Praca księdza Huberta Nowaka dała owoce
Szkoła imienia błogosławionej
     Jutro na sesji Rady Powiatu zapadnie ostateczna decyzja, czy Zespołowi Szkół Ponadgimnazjalnych w Żninie zostanie nadane imię błogosławionej Marii Karłowskiej.

     Zabiegi o nadanie imienia szkole sięga 2002 roku. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych powstał wtedy na bazie Zespołu Szkół Mechanicznych i Zespołu Szkół Techniczno-Technologicznych w Żninie. Nowa jednostka nie miała swojego patrona. Do połowy lat osiemdziesiątych Zespół Szkół Zawodowych, który mieścił się w budynkach obecnej szkoły, nosił imię Bojowników o Wolność i Demokrację.  
     - "W połowie lat osiemdziesiątych powstał Zespół Szkół Mechanicznych. Zmieniono tylko nazwę szkoły na sztandarze. Nowej nazwy szkoła nie dostała, a stara i tak nie funkcjonowała, ponieważ zmienił się ustrój" - powiedziała wicedyrektor szkoły Jolanta Kryszak.
     W roku szkolnym 2002/2003 w szkole przeprowadzono dwa referenda związane z wyborem przyszłego patrona. Pierwsze wyłoniło czwórkę ewentualnych patronów: Klemensa Janickiego, Jana Pawła II, Wandę Dobaczewską i błogosławioną Marię Karłowską. W drugim referendum na wiosnę 2003 r. uczniowie decydowali, kto z tej czwórki zostanie patronem szkoły. Wynik nie dał odpowiedzi na pytanie, czyje imię będzie nosił zespół szkół. Żaden z kandydatów nie otrzymał bezwzględnej liczby 2/3 głosów. Sprawa nadania szkole patrona została zawieszona.
     - "Sprawa wróciła w tym roku szkolnym" - mówi dyrektor Leszek Kowalski. - "Na moje biurko zaczęły wpływać petycje, w których uczniowie domagali się, aby ponownie uruchomić procedurę nadania szkole imienia. Samorządy klasowe, samorząd szkolny, szkolny klub europejski i absolwenci wskazywali, aby była to błogosławiona Maria Karłowska. Dlatego podjąłem działania związane ze wznowieniem procedury nadania imienia".
     O nadanie imienia dyrekcja zwraca się do organu założycielskiego, jakim jest dla tej szkoły Starostwo Powiatowe w Żninie, po zasięgnięciu opinii Rady Pedagogicznej, Rady Rodziców, Samorządu Szkolnego i kuratorium. Na przełomie stycznia i lutego bieżącego roku ok. 80% grona pedagogicznego było za tym, aby błogosławiona Maria Karłowska została patronką szkoły. Rada Rodziców w 100% poparła tę propozycję. Podobnie uczniowie szkoły. W kwietniu pozytywna odpowiedź nadeszła z kuratorium. Jutro o nadaniu nazwy zdecyduje Rada Powiatu w Żninie.
     Władze szkoły mówią, że wybór błogosławionej jako patronki szkoły wiąże się z działalnością pedagogiczną, jaką prowadziła i niekonwencjonalnymi metodami pracy z ludźmi mającymi problemy.  
     Postać błogosławionej Marii Karłowskiej gronu uczniowskiemu i pedagogicznemu, a także - trzeba przyznać - całemu Żninowi,  przybliżał ks. Hubert Nowak, który uczył tu religii.  
     W kwietniu w szkole rozpoczęto zbiórkę pieniędzy na nowy sztandar. Ogłoszono konkurs na logo i projekt sztandaru, a zwycięskie prace będą wykorzystane w czasie wykonywania projektu. Projekt będzie gotowy w połowie lipca, a wykonaniem sztandaru zajmie się siostra Liliana Wasyłyk z Tczewa. Sztandar z wizerunkiem błogosławionej Marii Karłowskiej będzie wykonany z elementami haftu pałuckiego.  
     Uroczyste nadanie imienia szkole wraz z wręczeniem nowego sztandaru planowane jest wstępnie na 29 września.  

Remigiusz Konieczka
Pałuki nr 646 (27/2004)

Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta danych zastrzeżone. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych możliwe wyłącznie na własny użytek. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów możliwe wyłącznie za zgodą redakcji, którą można uzyskać tutaj. Ogłoszenia i reklamy są materiałem zleconym, za ich treść odpowiedzialność ponosi ich nadawca, a nie redakcja lub wydawca gazety.
Copyright 2006-2018 Pałuki Tygodnik Lokalny - Wydawnictwo Dominika Księskiego WULKAN, tel. 52 302-09-28
do góry