4 sierpnia w Żninie przy parafii pw. św. Floriana na posiłek i odpoczynek zatrzymała się 29. piesza pielgrzymka na Jasną Górę Grupy Kaszubskiej Diecezji Pelplińskiej w liczbie 250 pątników, którą tworzą kartuscy pielgrzymi wspólnie z lęborskimi oraz kościerskimi. Hasłem tegorocznej pielgrzymki jest W mocy Bożego ducha.

Czoło pielgrzymki wychodzi spod kościoła pw. św. Floriana w Żninie fot. Grzegorz Berdysz
Czoło pielgrzymki wychodzi spod kościoła pw. św. Floriana w Żninie fot. Grzegorz Berdysz

     Przewodnikiem grupy jest ks. Łukasz Dalewski z parafii św. Wojciecha w Kartuzach. Zanim pielgrzymi wyruszyli na pątniczy szlak, wzięli udział w mszy świętej w Sanktuarium Królowej Rodziny w Kościerzynie, której przewodniczył biskup diecezjalny ks. Ryszard Kaszyna. Z Kościerzyny wyruszyli 30 lipca, by pokonując 500 km, po 15 dniach dotrzeć 13 sierpnia do celu, do Czarnej Madonny. Kaszubska pielgrzymka nazwana jest najszybszą, najdłuższą i hotelową. Pielgrzymi średnio dziennie pokonują 35 km, ich prędkość to 5,7 km na godzinę. W drodze modlą się po kaszubsku promując region. Rano śpiewają godzinki, potem odmawiają różaniec, koronkę i inne modlitwy. - Tak właśnie mija nam dzień na pielgrzymce. A między tym śpiew, rozmowy, to są prawdziwe rekolekcje w drodze - mówił trzykrotny uczestnik diakon Szymon Orzech, dodając, że najstarszym pielgrzymem jest 70-latek, a najmłodszą 1,5-roczna dziewczynka.

Grzegorz Berdysz, 6 VIII 2019

 

 

Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta danych zastrzeżone. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych możliwe wyłącznie na własny użytek. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów możliwe wyłącznie za zgodą redakcji, którą można uzyskać tutaj. Ogłoszenia i reklamy są materiałem zleconym, za ich treść odpowiedzialność ponosi ich nadawca, a nie redakcja lub wydawca gazety.
Copyright 2006-2018 Pałuki Tygodnik Lokalny - Wydawnictwo Dominika Księskiego WULKAN, tel. 52 302-09-28
do góry