Kcynia, szkoły, komisja, Miejski Zespół Oświaty
Szkoły w przededniu zmian  
    Jak podkreśla dyrektor kcyńskiej oświaty Jadwiga Winiaszewska, na żadnej z komisji nie padły nazwy szkół stojących przed widmem likwidacji, nie podejmowano też na razie żadnych konkretnych rozmów na temat przekształcania sieci szkół na terenie gminy.

     Miejski Zespół Oświaty w Kcyni opracował dane demograficzne dla sieci szkół w gminie Kcynia. Podczas komisji zostały one przedstawione radnym, a na koniec czerwca planowana jest narada dyrektorów szkół z burmistrzem Tomaszem Szczepaniakiem. - "Na bazie zgromadzonych materiałów będziemy dyskutować z gronem pedagogicznym, radnymi, a w okresie późniejszym przewidujemy również szeroko rozumianą konsultację z mieszkańcami środowisk bezpośrednio zainteresowanych tym problemem" - powiedział "Pałukom" kcyński burmistrz Tomasz Szczepaniak. Jednocześnie wykluczył, by jakiekolwiek decyzje w sprawie reorganizacji sieci szkół mogły zostać podjęte jeszcze w roku bieżącym. -  "Takiego rodzaju uchwały i decyzje muszą zapadać z rocznym wyprzedzeniem. Stąd kwestia ta to dopiero inicjatywa uchwał podejmowanych w roku przyszłym i za 2 lata" - wyjawił. Zapytany o stanowisko w sprawie powiedział: - "Dokładamy rocznie 1 milion złotych do oświaty, stąd trzeba się na coś zdecydować. Albo zdecydujemy się na utrzymanie szkół w takim zakresie jak obecnie, albo wprowadzimy zmiany i wówczas na inwestycje będziemy mieli więcej pieniędzy".
     Jadwiga Winiaszewska: - "Z zebranych przez nas danych wynika, że obecnie niż demograficzny zszedł z szkół podstawowych na gimnazja. Do 2008 roku mamy statystyczną stabilizację jeśli chodzi o szkoły podstawowe w gminie Kcynia. Wśród 15 szkół podstawowych największe są w Dziewierzewie i Mycielewie, pozostałe szkoły mają bardzo zbliżoną do siebie ilość uczniów, stąd  trudno jest typować którąkolwiek z nich" - wyjaśniła Jadwiga Winiaszewska.
     Obecnie w 4 gimnazjach na terenie gminy Kcynia wiedzę zdobywa 724 gimnazjalistów, a do 15 szkół podstawowych uczęszcza 1.364 uczniów, razem z przedszkolami i kcyńskim liceum, które wchodzi w skład gminnej oświaty, na terenie gminy Kcynia uczy się 2.377 uczniów.

Róża Kirschhiebel
Pałuki nr 642 (23/2004)

Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta danych zastrzeżone. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych możliwe wyłącznie na własny użytek. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów możliwe wyłącznie za zgodą redakcji, którą można uzyskać tutaj. Ogłoszenia i reklamy są materiałem zleconym, za ich treść odpowiedzialność ponosi ich nadawca, a nie redakcja lub wydawca gazety.
Copyright 2006-2018 Pałuki Tygodnik Lokalny - Wydawnictwo Dominika Księskiego WULKAN, tel. 52 302-09-28
do góry