Muzeum kolei wąskotorowej w Wenecji
   
    Trwają prace projektowe nad poszerzeniem i unowocześnieniem zaplecza Muzeum Kolejki Wąskotorowej w Wenecji. Urząd Miejski w Żninie i Muzeum Ziemi Pałuckiej w Żninie postanowili bowiem razem zatroszczyć się o uatrakcyjnienie oferty turystycznej Pałuk.

    W ubiegłym roku wykupiono półtora hektara terenu znajdującego się w pobliżu skansenu kolejki w Wenecji. Na tej działce planuje się wybudowanie parkingu z zapleczem sanitarnym o standardzie europejskim. Znajdować się tu także będzie zaplecze gastronomiczne. Sklepiki z artykułami spożywczymi umieszczone zostaną w stylizowanych wagonikach. Projektowaniem całego parkingu zajmują się dwaj żnińscy architekci Jan Sowa i Mirosław Klockowski.
Oprócz parkingu wybudowany zostanie także stylowy budynek, który będzie spełniał rolę wejścia głównego. W nowym obiekcie będą się mieściły kasy biletowe oraz całe zaplecze administracyjno-techniczne.
    W planach przewidziano także rozwinięcie ekspozycji. W tym roku do Muzeum w Wenecji sprowadzono siedem jednostek taboru kolejowego (dwa z nich, najcenniejsze, pochodzą ze skansenu w Nowogrodzie koło Łomży). Planuje się także skompletowanie taboru leśnego. Prawdopodobnie już niedługo muzeum będzie w posiadaniu czterech wózków leśnych.
W tym roku z Białośliwia sprowadzony został jeden z najdłuższych wagonów (długość ponad 10 metrów) jeżdżących po torach szerokości 600 mm. W zamian za wyremontowanie przez pocztę w Żninie, utworzono w nim punkt filialny poczty. Można tu kupić znaczki, pocztówki, itp. Korzyść jest więc obustronna.
    Prace ziemne przy budowie parkingu i nowego budynku ruszą prawdopodobnie jesienią. Koszty tej inwestycji z pewnością nie będą małe, lecz im wcześniej budowa zostanie zakończona, tym szybciej pojawią się nowe miejsca pracy. Trzeba będzie powiększyć liczbę personelu obsługującego stację.

MAREK OLEJNIK
 Pałuki nr 127 (29/1994)
Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta danych zastrzeżone. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych możliwe wyłącznie na własny użytek. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów możliwe wyłącznie za zgodą redakcji, którą można uzyskać tutaj. Ogłoszenia i reklamy są materiałem zleconym, za ich treść odpowiedzialność ponosi ich nadawca, a nie redakcja lub wydawca gazety.
Copyright 2006-2018 Pałuki Tygodnik Lokalny - Wydawnictwo Dominika Księskiego WULKAN, tel. 52 302-09-28
do góry