Na Cmentarzu Miłostowo w Poznaniu specjaliści z Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN odnaleźli szczątki, które mogą należeć do ofiary komunizmu ze Żnina Zygmunta Góralskiego.

Na ręce prezesa OSP w Wójcinie spłynęły liczne życzenia i gratulacje fot. Paweł Lachowicz
Poszukiwania szczątków Zygmunta Góralskiego na Cmentarzu Miłostowo w Poznaniu fot. Krzysztof Szwagrzyk (IPN)

     Przypomnijmy, iż Zygmunt Góralski ps. Chmura przeciwstawił się systemowi komunistycznemu, współpracując od 1950 r. z I Plutonem Szturmowym Armii Krajowej Ziemi Wielkopolskiej. Jako strażnik więzienny w Wągrowcu umożliwił ucieczkę dwóm członkom tego oddziału i wraz z nimi ukrywał się w lasach na pograniczu Pałuk i Wielkopolski.
     Przez ostatnie miesiące swojego życia, zanim został aresztowany 19 maja 1952 r. w Żninie przez funkcjonariuszy miejscowego UB, Zygmunt Góralski ukrywał się w lasach na terenie gminy Gąsawa, w okolicach Szelejewa i Oćwieki. Został skazany wyrokiem Wojskowego Sądu Rejonowego w Poznaniu z 18 października 1952 r. na karę śmierci i utratę praw na zawsze. Został rozstrzelany 30 marca 1953 r. w Poznaniu i pochowany 1 kwietnia 1953 r. na miejscowym cmentarzu Miłostowo, tyle że pod zmienionym nazwiskiem, a mianowicie Góralczyk.

     Po naszym artykule Ostatnia ofiara zbrodni sądowej w Wielkopolsce, który ukazał się w Pałukach nr 45/2015, mieszkający w Żninie brat zamordowanego w 1953 r. Zygmunta Góralskiego - Wacław Góralski - postanowił zwrócić się do Naczelnika Samodzielnego Wydziału Poszukiwań dr. hab. Krzysztofa Szwagrzyka z Instytutu Pamięci Narodowej z prośbą o ekshumację szczątków pochowanego na cmentarzu w Poznaniu żołnierza wyklętego.
     Od 25 lipca br. sprawa nabrała przyspieszenia i prawdopodobnie zmierza do szczęśliwego końca, jeśli chodzi o znalezienie, identyfikację i godne pochowanie szczątków Zygmunta Góralskiego. Tego dnia na Cmentarzu Miłostowo w Poznaniu specjaliści z Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN pod kierunkiem dr. hab. Krzysztofa Szwagrzyka rozpoczęli poszukiwania szczątków Zygmunta Góralskiego.
     Jak informuje Instytut Pamięci Narodowej: Przebadanie domniemanego miejsca pochówku żołnierza przez archeologów IPN było możliwe po czasowym podniesieniu z grobu szczątków osoby tam pogrzebanej w latach późniejszych. Dzięki temu znaleziono szczątki należące najprawdopodobniej do poszukiwanej ofiary komunizmu. Ostateczna identyfikacja nastąpi po badaniach genetycznych.
     Szerzej w papierowym wydaniu tygodnika Pałuki, w czwartek 3 sierpnia.

Bartosz Woźniak, 27 VII 2017

 

Inne teksty na ten temat:

Ostatnia ofiara zbrodni sądowej w Wielkopolsce

Będzie ekshumacja

Żołnierz wyklęty z Pałuk doczeka się godnego pochówku

Przestrzelona czaszka wskazuje na ofiarę komunistycznego terroru

Odebrał notę identyfikacyjną brata

Zdjęcia z uroczystości pogrzebowych ś.p. Zygmunta Góralskiego.

Film z uroczystości pogrzebowych ś.p. Zygmunta Góralskiego.

 

Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta danych zastrzeżone. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych możliwe wyłącznie na własny użytek. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów możliwe wyłącznie za zgodą redakcji, którą można uzyskać tutaj. Ogłoszenia i reklamy są materiałem zleconym, za ich treść odpowiedzialność ponosi ich nadawca, a nie redakcja lub wydawca gazety.
Copyright 2006-2018 Pałuki Tygodnik Lokalny - Wydawnictwo Dominika Księskiego WULKAN, tel. 52 302-09-28
do góry