za ich treść odpowiedzialność ponosi ich nadawca, a nie redakcja lub wydawca gazety.
Copyright 2006-2018 Pałuki Tygodnik Lokalny - Wydawnictwo Dominika Księskiego WULKAN, tel. 52 302-09-28
do góry