W poniedziałek 23 października br. na posiedzeniu Zarządu Miasta przedstawiono projekt utworzenia Międzynarodowego Ośrodka Teatralnego.

    Byłaby to instytucja budżetowa z normalną strukturą administracyjną. Ośrodek zajmowałby się popularyzacją i upowszechnianiem wszystkiego tego, co jest związane z teatrem amatorskim. Tak więc organizowano by warsztaty teatralne dla teatrów szkolnych z województwa bydgoskiego, a także warsztaty o charakterze międzynarodowym. Oprócz tego prowadzono by kursy dla nauczycieli - instruktorów oraz zajmowano edukacją teatralną dzieci i młodzieży. Zamierzeniem przedstawiających projekt jest także wydawanie na szeroką skalę biuletynów poświęconych teatrowi oraz organizowanie seminariów z udziałem profesorów z uniwersytetów: poznańskiego, wrocławskiego i toruńskiego. W ramach działalności ośrodka istniałby teatr im. Alberta Tison. Zamierzeniem Jerzego Lacha jest utworzenie także drugiej grupy teatralnej. Stwierdza, że w przyszłości (gdyby powstał ośrodek) organizowany byłby raz w roku festiwal teatralny, być może, że  i w międzynarodowej obsadzie. W Grenoble nawiązano kontakt z Europejskim Centrum Teatrów Amatorskich z siedzibą w Paryżu. Być może będzie finansowało ośrodek. Po utworzeniu ośrodka można wystąpić o pomoc finansową do tej organizacji. Jerzy Lach twierdzi, że w przypadku organizowania festiwalu pieniądze ośrodek prawdopodobnie otrzymałby.
    Projekt został przedstawiony. Co z tego wyniknie, trudno powiedzieć. We wrześniu odbędzie się sesja poświęcona oświacie. Wtedy też rozstrzygnie się sprawa ośrodka. Wszystko zależy od uchwały Rady Miejskiej. Jeśli radni przyjmą projekt, to od 1 stycznia z chwilą reorganizacji MDK (prawdopodobnie połączy się z ŻDK) zostanie utworzony Międzynarodowy Ośrodek Teatralny.
    Podczas pobytu w Żninie wojewoda bydgoski wyraził pozytywną opinię o zasadności istnienia w turystycznym regionie żnińskim takiego ośrodka i zgłosił chęć współfinansowania go, jeżeli gmina zdecyduje się na jego utworzenie. Czy Żnin stanie się miastem teatru - zobaczymy.

 Marek Jasnota
Pałuki nr 80 (32/93)
Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta danych zastrzeżone. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych możliwe wyłącznie na własny użytek. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów możliwe wyłącznie za zgodą redakcji, którą można uzyskać tutaj. Ogłoszenia i reklamy są materiałem zleconym, za ich treść odpowiedzialność ponosi ich nadawca, a nie redakcja lub wydawca gazety.
Copyright 2006-2018 Pałuki Tygodnik Lokalny - Wydawnictwo Dominika Księskiego WULKAN, tel. 52 302-09-28
do góry