Grafik kreatywny potrzebny

Awanse na wyższe stopnie zawodowe, nagrody, wyróżnienia i słowa uznania przy akompaniamencie Janowieckiej Orkiestry Dętej usłyszeli policjanci i pracownicy cywilni policji z jednostek w powiecie żnińskim.

Mianowani do stopnia starszego aspiranta. Nominację z rąk zastępcy komendanta wojewódzkiego Artura Malinowskiego otrzymuje Leszek Berend. fot. Sylwia Wysocka
Mianowani do stopnia starszego aspiranta. Nominację z rąk zastępcy komendanta wojewódzkiego Artura Malinowskiego otrzymuje Leszek Berend. fot. Sylwia Wysocka

     We wtorkowy ranek na żnińskim rynku powiatowe obchody Święta Policji i przypadającą w tym roku setną rocznicę powstania tej formacji świętowali policjanci z powiatu żnińskiego. Na rynku, przed Komendą Powiatową Policji ustawili się w dwuszeregu stróże prawa w galowych mundurach. Na maszt poczet flagowy wciągnął flagę, Janowiecka Orkiestra Dęta zagrała hymn państwowy, a dowódca uroczystości podinsp. Krzysztof Jaźwiński insp. Arturowi Malinowskiemu, zastępcy komendanta wojewódzkiego policji w Bydgoszczy, złożył meldunek gotowości do rozpoczęcia uroczystego apelu z okazji święta policji.

     Jako pierwszy głos zabrał komendant powiatowy nadkom. Mariusz Gaik. Powitał on przybyłych przedstawicieli służb i jednostek współpracujących z policją, policjantki i policjantów, również emerytowanych, pracowników cywilnych policji, samorządowców i mieszkańców. Podkreślił dobrą współpracę z lokalnymi samorządami i jednostkami współpracującymi na rzecz bezpieczeństwa mieszkańców powiatu i osób odwiedzających region.

     - Poczucie bezpieczeństwa jest dla nas wartością najwyższą i przez ten pryzmat oceniamy naszą służbę. Mamy ogromną świadomość, że wysokie oceny, jakie daje nam społeczeństwo, oraz zaufanie społeczne to efekt służby i pracy wielu funkcjonariuszy, wielu służb i instytucji, ale chyba poza wszelką wątpliwością jest, że ogromny, niekwestionowany wkład w to poczucie bezpieczeństwa macie właśnie wy - mówił komendant Mariusz Gaik. Odniósł się też do daty 24 lipca 1919 roku, kiedy to przyjęta została przez Sejm II RP ustawa o powołaniu policji państwowej. - Jest to dla nas szczególny jubileusz i z tej okazji pragnę wyrazić serdeczne podziękowania i ogromne uznanie za bezcenną wartość, jaka funkcjonariusze policji wnoszą w życie mieszkańców naszego powiatu, a jest nią poczucie, że żyją w bezpiecznym kraju - mówił komendant powiatowy dziękując za zaangażowanie w wykonywaniu powierzonych zadań. Podkreślał, że służba w policji wymaga wielu poświęceń, niejednokrotnie tych największych, to zawód dla ludzi wyjątkowych, którzy w codziennym życiu przestrzegają zasad moralnych, są praworządni i mają nieposzlakowana opinię. - Służba wymaga od nas przede wszystkim wrażliwości na krzywdę drugiego człowieka, a to niezmiernie trudne zadanie w nawale obowiązków zawodowych, problemów życia codziennego dostrzec drugiego człowieka i jego problemy. Jeszcze trudniej jest znaleźć receptę, by problemy drugiego człowieka skutecznie rozwiązać. Nie ma jednak nic cenniejszego niż wdzięczność ludzi, dla których podjęliśmy tę zaszczytną służbę. Pamiętajmy, że na szacunek musimy sobie zasłużyć zarówno naszą ciężką, jakże niebezpieczna pracą, jak i poszanowaniem prawa i zasad etycznych. Każdy z nas - funkcjonariuszy i pracowników cywilnych policji - daje świadectwo całej formacji - mówił komendant. Dziękował za pełną poświęcenia pracę i życzył, by trud i poświęcenie znajdowały uznanie mieszkańców, a policyjny mundur otaczał społeczny szacunek. Dziękował też emerytowanym policjantom, dzięki którym dziś można cieszyć się policją nowoczesną, zakorzenioną w strukturach demokratycznego państwa. Dziękował wszystkim, z którymi na co dzień policjanci współpracują, samorządowcom za wsparcie i zrozumienie oraz rodzinom policjantów za wyrozumiałość.

