Poznajemy Pałuki
   
    Legenda głosi, że dawniej w tym miejscu znajdowała się karczma. Pewnego razu zabawa podczas podkoziołka przeciągnęła się aż na środę popielcową, a rozbawieni uczestnicy nie myśleli jej skończyć. Za karę cała karczma wraz ze znajdującymi się w niej ludźmi skamieniała.

kamien.jpg
Kamień w Borku Oleskim fot. Józef Marosz

    W gęstym lesie między Gołańczą a wsią Oleszno, 3 km na północny wschód od miasta leży głaz narzutowy nieregularnych kształtów, zwany "kamieniem w Borku Oleskim". Można do niego dojść wychodząc z Gołańczy ulicą Klasztorną. Dalej trzeba skierować się drogą w kierunku Oleszna i na wysokość pagórka z małą wieżą triangulacyjną skręcić w prawo do lasu za torem kolejowym. Miejsce nie jest oznakowane.
    Głaz ma 450 cm długości, 340 cm szerokości i z racji nierównomiernego kształtu 12 m obwodu. Nad ziemią wysokości głazu wynosi 150 cm. Większa część kamienia skryta jest pod ziemią.  
Głaz został przyniesiony wraz z innymi tego typu obiektami ze Skandynawii przez lodowiec w czwartorzędzie, ok. 2 mln lat temu.   

Adam Kusz

Pałuki nr 119 (21/1994)

Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta danych zastrzeżone. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych możliwe wyłącznie na własny użytek. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów możliwe wyłącznie za zgodą redakcji, którą można uzyskać tutaj. Ogłoszenia i reklamy są materiałem zleconym, za ich treść odpowiedzialność ponosi ich nadawca, a nie redakcja lub wydawca gazety.
Copyright 2006-2018 Pałuki Tygodnik Lokalny - Wydawnictwo Dominika Księskiego WULKAN, tel. 52 302-09-28
do góry