lite4.jpg

Andrzej Łuczak posiada talent nie tylko plastyczny  fot. Marta Złotnicka

Szansa na tworzenie poezji
   
    Występy uczestników miniprzeglądu piosenki autorskiej, inscenizacja na podstawie nadesłanych na konkurs poetycki tekstów w wykonaniu Teatru Prowincjonalnego ze Żnina oraz werdykt jury - to główne elementy finału II edycji Żnińskich Wieczorów Literackich i Muzycznych, który odbył się w sobotę w Szkole Podstawowej nr 3 w Żninie.

     Sala gimnastyczna żnińskiej trójki, w której odbywała się impreza, dzięki ciekawym dekoracjom i oświetleniu, zupełnie zmieniła swój wygląd; przyczyniły się do tego także zawieszone grafiki użyczone przez Zbyszka Piwońskiego.    
    O miano talentów w kategorii poeta, w tym roku ubiegało się 35 autorów wierszy. - Napisali do nas mali i sędziwi wiekiem, ze wsi i miast, bliskich i dalekich. Wydawałoby się, że trudno znaleźć spójność między dziewięcioletnim smykiem a osiemdziesięciodziewięcioletnią, najstarszą autorką nadesłanych wierszy... Jeśli jednak uważnie przeczytacie to, co udało nam się zebrać w Drugim Żnińskim Zeszycie Literackim, dojdziecie zapewne do innego wniosku - sądzi Wojtek Lisiecki - spiritus movens całego przedsięwzięcia. On i Elżbieta Kończal, dyrektor SP nr 3 prowadzili sobotnią imprezę, która zgromadziła publiczność szczelnie wypełniającą salę gimnastyczną żnińskiej trójki.
    Wieczór rozpoczęły prezentacje uczestników miniprzeglądu piosenki autorskiej: Tekst, interpretacja, kreacja. W tym konkursie publiczność mogła obejrzeć: Studio El Koczos w składzie: Sławek Walczak - bas, Tomek Przyjazny - gitara, Robert Krynicki - klawisze, Tomek Kończal - perkusja oraz Michał Knitter - wokal; Nas-Troje: Edyta Witkowska - śpiew, Kasia Daszkowska i Piotr Pilarski - gitary; jako ostatni w tym przeglądzie wystąpił Piotr Mali Malak, któremu tym razem towarzyszył zespół.  
    Każdy z wykonawców zaprezentował odmienny rodzaj muzyki, od nastrojowej piosenki poetyckiej (Nas-Troje), przez ballady rockowe (Studio El Koczos) po hip hop (Mali).
Jury konkursowe w składzie: Wioleta Kruś,   Karol Kruś i Dominik Księski (czwarty z jurorów - Wojciech Miedzianowski na imprezę nie dojechał) zdecydowało o przyznaniu nagrody Piotrowi Malakowi - za teksty piosenek i całokształt twórczości. Taki werdykt zdziwił część publiczności, gdyż występ Maliego z zespołem, i nowe aranżacje jego piosenek, nie były najszczęśliwszym pomysłem. Za to inscenizacja oparta na tekstach nadesłanych na konkurs poetycki, w wykonaniu prowadzonego przez Jacka Małachowskiego Teatru Prowincjonalnego ze Żnina, zachwyciła niejednego. Na scenie wystąpiły: Marianna i Zuzanna Lisie-ckie, Marysia Słomkowska i Monika Kończal. To niezwykłe wykonanie poezji unaoczniło uczestnikom wieczoru literackiego, jak zróżnicowane pod każdym względem były wiersze autorów, którzy wzięli udział w konkursie.  
    Ostatnim punktem imprezy było ogłoszenie werdyktów jurorów przy-znających poetyckie Talenty i wyróżnienia oraz występ sceniczny członków jury.
    Nieobecny na imprezie ciałem Wojciech Miedzianowski Talent przyznał Andrzejowi Łuczakowi ze Żnina, a wyróżnienia: Kasi Łanieckiej ze Żnina, Dorocie Wiśniewskiej z Barcina, Antoniemu Sobieżyłowi ze Żnina, Zuzannie Lisieckiej ze Żnina, Zenonowi Ińskiemu - również z grodu Śniadeckich, Jerzemu Paruszewskiemu z Żyrardowa, i najmłodszym uczestniczkom konkursu, żniniankom: Angelice Rydlewskiej, Ani Złotnickiej i Anecie Małeckiej.
    Dominik Księski talent wypatrzył u Doroty Wiśniewskiej; wyróżnił też: Zuzannę Lisiecką, Kingę Szpek ze Żnina oraz Zenona Ińskiego i Andrzeja Łuczaka.       
    Wioleta Kruś przyznała Talent Antoniemu Sobieżyłowi, a wyróżniła: Anetę Małecką i Zbigniewa Jana Mellera z Torunia. Karol Kruś Talentem nagrodził Kingę Szpek; wyróżnił też: Beatę Mieczkowską-Miśtak z Kołobrzegu, Angelikę Rydlewską, Antoniego Sobieżyła oraz najstarszą uczestniczkę konkursu Halinę Fijewską z Warszawy. Po ogłoszeniu tego werdyktu Wioleta i Karol Krusiowie, którzy na co dzień tworzą trzon Sekretu Franciszka, wykonali piosenkę skomponowaną do słów nadesłanego na konkurs wiersza Haliny Fijewskiej I co dalej.
    Pokłosiem tegorocznych Żnińskich Wieczorów Literackich i Muzycznych jest Drugi Żniński Zeszyt Literacki, w którym znalazły się wszystkie zgłoszone do konkursu wiersze. Gros wierszy to utwory ludzi młodych lub nawet bardzo młodych, którzy, o ile będą doskonalić swój poetycki warsztat, mają szansę w przyszłości tworzyć poezję.    
    Sobotnie spotkanie z poezją, stało się dla Wojtka Lisieckiego i Stowarzyszenia My okazją do rozpoczęcia akcji Siedlisko wspierającej odbudowę spalonego domu państwa Bryzików z Nadborowa. Podczas imprezy na ten cel zebrane do kapelusza zostało 551,81 złotych, a Wojtek Lisiecki zapowiada, że to dopiero początek akcji.
    Organizatorem wieczorów jest Stowarzyszenie My Ruch Społeczny oraz Szkoła Podstawowa nr 3 w Żninie.

Marta Złotnicka
Pałuki nr 773 (49/2006)
Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta danych zastrzeżone. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych możliwe wyłącznie na własny użytek. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów możliwe wyłącznie za zgodą redakcji, którą można uzyskać tutaj. Ogłoszenia i reklamy są materiałem zleconym, za ich treść odpowiedzialność ponosi ich nadawca, a nie redakcja lub wydawca gazety.
Copyright 2006-2018 Pałuki Tygodnik Lokalny - Wydawnictwo Dominika Księskiego WULKAN, tel. 52 302-09-28
do góry