W piątek 10 stycznia uroczyście obchodzona była 101. rocznica Powstania Wielkopolskiego w Żninie.

W uroczystościach wzięła udział m.in. orkiestra i kompania reprezentacyjna 2. Batalionu im. Ziemi Żnińskiej. fot. Karol Gapiński
W uroczystościach wzięła udział m.in. orkiestra i kompania reprezentacyjna 2. Batalionu im. Ziemi Żnińskiej. fot. Karol Gapiński

     Tradycyjnie już gospodarzem obchodów rocznicowych Powstania Wielkopolskiego była Szkoła Podstawowa nr 1 w Żninie, która nosi ich imię. Uroczystość rozpoczęła się od mszy św. w kościele św. Floriana, którą w intencji powstańców wielkopolskich odprawił ks. Tadeusz Nowak. Następnie przy dźwiękach orkiestry wojskowej uczestnicy wydarzenia przemaszerowali ul. 700-lecia na teren przed szkołą. Przy Obelisku ku Pamięci Powstańców Wielkopolskich delegacje władz samorządowych (także z gmin ościennych), organizacji i instytucji administracji samorządowej oraz oświaty złożyły wiązanki kwiatów.

     Wcześniej żołnierze 2. Batalionu im. Ziemi Żnińskiej wciągnęli flagę państwową na maszt. Odśpiewano hymn państwowy, wybrzmiały salwy kompanii honorowej oraz armatnie, bo na uroczystości dotarli także członkowie Piechcińskiego Bractwa Kurkowego, którzy dysponują działem.

     Po oficjalnych przemowach, w których przedstawiony został rys historyczny Powstania Wielkopolskiego, uczestnicy przeszli do sali gimnastycznej, gdzie wysłuchali podniosłego koncertu Drogi do wolności. Wystąpili uczniowie i nauczyciele oraz Chór Moniuszko i chór szkolny. Wykonane zostały utwory wokalne i instrumentalne z kanonu polskiej pieśni wolnościowej.

     Więcej zdjęć w naszej galerii.

Karol Gapiński, 10 I 2020

Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta danych zastrzeżone. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych możliwe wyłącznie na własny użytek. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów możliwe wyłącznie za zgodą redakcji, którą można uzyskać tutaj. Ogłoszenia i reklamy są materiałem zleconym, za ich treść odpowiedzialność ponosi ich nadawca, a nie redakcja lub wydawca gazety.
Copyright 2006-2018 Pałuki Tygodnik Lokalny - Wydawnictwo Dominika Księskiego WULKAN, tel. 52 302-09-28
do góry