Przez trzy dni w Żninie świętowano 125-lecie Żnińskiej Kolei Powiatowej. Dla miłośników starych kolejek i turystów była to prawdziwa gratka.

Zabytkowe parowozy były największą atrakcją jubileuszowych obchodów fot. Marta Złotnicka
Zabytkowe parowozy były największą atrakcją jubileuszowych obchodów fot. Marta Złotnicka

     Gwiazdami jubileuszu były trzy zabytkowe lokomotywy parowe: 81-letni żniński „Leon”, czyli parowóz Px 38-805, pochodzący z 1951 roku parowóz „Lowa”, będący obecnie w posiadaniu Towarzystwa Wyrzyskiej Kolejki Powiatowej w Białośliwiu i najstarszy, 94-letni parowóz „Borsig”, który przyjechał z Poznania.

     Dla uczestników głównych obchodów jubileuszowych, które miały miejsce w piątek na dworcu kolejki wąskotorowej w Żninie, zorganizowana została widowiskowa parada parowozów. Tego dnia otwarta została również wystawa prac studentów Uniwersytetu Techniczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy, którzy przygotowali projekty i wizualizacje peronu kolejki w Żninie, jaki gmina planuje wybudować w parku nad Małym Jeziorem Żnińskim. Organizatorzy na obchody zaprosili również Irka Grzegorzewskiego z towarzyszącym mu rodzinnym zespołem i publiczność mogła wysłuchać m.in. piosenek o tematyce kolejowej czy przedwojennych lwowskich szlagierów.

     W kolejnych dwóch dniach wszyscy chętni mogli wyruszyć specjalnymi kursami kolejki z zabytkowymi parowozami „Lowa” i „Borsig”. W sobotę odbyły się również pokazy kolejowego ratownictwa technicznego.

     Organizatorem obchodów było Muzeum Ziemi Pałuckiej, które od pięciu lat jest właścicielem kolejki wąskotorowej.

     Więcej zdjęć w naszej galerii oraz film w zakładce Filmy.

Marta Złotnicka, 19 VIII 2019

Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta danych zastrzeżone. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych możliwe wyłącznie na własny użytek. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów możliwe wyłącznie za zgodą redakcji, którą można uzyskać tutaj. Ogłoszenia i reklamy są materiałem zleconym, za ich treść odpowiedzialność ponosi ich nadawca, a nie redakcja lub wydawca gazety.
Copyright 2006-2018 Pałuki Tygodnik Lokalny - Wydawnictwo Dominika Księskiego WULKAN, tel. 52 302-09-28
do góry