Poznajemy Pałuki
   
    Godne odwiedzenia jest Czeszewo, wieś leżąca przy szosie Wapno - Gołańcz, 7 km na wschód od Gołańczy.

    Od 1850 r. wieś dziedziczył Karol Libelt, wielki humanista, filozof, społecznik, uczestnik powstań narodowych.
    We wsi znajduje się kościół wzniesiony około 1500 r. w stylu późnogotyckim. Później był przebudowany, a neogotycką wieżę z hełmem wzorowanym na kościele klarysek w Bydgoszczy zbudowano w 1909 r. Wewnątrz bogato dekorowany wczesnobarokowy ołtarz główny z pierwszej połowy XVII w. z obrazem przedstawiającym adorację Trójcy św. przez króla Władysława IV. Na ścianach bocznych XVII-wieczna kopia obrazu Matki Boskiej Gostyńskiej z 1540 r. i krucyfiks z przełomu XVII i XVIII w. W północną ścianę wmurowane jest neorenesansowe epitafium Karola Libelta, pochowanego w podziemiach kościoła, z wizerunkiem zmarłego, malowany według portretu Tytusa Malczewskiego. Obok jest nagrobek w kształcie obelisku z czarnego marmuru poświęcony jego synowi, Karolowi, poległemu w powstaniu styczniowym.
    Obok kościoła znajduje się niewielki park, w którym są pomnikowe drzewa (kasztanowiec i jesiony). W parku eklektyczny piętrowy dwór zbudowany w latach 1859-1860 dla Karola Libelta według projektu Wiktora Stabrowskiego. Niestety obecnie bardzo zniszczony. Na dworze i na budynku naprzeciw kościoła umieszczone są tablice upamiętniające pobyt i działalność Karola Libelta w Czeszewie.
    2 km na północny wschód od Czeszewa leży wieś Brdowo, a 2 km na wschód wieś Kujawki. W tych wsiach również mieszkał Karol Libelt, co upamiętniają umieszczone tam tablice.

Adam Kusz
Pałuki nr 114 (16/1994)
Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta danych zastrzeżone. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych możliwe wyłącznie na własny użytek. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów możliwe wyłącznie za zgodą redakcji, którą można uzyskać tutaj. Ogłoszenia i reklamy są materiałem zleconym, za ich treść odpowiedzialność ponosi ich nadawca, a nie redakcja lub wydawca gazety.
Copyright 2006-2018 Pałuki Tygodnik Lokalny - Wydawnictwo Dominika Księskiego WULKAN, tel. 52 302-09-28
do góry