Poznajemy Pałuki
   
    Turystom Pałuki kojarzą się ze Żninem, Biskupinem, Wenecją i Gąsawą. Mniej znane i rozpropagowane są okolice Kcyni w północno-zachodniej części regionu. A jest tutaj wiele ciekawych, godnych zwiedzenia zabytków, interesująca kultura ludowa i folklor pałucki, urozmaicony krajobraz ze wzgórzami morenowymi i lasami.

trasa.jpg

    Proponuję turystom na okres letni następujące trasy:
   
TRASY PIESZE:
    1. Kcynia (5 km) - Dębogóra (5 km) - Kcynia
Kcynia - miasto w północno-zachodniej części Pałuk, siedziba gminy w województwie bydgoskim. Urzeka niepowtarzalnym położeniem na wzgórzu (136 m n.p.m.). Zwiedzić tu można kościoły - farny z XVII w., poklasztorny z XVIII w., Pałucką Izbę Muzealną, Izbę Pamięci w LO. Poprzez MGOK można nawiązać kontakt z twórcami ludowymi Pałuk: S. Boguszyńskim, P. Wolińskim, A. Grabiszewskim. Kcynia to miejsce urodzenia światowej sławy uczonego Jana Czochralskiego, którego grób znajduje się na starym cmentarzu. Wiele tablic upamiętnia martyrologię ludności miasta z okresu II wojny światowej. Można przenocować w internacie LO.
    Wyżej wymieniona Dębogóra, wieś położona 5 km na północ od Kcyni. W sąsiedztwie najwyższy punkt wysokościowy Pałuk, porośnięte lasem wzgórze Chełmianki (Korfantówka, 162 m n.p.m.). Szkoda, że miejscowość nie jest ujęta w wykazie do Pałuckiej Odznaki Krajoznawczej PTTK.
    2. Kcynia (5 km) - Grocholin (5 km) - Kcynia
    Grocholin  
    Wieś położona 5 km na zachód od Kcyni. Zwiedzić tu można piękny park przydworski i dwór obronny z XVI w. (możliwość noclegów i organizacji uroczystości) oraz pałac z XIX w. W pobliżu rezerwat przyrody - naturalny las lęgowy z urozmaiconym drzewostanem.
   
TRASY ROWEROWE
   (jednodniowa)
    Kcynia - Sierniki - Chwaliszewo - Smogulec - Chojna - Gołańcz - Czeszewo - Kcynia (około 50 km)
    Sierniki
    Wieś położona na pn.-zach. od Kcyni, gdzie można zobaczyć pałac z XIX w. - własność Mieczkowskich.
    Chwaliszewo
    Wieś położona 10 km na pn.-zach. od Kcyni. Pałac z XIX w., w okresie międzywojennym posiadłość znanego działacza społecznego - posła na Sejm RP Michała Szulczewskiego, rozstrzelanego przez hitlerowców w Żninie (IX 1939 r.). Po wojnie duży kombinat RGR.
    Smogulec
    Wieś już w województwie pilskim, przed wojną siedziba Hutten-Czapskich. Godny zwiedzenia kościół parafialny z grobowcami rodzinnymi Czapskich.
    Chojna
    Wieś w województwie pilskim z kościołem z XVIII w.
    Gołańcz
    Miasto w województwie pilskim, 3.500 mieszkańców, siedziba gminy. Godny zwiedzenia zamek, pamiętający najazd szwedzki oraz kościoły.  
    Czeszewo
    Wieś w województwie pilskim, 8 km na wschód od Gołańczy. Dwór z XIX w. W Czeszewie mieszkał działacz Wielkopolski (XIX w.) Karol Libelt.  
    Wracamy do Kcyni trasą Wągrowiec - Kcynia przez Panigródz. Na całej trasie wędrówki podziwiamy piękne widoki krajobrazu Pałuk.
    Dwudniowa (całość ok. 80 km)
    I dzień (ok. 35 km)
    Kcynia - Sierniki - Chwaliszewo - Smogulec - Jaktorowo - Szamocin - Margonin.  
    Trasa częściowo pokrywa się z jednodniową (patrz opis).
    Jaktorowo
    Wieś w województwie pilskim, gdzie godnym uwagi jest kościół z XVIII w.
    Szamocin
    Miasto w województwie pilskim, siedziba gminy, licząca około 4.000 mieszkańców. Ciekawa zabudowa miasta z XVIII w.
    Margonin
    Miasto w województwie pilskim, siedziba gminy, 3.500 mieszkańców, położenie nad pięknym jeziorem margonińskim. Ciekawostką jest zabudowa miasteczka z XVIII w. i kościół parafialny. W Margoninie można zanocować na campingu nad jeziorem lub na polu namiotowym. Na peryferiach miasteczka w Margoninskiej Wsi znajduje się pałac (obecnie Technikum Leśne), a przy szosie do Gołańczy unikalna aleja 300-400 - letnich lip.  
    II dzień (ok. 45 km)
    Margonin - Próchnowo - Żoń - Pawłowo Żońskie - Gołańcz - Czeszewo - Kcynia
    Próchnowo
    Wieś w województwie pilskim przy trasie Margonin - Wągrowiec. W pobliżu duży głaz narzutowy - pomnik przyrody.
    Żoń
    Wieś w województwie pilskim, położona między licznymi jeziorami. Jedna z najstarszych miejscowości Pałuk - w XII w. była tu kasztelania żońska. Godny zwiedzania jest kościół parafialny.
    Pawłowo Żońskie
    Wieś w województwie pilskim - stąd udajemy się szosą w kierunku Gołańczy. Pozostała część trasy pokrywa się z jednodniową (Gołańcz - Czeszewo - Kcynia).  

Trasy zaproponował JÓZEF MAROSZ z Kcyni
   Pałuki nr 128 (30/1994)
Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta danych zastrzeżone. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych możliwe wyłącznie na własny użytek. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów możliwe wyłącznie za zgodą redakcji, którą można uzyskać tutaj. Ogłoszenia i reklamy są materiałem zleconym, za ich treść odpowiedzialność ponosi ich nadawca, a nie redakcja lub wydawca gazety.
Copyright 2006-2018 Pałuki Tygodnik Lokalny - Wydawnictwo Dominika Księskiego WULKAN, tel. 52 302-09-28
do góry