W Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Żninie otwarta została wystawa będąca efektem nawiązania współpracy z Ambasadą Szwecji w RP.

Na zdjęciu jedna z odwiedzających wystawę młodych czytelniczek przy mapie Szwecji pokazującej lokalizację konkretnych miejsc, w których dzieje się akcja cykli powieściowych autorów kryminałów. fot. Karol Gapiński
Na zdjęciu jedna z odwiedzających wystawę młodych czytelniczek przy mapie Szwecji pokazującej lokalizację konkretnych miejsc, w których dzieje się akcja cykli powieściowych autorów kryminałów. fot. Karol Gapiński

     Jak przekazała Beata Czaczyk, dyrektor Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Żninie, instytucja ta nawiązała kontakt z ambasadą Szwecji w Warszawie. Impulsem było duże czytelnictwo powieści kryminalnych autorów szwedzkich, które od wielu lat obserwowane jest w żnińskiej książnicy.

     Dyplomaci szwedzcy odpowiedzieli pozytywnie na mail z biblioteki i przysłali 13 rollupów z sylwetkami i informacjami na temat twórczości najpopularniejszych autorów kryminałów. Wielki sukces kryminałów skandynawskich, a zwłaszcza szwedzkich ma miejsce w XXI w., ale już w latach dziewiędziesiątych ubiegłego stulecia, dużą popularność w Polsce, także w Żninie zdobył Henning Mankell.

     Obecnie on, a także Camilla Läckberg, Mons Kallentoft, Åsa Larsson, Johan Theorin, Mari Jungstedt, Maj Sjöwall, Per Wahlöö, Jens Lapidus, Martin Widmark, Helena Willis i przede wszystkim nieżyjący już autor słynnego cyklu Millenium, czyli Stieg Larsson, to autorzy najpoczytniejszych kryminałów, tłumaczonych na wiele języków. I to właśnie ci autorzy znaleźli się na rollupach  dostarczonych z ambasady do Żnina. Książnica otrzymała stamtąd również ulotki informacyjne, płyty, książki kucharskie i dla dzieci.

     Wszystko zaprezentowano na wystawie Szwecja. Pejzaże powieści kryminalnej. Zostałą ona otwarta w MiPBP w Żninie 13 stycznia i będzie prezentowana do końca stycznia. Od 1 lutego prezentowana tutaj będzie również we współpracy z ambasadą wystawa 11 rollupów na temat szwedzkiej literatury dziecięcej.

     Na poniedziałkowym otwarciu kryminalnych pejzaży Szwecji byli obecni uczniowie Zespołu Szkół Ekonomiczno - Handlowych, którzy nie tylko zapoznawali się z autorami kryminałów szwedzkich, ale też zostali poczęstowani oryginalnymi ciastkami imbirowymi i owsianymi, które są szwedzkimi przysmakami. Zaproszony na otwarcie wystawy prezes Żnińskiego Towarzystwa Kulturalnego Stefan Czarnecki przyniósł ze sobą oprawiony w ramy wielki plakat z panoramą starego miasta w Sztokholmie.

     Film w zakładce Filmy. Więcej zdjęć w naszej galerii.

Karol Gapiński, 13 I 2020

Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta danych zastrzeżone. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych możliwe wyłącznie na własny użytek. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów możliwe wyłącznie za zgodą redakcji, którą można uzyskać tutaj. Ogłoszenia i reklamy są materiałem zleconym, za ich treść odpowiedzialność ponosi ich nadawca, a nie redakcja lub wydawca gazety.
Copyright 2006-2018 Pałuki Tygodnik Lokalny - Wydawnictwo Dominika Księskiego WULKAN, tel. 52 302-09-28
do góry