Radni zdecydowali, że droga w Rzemieniewicach zostanie wykonana wcześniej niż droga w Turzynie. Argumenty przedstawione przez radnego Mateusza Stachowiaka nie pozostawiały wątpliwości, że jest to strategiczny odcinek z możliwością pozyskania dofinansowania w sołectwie gdzie gmina nie wybudowała jeszcze ani jednego odcinka drogi asfaltowej w przeciwieństwie do doinwestowanego w wiele inwestycji w ostatnich latach Turzyna.

 Mateusz Stachowiak podkreślał, że nie wymaga zaraz, ale apeluje, by uwzględnić budowę pierwszej drogi asfaltowej w jego sołectwie, tym bardziej, że tym odcinkiem policja i straż wytacza objazd podczas zdarzeń drogowych na drodze wojewódzkiej od Zalesia do Kcyni fot. Sylwia Wysocka
Mateusz Stachowiak podkreślał, że nie wymaga zaraz, ale apeluje, by uwzględnić budowę pierwszej drogi asfaltowej w jego sołectwie, tym bardziej, że tym odcinkiem policja i straż wytacza objazd podczas zdarzeń drogowych na drodze wojewódzkiej od Zalesia do Kcyni fot. Sylwia Wysocka

     Mateusz Stachowiak radny Rady Miejskiej w Kcyni przyznał, że sytuacja finansowa w gminie Kcynia jest trudna, konieczne będą przemeblowania w budżecie, jednak w kwestii inwestycji drogowych odniósł się do gminnej drogi łączącej gminy Kcynia i Szubin w Rzemieniewicach. - Jest to specyficzna droga i specyficzna wieś, bo ma dwa numery pierwsze, dwa numery drugie, dwóch sołtysów, dwie parafie, dwie gminy- jedna wieś. Droga jest co roku łatana z budżetu sołeckiego. Budowana była w czynie społecznym jak wiele dróg w tamtym czasie przez mieszkańców  wykorzystujących swoje ciągniki, swój sprzęt, kruszywem ze żwirowni w Słonawach. Jest to odcinek  często wykorzystywany jako droga awaryjna podczas zdarzeń na 6-kilometrowym odcinku drogi  Kcynia - Zalesie. Droga przez Rzemieniewice staje się drogą objazdową wytyczaną przez straż pożarną, policję - tłumaczył istotę tej drogi radny Mateusz Stachowiak. Radny podkreślał, że droga niższej kategorii łącząca drogi wyższej kategorii dostaje dodatkową punktację w kwestii dofinansowania inwestycji, a droga w Rzemieniewicach spełnia takie kryteria, bo jako droga gminna z jednej strony łączy się z drogą powiatową Kcynia - Suchoręcz, a z drugiej strony łączy się z drogą wojewódzką 247 w dwóch miejscach w gminie Kcynia i gminie Szubin. Droga ta dodatkowo została rozjechana podczas budowy siłowni wiatrowej w Malicach. Wówczas ta droga była wykorzystywana do ciężkiego transportu betonu, każdego dnia  8-10 samochodów ciężarowych przejeżdżało dewastując tę drogę. Podatki z siłowni trafiają do Kcyni, a sołectwo z własnych środków musi dziury łatać.

     W obszar sołectwa Malice wchodzą trzy miejscowości: Malice, Rzemieniewice i Krzepiszyn - Gmina Kcynia nigdy nie wybudowała tam ani metra drogi asfaltowej, do tej pory nie ma tam żadnego odcinka asfaltowego - myślę, że jest to pewien fenomen, gdyby policzyć te wszystkie pisma, które od kilkunastu lat były wysyłane do urzędu to liczba byłaby znacząca, każdy z sołtysów prosił o  stworzenie tego odcinka, z którego korzystają nie tylko mieszkańcy sołectwa ale i pobliskich miejscowości. W 2014 otrzymaliśmy wstępną zgodę od poprzedniego burmistrza i nadzieję, że zostaną poczynione pewne kroki do budowy tej drogi w ramach "schetynówki" i w związku z tym 12.000 zł mieszkańcy na zebraniu wiejskim przeznaczyli na projekt tej drogi, jednak musieliśmy się z tego wycofać. W tym roku ponownie sołectwo mocno wspiera poprawę infrastruktury drogowej w gminie i na potrzeby drogowe przeznaczono praktycznie cały budżet inwestycyjny bo 11.000 zł. Możemy to wykorzystać na inne cele związane ze świetlicą, z placem zabaw a my inwestujemy to w drogi dlatego na podstawie tych argumentów proszę nad zastanowieniem się nad tym odcinkiem czekającym od kilkunastu lat o długości 1500 metrów drogi gminnej w Rzemieniewicach. Nie mówię, że zaraz, że od razu, wiadomo mamy inne potrzeby ale etapami powinniśmy również zająć się tą drogą - apelował Mateusz Stachowiak.

     Za przykład pozyskania środków w ramach zamiany inwestycji drogowej zaproponowane zostało wykonanie drogi w Rzemieniewicach w zamian za drogę w Turzynie. Bo w Turzynie w ostatnich latach było wiele inwestycji wykonanych jak nowa świetlica, budowa dróg asfaltowych, budowa oświetlenia, plac zabaw. Mateusz Stachowiak apelował, by dzielić sprawiedliwie fundusze gminne a widzi dysproporcje i chciałby, żeby sołectwo Malice też miało chociaż jedną drogę asfaltową. Radny Mirosław Pezacki zaproponował przesunięcie budowy drogi z Turzyna do Rzemieniewic. -Kazimierzewo, Dziewierzewo - ulica Leśna i Turzyn  to była moja propozycja kolejności budowy dróg. Będę się upierał przy Kazimierzewie i przy Leśnej w Dziewierzewie, natomiast przy drodze w Turzynie należałoby się zastanowić, bo myślę, że radny Stachowiak ma rację. Gro radnych poparło propozycję wykonania drogi w Rzemieniewicach jako drogi strategicznej. Jan Kurant zapewnił, że wniosek w sprawie drogi w Rzemieniewicach jest zasadny, zwłaszcza, że stanowi ona drogę awaryjną przy częstych zdarzeniach drogowych na ul. Szubińskiej i dalej aż do Zalesia. Dodał, że droga ta jest oczekiwana od lat a w Turzynie prowadzone były już liczne inwestycje. Radni nie mieli podczas głosowania wątpliwości, że droga wskazana przez radnego Stachowiaka jest na trzecim miejscu w kolejności w drogach wiejskich, gdzie wyprzedziła drogę w Turzynie.

Sylwia Wysocka, 28 III 2019

Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta danych zastrzeżone. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych możliwe wyłącznie na własny użytek. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów możliwe wyłącznie za zgodą redakcji, którą można uzyskać tutaj. Ogłoszenia i reklamy są materiałem zleconym, za ich treść odpowiedzialność ponosi ich nadawca, a nie redakcja lub wydawca gazety.
Copyright 2006-2018 Pałuki Tygodnik Lokalny - Wydawnictwo Dominika Księskiego WULKAN, tel. 52 302-09-28
do góry