Części do zachodnich maszyn rolniczych - PHU Tomasz Nowak

   
    Problem zabytkowego wiatraka typu paltrak zbudowanego w 1901 roku, zlokalizowanego w pobliżu drogi Żnin-Janowiec pozostaje nieuregulowany od 1980 roku. Wówczas to Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego dokonało zakupu obiektu od prywatnego właściciela.

    Muzeum przy pomocy władz miejskich miało dokonać przeniesienia zabytku na teren komunalny. Cóż, wiatrak musiał mocno wrosnąć w ziemię, bo stoi tam do dziś, a obecny właściciel terenu Zbigniew Zwierzykowski nie może doczekać się rekultywacji swojej działki. W 1992 roku w związku z oddzieleniem się od Muzeum Okręgowego jego filii powstała samodzielna placówka Muzeum Ziemi Pałuckiej. Ona to właśnie razem z sufraganią, wieżą ratuszową i Muzeum Kolei Wąskotorowej przejęła zabytkowy wiatrak. Jeszcze w tym samym roku dyrektor Muzeum Ziemi Pałuckiej w Żninie Andrzej Rosiak doprowadził do spotkania Zbigniewa Zwierzykowskiego z władzami miejskimi. Sprawa ruszyła jednak dopiero w bieżącym roku.  
    Rada Miejska prowadzi negocjacje w sprawie wykupu ziemi na której ma stanąć zrekonstruowany wiatrak. Mają to być tereny położone w pobliżu Szlaku Piastowskiego.
    Wojewódzki Konserwator Zabytków Maciej Obremski zwrócił się do Generalnego Konserwatora w Warszawie o przyznanie 60.000 zł na realizację zamierzenia. 8.000 zł już wpłynęło do Muzeum Ziemi Pałuckiej. Jeśli władze miejskie sfinalizują zakup odpowiedniej działki muzeum zapewni rozbiórkę, inwentaryzację każdej z części, prace stolarsko-ciesielskie i wymianę części, które nie nadają się do powtórnego użycia w czasie rekonstrukcji i dokona przeniesienia wiatraka.
    Wiatrak mógłby początkowo służyć tylko jako atrakcja architektoniczna, powinien wpisać się w krajobraz. Z czasem zacząłby pełnić również funkcje użytkowe. Widziałbym tam kawiarenkę, miejsce do krótkiego wypoczynku dla turystów - mówi Andrzej Rosiak.
    W tym momencie wkraczamy już w sferę marzeń, planów i zamierzeń... Obok żnińskiego wiatraka mogłyby stanąć trzy inne, zlokalizowane obecnie w Sośnie. Reczu i Ostrowie, także XIX-wieczna stodoła i drewniana chata pochodząca z ok. 1780 roku. Utworzony w ten sposób skansen stałby się obok zabytkowego Biskupina jedną z największych atrakcji naszego regionu i przyczynił do rozwoju gminy.
    Właścicielowi ziemi Z. Zwierzykowskiemu należy jak najszybciej wyjaśnić problem i rekultywować teren. Władzom miejskim i Muzeum powinno również zależeć na ratowaniu zagrożonego zniszczeniem zabytku. Mimo tego sprawa ciągnie się od 15 lat. Jak długo może wobec tego potrwać realizacja przyznaję pięknej i potrzebnej idei skansenu?

Paulina Szmyt
Pałuki nr 181 (32/1995)
Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta danych zastrzeżone. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych możliwe wyłącznie na własny użytek. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów możliwe wyłącznie za zgodą redakcji, którą można uzyskać tutaj. Ogłoszenia i reklamy są materiałem zleconym, za ich treść odpowiedzialność ponosi ich nadawca, a nie redakcja lub wydawca gazety.
Copyright 2006-2018 Pałuki Tygodnik Lokalny - Wydawnictwo Dominika Księskiego WULKAN, tel. 52 302-09-28
do góry