Co prawda w środę (8 stycznia) było tylko jedno wolne miejsce dla chętnych do uczestniczenia w zajęciach w Domu Dziennego Pobytu na kolejce wąskotorowej. Zgłaszać się jednak można nawet po zamknięciu listy, by później skorzystać, gdy zwolni się miejsce.

Dom Dziennego Pobytu "Senior+" wkrótce zostanie otwarty. Na zdjęciu wejście: schodami od strony ul. Dworcowej, a windą dla niepełnosprawnych od strony torowiska ŻKP. Wejście schodami będzie też służyło lokatorom mieszkań, które są na wyższej kondygnacji. fot. Karol Gapiński
Dom Dziennego Pobytu "Senior+" wkrótce zostanie otwarty. Na zdjęciu wejście: schodami od strony ul. Dworcowej, a windą dla niepełnosprawnych od strony torowiska ŻKP. Wejście schodami będzie też służyło lokatorom mieszkań, które są na wyższej kondygnacji. fot. Karol Gapiński

     Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Żninie prowadzi nabór uczestników zajęć w Domu Dziennego Pobytu Senior +. Przypomnijmy, placówka taka będzie zorganizowana w budynku dawnego dworca kolei wąskotorowej na rogu ul. Potockiego i Dworcowej. Jest już zakończona adaptacja i remont pomieszczeń. Obecnie trwa wyposażanie ich w potrzebny sprzęt, przede wszystkim meble. Zajmują się tym pracownicy MOPS. Remont wykonywała wyłoniona firma zewnętrzna.
     Jak przekazała Małgorzata Kociałkowska, kierowniczka działu usług opiekuńczych w  MOPS, trwa nabór uczestników zajęć, choć jest już prawie zakończony. Wczoraj przedpołudniem na liście było już 19 osób, a miejsc jest 20. Dodatkowo jeszcze 3 osoby pobrały już formularz do zapisów. Nie mniej jednak zgłaszać chęć uczestnictwa można cały czas. Nabór nie jest zamknięty, a oczekujący będą umieszczani w kolejkach na liście rezerwowej. Jeśli zwolni się miejsce, będą wchodziły na nie kolejne osoby z tej listy.
     Oferta ta jest przeznaczona dla osób powyżej 60 roku życia, nieaktywnych zawodowo, zamieszkałych na terenie gminy Żnin. Osoby zainteresowane muszą wyrazić gotowość regularnego uczestnictwa w zajęciach domu. Zostanie im zapewnione wsparcie w czynnościach dnia codziennego, gorący posiłek oraz udział w zajęciach m.in. aktywizacyjnych, ruchowych, sportowo-rekreacyjnych oraz kulturalno-oświatowych i edukacyjnych. Zajęcia będą się odbywały od 8.00 do 16.00 w dni powszednie. Można zapisywać się wyłącznie na pełen pobyt. Gmina zapewni dowóz osobom, które nie będą mogły dotrzeć do placówki na własną rękę. Tak samo uczestnicy zajęć będą odwożeni do swoich domów.
     Stworzone zostaną w domu Senior + warunki, w których pobyt ma być przyjemnością, chodzi o aktywizację uczestników, o to, aby nie musieli oni pozostawać w swoich domach same, lecz integrowały się ze społeczeństwem. Będą też zajęcia z psychoterapeutą, ruchowe, sportowe, rekreacyjne i kulturalno-oświatowe.
     Jeśli chodzi o kryteria naboru uczestników, to bierze się pod uwagę dochody, sytuację zdrowotną, mieszkaniową. Od dochodów uczestnika zależy także wysokość opłat za pobyt w placówce. Jest to określone uchwałą Rady Miejskiej w Żninie z 6 grudnia 2019 r. i ujęte tabelarycznie w zależności od dochodów. Kryterium dochodowe zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z 11 lipca 2018 r. wynosi dla osoby samotnie gospodarującej - 701 zł, a dla osoby w rodzinie - 528 zł.
     Małgorzata Kociałkowska przekazała, że na razie nie wyznaczono jeszcze daty otwarcia placówki.

Karol Gapiński, 8 I 2020

 

Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta danych zastrzeżone. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych możliwe wyłącznie na własny użytek. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów możliwe wyłącznie za zgodą redakcji, którą można uzyskać tutaj. Ogłoszenia i reklamy są materiałem zleconym, za ich treść odpowiedzialność ponosi ich nadawca, a nie redakcja lub wydawca gazety.
Copyright 2006-2018 Pałuki Tygodnik Lokalny - Wydawnictwo Dominika Księskiego WULKAN, tel. 52 302-09-28
do góry