Reklama w kalendarzu

W tym roku obchodzimy 200-lecie urodzin Stanisława Moniuszki i 110-lecie żnińskiego chóru, który tego kompozytora ma za swojego patrona. Jubileusz świętowany był w piątkowe popołudnie w ŻDK.

fot. Karol Gapiński
fot. Karol Gapiński

     W piątek, 24 maja w Żnińskim Domu Kultury odbył się jubileuszowy koncert Chóru Męskiego im. Stanisława Moniuszki. Chór powstał 7 lutego 1909 r. w Żninie jako Koło Śpiewackie Polskie. Było to jeszcze w czasach zaboru pruskiego. Podczas pierwszego koncertu w powojennej Polsce włączono repertuar Stanisława Moniuszki a chór obrał sobie tego kompozytora za swojego patrona.

     Podczas piątkowego koncertu zasłużeni druhowie chórzyści (nie tylko ci, którzy nadal śpiewają w zespole, ale też jego byli członkowie) oraz dyrygent Beata Różańska odebrali odznaczenia m.in. z rąk wojewody kujawsko - pomorskiego Mikołaja Bogdanowicza i burmistrza Żnina Roberta Luchowskiego oraz władz związkowych. Odczytany został list okolicznościowy od prezydenta RP Andrzeja Dudy, który przyjął honorowy patronat nad jubileuszem żnińskiego chóru.

     Jubilaci zaśpiewali w koncercie jubileuszowym przede wszystkim utwory swego patrona, choć nie tylko te. Na koniec odebrali kwiaty i gratulacje od swoich przyjaciół - przedstawicieli samorządów oraz instytucji.

     Więcej zdjęć w naszej galerii oraz film w zakładce Filmy.

 

Karol Gapiński, 27 V 2019

Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta danych zastrzeżone. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych możliwe wyłącznie na własny użytek. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów możliwe wyłącznie za zgodą redakcji, którą można uzyskać tutaj. Ogłoszenia i reklamy są materiałem zleconym, za ich treść odpowiedzialność ponosi ich nadawca, a nie redakcja lub wydawca gazety.
Copyright 2006-2018 Pałuki Tygodnik Lokalny - Wydawnictwo Dominika Księskiego WULKAN, tel. 52 302-09-28
do góry