10 stycznia Żnin odwiedzili wnukowie i prawnuk por. Tadeusza Lerschenfelda, pierwszego komendanta Powstania Wielkopolskiego w stolicy Pałuk.

Zbigniew Zwierzykowski opowiedział potomkom Tadeusza Lerschenfelda o jego powstańczej działalności w Żninie. fot. Karol Gapiński
Zbigniew Zwierzykowski opowiedział potomkom Tadeusza Lerschenfelda o jego powstańczej działalności w Żninie. fot. Karol Gapiński

     Na uroczystości 101. rocznicy Powstania Wielkopolskiego w Żninie dotarli Maria Możdżeń, Wojciech Lerschenfeld, Magdalena Gniazdowska - wnukowie i Przemysław Gniazdowski - prawnuk por. Tadeusza Lerschenfelda, komendanta Powstania Wielkopolskiego w Żninie.

     Po uroczystościach działacze koła żnińskiego Towarzystwa Powstania Wielkopolskiego zaprosili potomków komendanta do siedziby Żnińskiego Towarzystwa Kultury. Tam regionalista Zbigniew Zwierzykowski, badacz dziejów Powstania Wielkopolskiego w Żninie i na Pałukach przedstawił im informacje, które zgromadził na temat Tadeusza Lerschenfelda. Potomkowie komendanta zapowiedzieli, że będą odtąd przyjeżdżać na kolejne rocznice Powstania Wielkopolskiego do Żnina. Poza tym uzupełnią też zbiory TPPW o archiwalia dotyczące osoby ich przodka, w tym zdjęcia, których Towarzystwo jeszcze nie posiada.

     Film w zakładce Filmy.

Karol Gapiński, 13 I 2020

 

Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta danych zastrzeżone. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych możliwe wyłącznie na własny użytek. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów możliwe wyłącznie za zgodą redakcji, którą można uzyskać tutaj. Ogłoszenia i reklamy są materiałem zleconym, za ich treść odpowiedzialność ponosi ich nadawca, a nie redakcja lub wydawca gazety.
Copyright 2006-2018 Pałuki Tygodnik Lokalny - Wydawnictwo Dominika Księskiego WULKAN, tel. 52 302-09-28
do góry