1 października po długiej chorobie zmarł w Krakowie, z którym był związany od lat pięćdziesiątych Konrad Strzelewicz, urodzony w Żninie, absolwent I LO, prozaik, dziennikarz, eseista. Ostatnie pożegnanie Konrada Strzelewicza odbyło się we wtorek 7 października na cmentarzu w Krakowie-Batowicach.

     Konrad Strzelewicz 18 października skończyłby 80 lat. Urodził się w Żninie i tutaj ukończył I Liceum Ogólnokształcące. Studiował na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Z Grodem Kraka był związany od lat pięćdziesiątych aż do swojej śmierci. Na bieżąco jednak śledził za pośrednictwem prasy oraz poprzez kontakt z Miejską i Powiatową Biblioteką Publiczną w Żninie oraz Żnińskim Domem Kultury i swoimi znajomymi z czasów młodości to, co dzieje się na Pałukach. Był m.in. zaangażowany w działania, które podjęte zostały dla nadania Honorowego Obywatelstwa Żnina Tadeuszowi Malakowi. Obydwu panów łączyła przyjaźń.

     Konrad Strzelewicz to absolwent Wydziału Polonistyki UJ - wychowanek profesora Stanisława Pigonia. Prozaik, eseista, dziennikarz. Był autorem kilkunastu pozycji książkowych w tym antologii "Polskich wierszy obozowych i więziennych 1939-45" z arch. A. Kulisiewicza, za której publikację odznaczony został nagrodą Ministra Kultury i Sztuki w 1985 r.

     Debiutował w miesięczniku "Więź" w 1964 r. W latach 1971-1989 był redaktorem - kierownikiem Działu Kulturalnego "Gazety Krakowskiej". W tym samym czasie przez rok (1974-75) pełnił funkcję kierownika literackiego w "Teatrze Ludowym" w Krakowie. Był również wieloletnim prezesem Krakowskiego Oddziału Związku Literatów Polskich i członkiem Zarządu Głównego ZLP. Za jego kadencji powstał XI tomowy cykl "Proza, Proza, Proza" zawierający opowiadania, eseje i krytykę autorstwa kilkudziesięciu współczesnych twórców polskich.

     Pogrzeb Konrada Strzelewicza odbył się na cmentarzu w Krakowie-Batowicach o 11.40 we wtorek 7 października.

     Cześć Jego Pamięci!

Karol Gapiński, 2 X 2014

Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta danych zastrzeżone. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych możliwe wyłącznie na własny użytek. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów możliwe wyłącznie za zgodą redakcji, którą można uzyskać tutaj. Ogłoszenia i reklamy są materiałem zleconym, za ich treść odpowiedzialność ponosi ich nadawca, a nie redakcja lub wydawca gazety.
Copyright 2006-2018 Pałuki Tygodnik Lokalny - Wydawnictwo Dominika Księskiego WULKAN, tel. 52 302-09-28
do góry