Nominacje na młodszego aspiranta policji fot. Sylwia Wysocka
Nominacje na młodszego aspiranta policji fot. Sylwia Wysocka

     Zastępca komendanta wojewódzkiego insp. Artur Malinowski nawiązał do setnej rocznicy powstania formacji i zwracając się do policjantów podkreślał, że pełnią oni trudną i odpowiedzialną służbę, która wiąże się z wieloma wyrzeczeniami. - Wstępując w szeregi policji ślubowaliście strzec bezpieczeństwa państwa i jego obywateli nawet z narażeniem życia i to nie są tylko czcze słowa, ale jestem przekonany, że jesteście wierni słowom złożonej przysięgi. Służbę pełnicie nie tylko w dni powszednie, ale również w święta i dni, które dla większości społeczeństwa są wolne od pracy. Właśnie za to należy się wam ogromny szacunek. Jestem przekonany, że mieszkańcy powiatu żnińskiego mają dobra policję i właśnie dlatego mogą czuć się bezpieczni - dziękował w imieniu komendanta wojewódzkiego insp. Pawła Spychały i własnym Artur Malinowski.

     Starosta żniński Zbigniew Jaszczuk podkreślał wysokie osiągnięcia, jakie odnosi policja w naszym powiecie, co przekłada się na bezpieczeństwo. Dziękował za bezpieczeństwo na drodze, gdzie ogniwo ruchu drogowego ma utrudnione działania przy budowie drogi ekspresowej i wojewódzkiej biegnącej przez Żnin do Juncewa. Docenił trudną pracę i poświęcenie na rzecz bezpieczeństwa mieszkańców powiatu, życząc bezpiecznej i efektywnej pracy.

Nagrody starosty żnińskiego Zbigniewa Jaszczuka trafiły do Edyty Gościńskiej i Artura Sośnickiego, a wyróżnienia do Arlety Derezińskiej i Elżbiety Płatek fot. Sylwia Wysocka
Nagrody starosty żnińskiego Zbigniewa Jaszczuka trafiły do Edyty Gościńskiej i Artura Sośnickiego, a wyróżnienia do Arlety Derezińskiej i Elżbiety Płatek fot. Sylwia Wysocka

      Prowadząca uroczystość asp. sztab. Romana Pilachowska przedstawiła zebranym rys historyczny policji, odczytała też rozkazy w kwestii przyznanych awansów zawodowych oraz decyzje o przyznanych nagrodach.

      Postanowieniem prezydenta RP srebrnym medalem Za długoletnią służbę został odznaczony asp. sztab. Roman Błaszczyk - starszy dzielnicowy Komisariatu Policji w Janowcu Wielkopolskim. Medal wręczono podczas obchodów wojewódzkich policji na rynku w Bydgoszczy.

     Awans na wyższe stopnie służbowe w korpusie oficerów młodszych i starszych otrzymali: komendant powiatowy policji w Żninie Mariusz Gaik - na stopień nadkomisarza policji, naczelnik wydziału kryminalnego Marcin Przewłoka - na stopień podinspektora policji.

     Mł. asp. Michał Tylak, dzielnicowy zespołu prewencji Posterunku Policji w Łabiszynie, został laureatem konkursu Przyjazny dzielnicowy.

