Relacje pomiędzy wójtem Błażejem Łabędzkim a przewodniczącym Rady Gminy w Gąsawie Mariuszem Kazikiem są szorstkie. Według wielu radnych nie powinno to jednak być powodem, że przewodniczący Rady pomijany jest podczas oddawania do użytku gminnych inwestycji.

     Na otwarciu gminnej plaży w Chomiąży Szlacheckiej, która odbyła się 29 czerwca, przecięcia wstęgi dokonali wójt Blażej Łabędzki, radny Robert Dworek i sołtys Chomiąży Szlacheckiej Marta Zielińska. Z informacji, z jaką można się zapoznać na stronie gminy Gąsawa wynika, iż na realizację projektu Zagospodarowanie terenu plaży w Chomiąży Szlacheckiej, w tym budowa pomostu, gmina otrzymała w ramach Programu Operacyjnego Rybactwo i Morze kwotę 219.391 złotych, co stanowi 85% poniesionych kosztów, a całkowity koszt przedsięwzięcia wyniósł 258.716,40 złotych. Z informacji wynika, iż wkład gminy w inwestycję wyniósł 15%.

     W miniony poniedziałek podczas sesji Rady Gminy w Gąsawie radny Adam Adamczyk podkreślił, że udział gminy w przedsięwzięciu w Chomiąży Szlacheckiej wyniósł blisko 40%. Radny Janusz Wesołowski dodał, że był na otwarciu plaży gminnej w Chomiąży i w jego opinii uroczystość odbyła się w sposób nieodpowiedni, ponieważ plaża jest gminna. Radny wyraził zdziwienie, że w otwarciu plaży i przecięciu wstęgi wzięli udział wójt, sołtys i radny Robert Dworek, a zabrakło przewodniczącego Rady Gminy.

     - Przewodniczący Rady Gminy nie został do tego zaproszony pewnie decyzją wójta, bo kto by taką decyzję podjął - powiedział radny. I dodał, że zakrawa to wręcz na skandal, żeby przewodniczący podczas oddania do użytku gminnej inwestycji nie przecinał wstęgi. Radny podkreślił poza tym, że udział gminy w przedsięwzięciu wyniósł około 41%.

     Organizatorem uroczystości było sołectwo Chomiąża Szlachecka.

     - Co do otwarcia, to tak uzgodniliśmy. To był nasz scenariusz. Plażę otwierał wójt, ja i radny z naszego okręgu. Radni zostali również docenieni, ponieważ dostali podziękowania - wyjaśniła sołtys Marta Zielińska.

     Mariusz Kazik zaznaczył, że gmina do inwestycji dołożyła jeszcze 60.000 złotych oraz 30.000 złotych na dokumentację. I dodał, że podczas otwarcia dało się odczuć, że dużą rolę odegrała polityka. Idąc tym śladem - według Mariusza Kazika - po rozbudowie przedszkola w Gąsawie inwestycję będzie otwierać sołtys Teresa Kawczyńska.

     Radny Leszek Kranz zwrócił uwagę, że przewodniczącym Rady Gminy jest Mariusz Kazik i to jest osoba, która powinna reprezentować Radę. Tadeusz Gołębiewski - kierownik referatu infrastruktury, rozwoju, gospodarki przestrzennej i komunalnej, rolnictwa i ochrony środowiska w Urzędzie Gminy w Gąsawie wyjaśnił, że inwestycja kosztowała 320.000 złotych, a udział w dofinansowaniu wyniósł dwie trzecie. Jedną trzecią stanowi wkład gminy. W opinii radnego Romana Szczęsnego, najistotniejsze jest to, że radni nie byli przeciwni inwestycji i bez żadnych przeszkód zabezpieczyli na nią pieniądze.

     - Po prostu daliśmy. Mogliśmy zrobić plażę w Gąsawie, ale uznaliśmy, że zrobimy plażę w Chomiąży. Gmina Gąsawa zrobiła plażę za 320.000 złotych - dodał radny.

     Mariusz Kazik przyznał, że wstyd mu było za otwarcie pomostu w Chomiąży. - Było mi przykro, że radny z ironią dziękował Radzie za aż 15% wkładu własnego - dodał.

     Radny Jacek Mielcarzewicz zaznaczył, że przewodniczący Rady Gminy jest szefem wójta. I dodał: - To nie pierwsza impreza, gdzie przewodniczący nie został zaproszony do merytorycznych funkcji. Dlaczego nie poprosił pan przewodniczącego?

     Błażej Łabędzki powiedział, że nie odniesie się do tego pytania.

     - To jest tak zwana "zgoda buduje" - podsumował Mariusz Kazik.

Arkadiusz Majszak, 17 VII 2019

Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta danych zastrzeżone. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych możliwe wyłącznie na własny użytek. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów możliwe wyłącznie za zgodą redakcji, którą można uzyskać tutaj. Ogłoszenia i reklamy są materiałem zleconym, za ich treść odpowiedzialność ponosi ich nadawca, a nie redakcja lub wydawca gazety.
Copyright 2006-2018 Pałuki Tygodnik Lokalny - Wydawnictwo Dominika Księskiego WULKAN, tel. 52 302-09-28
do góry