Przedstawienia dziekana Wydziału Fizyki prof. dr hab. Ryszarda Naskręckiego z UAM Poznań dokonał nauczyciel fizyki w LO Strzelno Tomasz Kardaś (z lewej)

               fot. Sławomir Gacek

Strzelno, liceum, UAM, Poznań, wsppspss
Zacieśniają współpracę z UAM Poznań
     Obecnie w LO są dwie klasy akademickie o profilu humanistycznym. Od nowego roku szkolnego, nowi uczniowie będą mieli również możliwość kształcenia się w kierunkach ścisłych. Wszystko dzięki zacieśnianiu współpracy z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

     Współpraca pomiędzy Liceum Ogólnokształcącym w Strzelnie a Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu przynosi wymierne efekty dla uczniów klas akademickich. Licealiści pobierający naukę w klasach akademickich są częstymi gośćmi w salach wykładowych poznańskiej uczelni wyższej. Nie jest to jedyny plus dla placówki. Mury LO odwiedzają profesorowie UAM, aby prowadzić wykłady dla licealistów.
     W ostatnim czasie strzeleński ogólniak odwiedził i wykład wygłosił dziekan wydziału fizyki UAM prof. dr hab. Ryszard Naskręcki. Okazję spotkania z profesorem mieli nie tylko uczniowie klas akademickich, ale również uczniowie ZSZ Strzelno, ZS Mogilno, gimnazjaliści z Włostowa, Strzelna i Skulska.
     Nauczyciel Tomasz Kardaś dokonał krótkiej prezentacji osoby prof. Ryszarda Naskręckiego oraz problematyki, którą się zajmuje w codziennej pracy naukowej. Podczas wykładu - który był ogólnym wprowadzeniem w świat fizyki - słuchacze mogli zapoznać się z tym czym jest fizyka, jaki jest jej cel, przedmiot, metody badawcze oraz w jaki w sposób są wykorzystywane osiągnięcia fizyków. Multimedialny wykład został wzbogacony przez dziekana wydziału fizyki ciekawostkami z zakresu fizyki. Profesor przedstawił również co czeka ludzkość za kilka lub kilkadziesiąt lat.
     Wykład profesora Ryszarda Naskręckiego nie był pierwszym, którego wysłuchali uczniowie klas akademickich. W grudniu 2005 r. uczniowie gościli na Wydziale Fizyki UAM, gdzie wysłuchali trzech wykładów z różnych dziedzin, które prowadzili wybitni specjaliści. We wrześniu 2005 r. w LO gościł profesor Ryszard Kozłowski z UAM, który przedstawił wykład z historii. W lutym 2006 r. uczniowie będą mieli okazję wysłuchać wykładu prof. Romana Czai z Wydziału Historii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, który specjalizuje się w stosunkach polsko-krzyżackich.
     Od dyrektora LO Mariana Mikołajczaka dowiedzieliśmy się, że kwietniu planowany jest kolejny już wyjazd do Poznania, którego celem jest Wydział Fizyki UAM. Tam uczniowie wysłuchają kolejnych wykładów. Dyrektor dodaje, że każdorazowy pobyt w stolicy Wielkopolski, to nie tylko wykłady, ale także oglądanie spektakli teatralnych, operowych czy też pobyt w filharmonii. Marian Mikołajczak zapowiada, że od września dzięki zacieśnieniu współpracy z UAM, uczniowie którzy zostaną przyjęci do I klasy akademickiej będą mogli najprawdopodobniej wybierać pomiędzy przedmiotami humanistycznymi a ścisłymi. Wstępne ustalenia z Collegium Europaeum Gnesnense oraz Wydziałem Fizyki UAM idą w tym kierunku, aby zwiększyć chętnym uczniom możliwość realizacji swoich zainteresowań w zgłębianiu przedmiotów ścisłych.

Sławomir Gacek
Pałuki i Ziemia Mogileńska nr 728 (4/2006)

Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta danych zastrzeżone. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych możliwe wyłącznie na własny użytek. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów możliwe wyłącznie za zgodą redakcji, którą można uzyskać tutaj. Ogłoszenia i reklamy są materiałem zleconym, za ich treść odpowiedzialność ponosi ich nadawca, a nie redakcja lub wydawca gazety.
Copyright 2006-2018 Pałuki Tygodnik Lokalny - Wydawnictwo Dominika Księskiego WULKAN, tel. 52 302-09-28
do góry