Kcynia
   
    Na ostatniej sierpniowej sesji kcyńskiej Rady Miejskiej radny Wiktor Wojtas poruszył problem utworzenia w rejonie wsi Dębogóra, położonej 5 km na północ od Kcyni parku krajobrazowego lub co najmniej rezerwatu przyrody i krajobrazu. Pomysł zachwycił wielu zebranych.  

    Na Pałukach mamy już kilka rezerwatów przyrody. Warto przypomnieć, że są one w Grocholinie (las łęgowy), Chomiąży Księżej (roślinność stepowa), Foluszu k. Szubina (roślinność stepowa), Lubostroniu (roślinny), Długim Brodzie (ornitologiczny), Wągrowcu ("Dębina").
    Okolice Dębogóry koło Kcyni, to przede wszystkim ciekawy krajobraz wzgórz morenowych polodowcowych przeplatanych terenami równinnymi. To tutaj znajduje się największa kulminacja Pałuk korfantówka (Chełmianki) 162 m n.p.m. Wzgórze porośnięte jest lasem mieszanym sosnowo-dębowym z pomnikami przyrody. Różnica wysokości względnych (50 m od strony południowej i prawie 100 m od strony północnej na tle Pradoliny Noteci) robią wrażenie obszaru podgórskiego. Dodatkowym atutem jest czyste powietrze, gdyż obszar ten leży w znacznej odległości od dużych ośrodków miejskich (Piła 50 km, Poznań 80 km, Bydgoszcz 40 km) oraz na uboczu w stosunku do tras komunikacyjnych.
    Sama Korfantówka to miejsce historyczne. Za czasów zaborów kulminacja pałucka nosiła imię Bismarka, a po odzyskaniu niepodległości w 1920 r. nazwę zmieniono na Korfantówka (od wybitnego działacza niepodległościowego Wojciecha Korfantego). Wzgórze to było miejscem uroczystości patriotycznych mieszkańców Kcyni.  
    Pomysł radnego Wiktora Wojtasa o prawnej ochronie obszaru Dębogóry należy uznać za słuszny. Warto by kcyńscy radni i Zarząd wystąpili z petycją o utworzenie co najmniej rezerwatu przyrody do kompetentnych instytucji i osób w województwie. A warto, bo teren naprawdę urzeka swoim niepowtarzalnym pięknem.

Józef Marosz
Pałuki nr 189 (40/1995)
Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta danych zastrzeżone. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych możliwe wyłącznie na własny użytek. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów możliwe wyłącznie za zgodą redakcji, którą można uzyskać tutaj. Ogłoszenia i reklamy są materiałem zleconym, za ich treść odpowiedzialność ponosi ich nadawca, a nie redakcja lub wydawca gazety.
Copyright 2006-2018 Pałuki Tygodnik Lokalny - Wydawnictwo Dominika Księskiego WULKAN, tel. 52 302-09-28
do góry