Załoga nr 1 w roku jubileuszowym fot. archiwum przedszkola

Mama, tata, ja i... przedszkole
Marii Konopnickiej podobałoby się
     W miniony czwartek Przedszkole nr 1 w Żninie  obchodziło 30-lecie swojej działalności. Z tej okazji zorganizowano spotkanie z udziałem jego założycieli oraz rodzinny festyn dla wychowanków. 

     Pierwsze przedszkole w Żninie powstało w 1946 r. Jego budowie w czynie społecznym patronował Magistrat pod przewodnictwem burmistrza Józefa Kruzla. Na budynek przedszkola wykorzystano poniemieckie baraki, które przywieziono spod Jaroszewa na ul. Sienkiewicza. W tym charakterze miały służyć przez 10 lat. Placówka liczyła 70 wychowanków, a jej pierwszą kierowniczką była Antonina Terzyk. Przez cały okres działalności sposób, w jaki przedszkole sprawowało swe funkcje opiekuńczą i wychowawczo-dydaktyczną oceniany był wysoko.  
     Budynek szybko niszczał. Stał on na podmokłym terenie, co było powodem zapadania się fundamentów. Dlatego w 1965 r. przy przedszkolu powstał komitet budowy nowego obiektu z przewodnicząca komitetu - kierowniczką przedszkola Heleną Pilarską. Powstały pierwsze plany usytuowania przyszłej placówki przy ul. 21 Stycznia. Złożono takie zapotrzebowanie do planu urbanistyki miasta Żnina. Rozpoczęty w 1969 r. proces realizacji inwestycji był długi i wymagał wielu zabiegów. Dzięki energicznym staraniom przyszłej kierowniczki przedszkola Emilii Sobczak prace przy budowie przedszkola przy ul. Browarowej 16 zakończono w 1974 r. Uroczyste przekazanie budynku przedszkolakom nastąpiło 30 marca 1974 r. Na wniosek Rady Pedagogicznej i Komitetu Rodzicielskiego, Kuratorium Okręgu Szkolnego 31 maja 1975 r. nadało przedszkolu imię Marii Konopnickiej.  

Szaleństwo na zjeżdżalni - Kinga Michalik fot. Tomasz Rogacz

     Od roku 1975 w przedszkolu mieściło się 6 oddziałów, przyległy teren był sukcesywnie zazieleniany i wyposażany w urządzenia służące dzieciom nie tylko uczęszczającym do przedszkola za miejsce gier, zabaw i zajęć na powietrzu. Przedszkole stało się popularne, zapotrzebowanie na jego usługi ciągle wzrastało. Również dziś nie może ono przyjąć wszystkich chętnych dzieci.
     Uroczyste obchody jubileuszu rozpoczęły się spotkaniem, na które przybyło wielu gości, wśród których byli przedstawiciele władz, kuratorium, dyrektorzy szkół i przeszkoli oraz wspierający to przedszkole. Gośćmi specjalnymi były panie z grupy inicjatywnej Helena Pilarska i z ówczesnej rady rodziców Wanda Grzelak i Maria Pawłowska oraz byłe pracownice przedszkola dyrektor Emilia Sobczak, Danuta Czaczyk i Irena Wudzińska.
     Ponadto część oficjalną ubarwił program artystyczny przygotowany przez wychowanków pod okiem nauczycielek: Henryki Wilk, Janiny Malak, Kamili Reisner-Rybak, Małgorzaty Dolińskiej, Renaty Majewskiej, Krystyny Musielskiej, Grażyny Palickiej, Beaty Krysińskiej, Beaty Sobczak, Jadwigi Jakubowskiej oraz Zofii Krzyżaniak odpowiedzialnej za opracowanie muzyczne. Punktem kulminacyjnym uroczystości był ogromny tort urodzinowy, który wnosiły cztery osoby.
     Dalsza część obchodów 30-lecia odbyła się po południu, a był to festyn dla dzieci i ich rodziców "Mama, tata i ja". Organizatorzy zapewnili dzieciom wiele atrakcji. Było wszystko, co maluchy lubią robić najbardziej. Prawdziwe oblężenie przechodziły dmuchane obiekty, gdzie dzieci mogły skakać i przewracać się do woli. Nie mniejszym zainteresowaniem cieszyły się stanowiska plastyczne. Zadbano również o małych miłośników konnej jazdy, do których dyspozycji były kucyki. Uśmiechu dziecięcego było tak wiele, że nawet słońce wyszło zza chmur, aby mogły się nadal bawić.  

Tomasz Rogacz
Pałuki nr 642 (23/2004)

Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta danych zastrzeżone. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych możliwe wyłącznie na własny użytek. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów możliwe wyłącznie za zgodą redakcji, którą można uzyskać tutaj. Ogłoszenia i reklamy są materiałem zleconym, za ich treść odpowiedzialność ponosi ich nadawca, a nie redakcja lub wydawca gazety.
Copyright 2006-2018 Pałuki Tygodnik Lokalny - Wydawnictwo Dominika Księskiego WULKAN, tel. 52 302-09-28
do góry