Poznajemy Pałuki
   

    Na zalesionym wzgórzu, tuż za miastem Wągrowcem, przy drodze z Wągrowca do Gniezna, znajduje się blisko 10-metrowej wysokości piramida z kamieni ciosowych, będąca grobowcem rotmistrza Franciszka Łakińskiego, uczestnika kampanii napoleońskich.

piram2.jpg
piram1.jpg
piram3.jpg

    Urodzony w 1768 r. Franciszek Łakiński za udział w wojnach napoleońskich odznaczony został Orderem Virtuti Militarii i francuską Legią Honorową. Od 1830 r. zamieszkiwał w Wągrowcu, gdzie zmarł w 1845 r. Pochowano go we wcześniej pobudowanym grobowcu. Całe wzgórze, zgodnie z życzeniem Łakińskiego, obsadzono lasem.

     Przed śmiercią Łakiński miał powiedzieć, że Polska odzyska niepodległość, gdy drzewa staną się wyższe niż piramida. Tak też się stało.  
    Kilkadziesiąt metrów od grobowca Łakińskiego znajduje się barokowa kolumna zwieńczona wizerunkiem konia. Podanie głosi, że tu pochowano ulubionego konia rotmistrza Łakińskiego.  
    Przebywając w Wągrowcu warto zobaczyć ten nietypowy obiekt.  

Adam Kusz
Pałuki nr 123 (25/1994)
Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta danych zastrzeżone. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych możliwe wyłącznie na własny użytek. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów możliwe wyłącznie za zgodą redakcji, którą można uzyskać tutaj. Ogłoszenia i reklamy są materiałem zleconym, za ich treść odpowiedzialność ponosi ich nadawca, a nie redakcja lub wydawca gazety.
Copyright 2006-2018 Pałuki Tygodnik Lokalny - Wydawnictwo Dominika Księskiego WULKAN, tel. 52 302-09-28
do góry