Poznajemy PałukI
   
    Pisząc o Margoninie (Pałuki 7/94) wspomnieliśmy też o alei (a właściwie alejach) lipowych niedaleko tego miasta. Wybierając się w tamte strony warto przejechać się drogą z Szamocina do Kowalewa i z Margonina do Lipin. Obie drogi wysadzone są królewskimi lipami. Obie krzyżują się w Margonińskiej Wsi.

    W Margonińskiej Wsi, przy szosie z Margonina do Gołańczy, znajduje się aleja lipowa zasadzona w 1765 r. przez właściciela Franciszka Skórzewskiego.
    Rośnie tu 299 lip - pomników przyrody o obwodach maksymalnie do 6,2 m. Między lipami trafiają się dęby i kasztanowce.
    Przy drodze z Margonina do Margonińskiej Wsi aleja lipowa składa się z dwóch rzędów drzew, a dalej w kierunku Gołańczy (w stronę Lipin) z czterech rzędów. Ciągnie się ona przez 2 km. Druga podobna aleja jest przy bocznej drodze z Margonina Wsi do Szamocina i Kowalewa. Są tam 284 drzewa o obwodach maksymalnie do 4,8 m, posadzone w dwóch rzędach.

Józef Marosz 
Pałuki nr 152 (3/1995)
Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta danych zastrzeżone. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych możliwe wyłącznie na własny użytek. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów możliwe wyłącznie za zgodą redakcji, którą można uzyskać tutaj. Ogłoszenia i reklamy są materiałem zleconym, za ich treść odpowiedzialność ponosi ich nadawca, a nie redakcja lub wydawca gazety.
Copyright 2006-2018 Pałuki Tygodnik Lokalny - Wydawnictwo Dominika Księskiego WULKAN, tel. 52 302-09-28
do góry