W ubiegłym roku "Pałuki" (nr 26 z 1 lipca) doniosły, iż region nasz leży w środku europejskiego kontynentu. Dziś nowe odkrycie i sensacja! Okazuje się, że geometrycznym centrum Pałuk, a tym samym i Europy jest... niewielki, podżniński Paryż. I to nie żadna przesada czy przechwałka, ale oczywisty fakt.

paryz.jpg

    Aby się o tym przekonać, wystarczy na mapce naszego regionu z jego najbardziej odległych krańców przeprowadzić przynajmniej trzy linie proste (można więcej). Są to:  
    - linia (długość rzeczywista 70 km) od ujścia rzeczki Rudki do Wełny poprzez Wągrowiec, Łekno, Brzyskorzystew, Chomętowo, Łabiszyn, kolano rzeki Noteci pod Łabiszynem;
    - linia (długość rzeczywista 70 km) od ujścia rzeczki Margoninki do Noteci poprzez Szamocin, Oleszno k. Gołańczy, Wapno, Słębowo, Wenecję do Dąbrowy;
    - linia (długość rzeczywista 65 km) od rzeki Noteci w środkowym jej biegu poprzez Kowalewko, Kcynię, Żarczyn, Tonowo, Rogowo do obszaru leśnego Nadleśnictwa Gołąbki.
I właśnie te trzy charakterystyczne linie proste krzyżują się dokładnie w Paryżu, wiosce położonej na zachodnich rubieżach gminy Żnin, w centrum trójkąta, którego wierzchołki wyznaczają miejscowości: Wapno - Damasławek - Gorzyce.
    Założycielem i właścicielem pałuckiego Paryża był w XIX wieku wybitny działacz niepodległościowy Aleksander Guttry (1813-1891). Majątek swój nazwał tak na cześć swojej żony Francuzki.
Co z tego wszystkiego wynika? Ano wiele. Po pierwsze: dzięki pałuckiemu Paryżowi zyskał wiele ten prawdziwy francuski Paryż; po drugie: jeśli środek Europy ma znaczenie prestiżowe, to kto ma dochodzić do kogo - Polska do Europy czy Europa do Polski?  
    A tak naprawdę, to fakt ten może stać się sporą atrakcją turystyczną i godzien jest szerokiego rozreklamowania.

Józef Marosz
Pałuki nr 178 (29/1995)
Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta danych zastrzeżone. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych możliwe wyłącznie na własny użytek. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów możliwe wyłącznie za zgodą redakcji, którą można uzyskać tutaj. Ogłoszenia i reklamy są materiałem zleconym, za ich treść odpowiedzialność ponosi ich nadawca, a nie redakcja lub wydawca gazety.
Copyright 2006-2018 Pałuki Tygodnik Lokalny - Wydawnictwo Dominika Księskiego WULKAN, tel. 52 302-09-28
do góry