Mikołaj już teraz zapewnia, że w przyszłości będzie policjantem, tak jak jego tata i zajmuje miejsce w szeregu fot. Sylwia Wysocka
Mikołaj już teraz zapewnia, że w przyszłości będzie policjantem, tak jak jego tata i zajmuje miejsce w szeregu fot. Sylwia Wysocka

     Z okazji Święta Policji 23 policjantów KPP w Żninie otrzymało awanse na wyższe stopnie służbowe. Na stopień aspiranta sztabowego mianowano Jarosława Cyganiaka i Pawła Szarego. Starszym aspirantem policji zostali: Emilia Łysy, Tomasz Stefański i Leszek Berend. Na sierżantów sztabowych mianowano: Bartosza Nowaka, Bartłomieja Pawłowskiego i Łukasza Ratajczaka. Starszym sierżantem policji zostali: Piotr Kasprzak i Łukasz Zwolenkiewicz. Na młodszego aspiranta mianowano Marcina Katafiasza, Dawida Superczyńskiego, Marcina Ziętka, Kamila Mańkowskiego, Dariusza Śliwińskiego i Dawida Rosół. Sierżantem policji został Krystian Nowak, a starszym sierżantem Damian Wypychowicz. Starszym posterunkowym mianowano Mateusza Superczyńskiego i Michała Węglińskiego.

     Z okazji święta policji nagrody komendanta wojewódzkiego policji otrzymali: asp. szt. Krzysztof Brzykcy, asp. szt. Jarosław Pioterek, asp. szt. Jarosław Pawlicki, sierż. szt. Tomasz Janus i st. sierż. Karol Jakubowski.

Oddani służbie stoją na straży bezpieczeństwa, a ich poświęcenie i zaangażowanie docenili komendanci w trakcie oficjalnych wystąpień dziękując im za wzorową postawę funkcjonariuszy policji fot. Sylwia Wysocka
Oddani służbie stoją na straży bezpieczeństwa, a ich poświęcenie i zaangażowanie docenili komendanci w trakcie oficjalnych wystąpień dziękując im za wzorową postawę funkcjonariuszy policji fot. Sylwia Wysocka

     Komendant główny policji wyróżnił 8 funkcjonariuszy oraz pracownika korpusu służby cywilnej: asp. Joannę Cabałę, sierż. szt. Marcina Marciniaka, st. sierż. Macieja Napierałę, kom. Katarzynę Pawłowską, st. sierż. Bartłomieja Pawłowskiego, asp. szt. Romanę Pilachowską, sierż. szt. Mateusza Przygodę, mł. asp. Michała Starczewskiego i Dorotę Włodarczak-Ślizak.

     Tradycyjnie też nagrody przyznał starosta żniński Zbigniew Jaszczuk, a otrzymali je: asp. sztab. Edyta Gościńska - KPP Żnin, asp. Artur Sośnicki - KP Barcin, natomiast wyróżnienia trafiły do Arlety Derezińskiej i Elżbiety Płatek.

     W szeregi jednostki wstąpiło z dobrowolnym zgłoszeniem do służby przygotowawczej trzech nowych policjantów, którym wręczono rozkazy personalne.

     W tym dniu na żnińskim rynku wystawiony był nie tylko policyjny sprzęt, ale prezentowały się też inne formacje ratownicze. Przewidziano też atrakcje dla najmłodszych.

     Więcej zdjęć w naszej galerii oraz Film w zakładce Filmy .

Sylwia Wysocka, 17 VII 2019

Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta danych zastrzeżone. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych możliwe wyłącznie na własny użytek. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów możliwe wyłącznie za zgodą redakcji, którą można uzyskać tutaj. Ogłoszenia i reklamy są materiałem zleconym, za ich treść odpowiedzialność ponosi ich nadawca, a nie redakcja lub wydawca gazety.
Copyright 2006-2018 Pałuki Tygodnik Lokalny - Wydawnictwo Dominika Księskiego WULKAN, tel. 52 302-09-28
do góry