Poznajemy Pałuki
   
    27 sierpnia to święto Matki Bożej Pocieszenia. W tym dniu odbędzie się odpust w gąsawskiej parafii. Dziś przybliżymy krótko jej historię.

    Gdzie leży Gąsawa - wszyscy wiedzą. Nazwa Gąsawa po raz pierwszy była wymieniona w bulii papieża Innocentego II z 1136 r. W 1145 r. Dzierżykraj Nałęcz ofiarował Gąsawę Klasztorowi Kanoników Regularnych Lateraneńskich w Trzemesznie. To tutaj w 1227 r. odbył się zjazd książąt dzielnicowych zakończony śmiercią pod Marcinkowem Leszka Białego.
    Parafia była erygowana na przełomie XI i XII w. W 1647 r. po spaleniu drewnianej świątyni, w czasie najazdu szwedzkiego opat trzemeszeński Kazimierz Brzechwa wzniósł nowy kościół drewniany konsekrowany w 1691 r.
     W głównym ołtarzu bogato zdobionym znajduje się łaskami słynący obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem. Wykazuje on cechy barokowe i prawdopodobnie namalowany został w drugiej połowie XVII w. Przykryty jest srebrną trybowaną sukienką z pierwszej połowy XVIII w. Jest to wizerunek Matki Bożej Pocieszenia, patronki kanoników regularnych lateraneńskich, będący zapewne kopią podobnego obrazu znajdującego się w Borku Wielkopolskim, gdzie powstał jeden z najstarszych ośrodków kultu Matki Bożej Pocieszenia na ziemiach polskich. Łaskami słynący wizerunek posiada zasłonę przedstawiającą patrona kościoła - świętego Mikołaja.
    Kult Maryjny w Gąsawie niegdyś bardzo żywy, o czym zaświadczają wzmianki w dawnych dokumentach kościelnych, obecnie ma charakter lokalny. W każdą sobotę obraz jest odsłaniany i odprawiana jest przed nim uroczysta msza św., w czasie której śpiewane są okolicznościowe pieśni. Wizerunek odsłaniany jest także w niedzielę oraz w Święta Maryjne w maju i październiku. Główne odpusty parafialne obchodzone są w uroczystość patronalną św. Mikołaja - 6 grudnia i święto Matki Bożej Pocieszenia - 27 sierpnia.

Józef Marosz
Pałuki nr 183 (34/1995)
Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta danych zastrzeżone. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych możliwe wyłącznie na własny użytek. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów możliwe wyłącznie za zgodą redakcji, którą można uzyskać tutaj. Ogłoszenia i reklamy są materiałem zleconym, za ich treść odpowiedzialność ponosi ich nadawca, a nie redakcja lub wydawca gazety.
Copyright 2006-2018 Pałuki Tygodnik Lokalny - Wydawnictwo Dominika Księskiego WULKAN, tel. 52 302-09-28
do góry