Reklama w kalendarzu

W sobotę 1 grudnia zmarła Urszula Nowicka, zasłużona działaczka kultury. Od maja 1980 r. była kierownikiem żnińskiego oddziału Muzeum Ziemi Okręgowej w Bydgoszczy. W owym czasie muzeum mieściło się tylko w Baszcie, natomiast biuro było w jednym z pomieszczeń budynku na ul. Sądowej, w których później stworzony został wydział ksiąg wieczystych Sądu Rejonowego. Od 1983 r. Urszula Nowicka kierowała muzeum już z wyremontowanego wtedy budynku sufraganii.

Urszula Nowicka

     Od 1992 r. po przejęciu Muzeum Ziemi Pałuckiej przez samorząd gminy dyrektorem tej instytucji został Andrzej Rosiak, a Urszula Nowicka pełniła funkcję kierownika zbiorów. Pod koniec 2002 r., gdy Andrzej Rosiak został wybrany burmistrzem Żnina, Urszula Nowicka pełniła do 30 września 2003 r. obowiązki dyrektora, a od 1 października 2003 r. do 31 grudnia 2007 r. była dyrektorem tej instytucji.

     Urszula Nowicka była pomysłodawczynią "Wieczorów pałuckich" i Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego "O Laur Klemensa". Była wielką miłośniczką i znawczynią rękodzieła i sztuk plastycznych. Wielokrotnie pracowała w komisjach jurorskich w konkursach organizowanych przez Muzeum Ziemi Regionalnej w Wągrowcu oraz Pałucką Pracownię Rzeźby przy Żnińskim Domu Kultury. To właśnie otwartość Urszuli Nowickiej na współpracę także międzyinstytucjonalną podkreślali od dawna żnińscy działacze kultury.

     Urszula Nowicka we wtorek 4 grudnia spocznie na żnińskim cmentarzu. Msza św. pogrzebowa rozpocznie się o 14.15 w kościele pw. Zmartwychwstania Pańskiego w Żninie, na cmentarzu parafialnym przy ul. 700-lecia.

     Cześć Jej Pamięci!

Karol Gapiński, 3 XII 2018

Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta danych zastrzeżone. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych możliwe wyłącznie na własny użytek. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów możliwe wyłącznie za zgodą redakcji, którą można uzyskać tutaj. Ogłoszenia i reklamy są materiałem zleconym, za ich treść odpowiedzialność ponosi ich nadawca, a nie redakcja lub wydawca gazety.
Copyright 2006-2018 Pałuki Tygodnik Lokalny - Wydawnictwo Dominika Księskiego WULKAN, tel. 52 302-09-28
do góry