Zapewne nie wszyscy czytelnicy "Pałuk" wiedzą, że niedaleko Żnina jest unikalny rezerwat czapli siwej (Ardea cinera). Czaplę widział prawie każdy, bo można je spotkać nad żnińskimi jeziorami, ale ich gniazda widziało niewielu.

    Rezerwat znajduje się na terenie leśnictwa Długi Bród, ok. 200 m od leśniczówki. Leśnictwo położone jest na granicy województw bydgoskiego i poznańskiego.
    Do rezerwatu można dojechać, skręcając z drogi nr 5 za jeziorem w Lubczu w leśną drogę asfaltową udostępnioną dla ruchy turystycznego. Wąska, kręta, wyboista droga poprzez piękne lasy zaprowadzi Was do rezerwatu.
    Gniazda czapli znajdują się na wysokich sosnach liczących około 200 lat. Mało jest już w Polsce miejsce, gdzie są takie olbrzymie sosny.
    Gniazd jest niewiele. W latach 60-tych było ich mnóstwo - bywało że i 5 a nawet 7 na jednym drzewie. Rezerwat powoli umiera. Przy silnych wiatrach padają sosny-olbrzymy, które posadzone zostały prawdopodobnie między I a II rozbiorem Polski.
    Warto zobaczyć ten rezerwat.

Marian Kawka
Pałuki nr 10 (10/1991)

Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta danych zastrzeżone. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych możliwe wyłącznie na własny użytek. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów możliwe wyłącznie za zgodą redakcji, którą można uzyskać tutaj. Ogłoszenia i reklamy są materiałem zleconym, za ich treść odpowiedzialność ponosi ich nadawca, a nie redakcja lub wydawca gazety.
Copyright 2006-2018 Pałuki Tygodnik Lokalny - Wydawnictwo Dominika Księskiego WULKAN, tel. 52 302-09-28
do góry