Chomętowo, szkoła, likwidacja, nauczyciel

     Od dłuższego czasu nieoficjalnie mówiło się o planach likwidacji Szkoły Podstawowej w Chomętowie. W ubiegłym tygodniu sprawa była przedmiotem spotkania burmistrza z radą pedagogiczną w Chomętowie i dwóch komisji rady.

Liczba uczniów w poszczególnych klasach w Szkole Podstawowej w Chomętowie i Kowalewie w roku szkolnym 2002-2003:

                   CHOMĘTOWO  KOWALEWO

kl.I                            6                    13

kl.II                           9                    10

kl.III                         13                   10

kl.IV                        13                    18

kl.V                         13                    12

kl.VI                        16                    15

     CHOMĘTOWO MÓWI NIE

     W ubiegły wtorek (22 stycznia) burmistrz Andrzej Wrona spotkał się z Radą Pedagogiczną Szkoły Podstawowej w Chomętowie. - Przedstawiłem nauczycielom sytuację związaną z utrzymaniem szkoły w Chomętowie i oświaty w gminie Szubin. Zastanawiamy się nad różnymi wariantami między innymi czy zostawić tu szkołę, czy zlikwidować, czy dowozić tu czy tam. Spotkałem się z radą pedagogiczną by nauczyciele nie czuli, że robimy coś za ich plecami a oni niczego nie wiedzą. Nie ukrywam, że chodzi tu wyłącznie o aspekt ekonomiczny. Dzieci z tej szkoły wygrywają konkursy, olimpiady, zdobywają nagrody na szczeblach wojewódzkich. W szkole nie ma trudności wychowawczych. Obecnie w Chomętowie jest 77 uczniów, od nowego roku szkolnego będzie ich 70, a w Kowalewie 78 - mówi burmistrz Andrzej Wrona. Nauczyciele podczas spotkania opowiedzieli się przeciw planom likwidacji szkoły. - Byłem częściowo zaskoczony, gdy usłyszałem o planach likwidacji naszej placówki. Nasza szkoła jest dobrą placówką, osiągamy sukcesy w różnych dziedzinach także dlatego, że szkoła jest mała. Jesteśmy placówką oświatowo-kulturalną potrzebną całej wsi - mówi Jan Drwęcki, dyrektor Szkoły Podstawowej w Chomętowie.

     JUŻ ZLIKWIDOWALIŚMY

     Podczas komisji oświaty burmistrz Andrzej Wrona przedstawił radnym koszty funkcjonowania szkoły w Chomętowie, sytuację demograficzną w tym i przyszłym roku. Burmistrz podzielił się także refleksjami ze spotkania z radą pedagogiczną w Chomętowie. - Komisja oświaty wobec przedstawionych informacji nie poprzez likwidacji Szkoły Podstawowej w Chomętowie od września 2002 r. - mówi przewodniczący komisji oświaty Stanisław Głowacki, który zapytany dlaczego stosuje taką cezurę czasową dodał: - Rozważana była możliwość by zlikwidować szkołę od września. Nie w tym roku i nie w naszej kadencji. Wielokrotnie podkreślaliśmy, że do końca naszej kadencji nie zlikwidujemy już żadnej szkoły. Tym bardziej, że podjęliśmy jako rada decyzję o likwidacji czterech szkół podstawowych i dwóch przedszkoli. Zdaniem członków komisji nie otrzymaliśmy do tej pory zadawalających informacji o rzeczywistych finansowych skutkach tych decyzji. Przed głosowaniami w sprawach dotyczących likwidacji przedstawiono nam korzyści z tego płynące dla budżetu. Sytuacja naszej oświaty się nie poprawiła a nawet jak słyszymy jest coraz gorsza. Komisja jednogłośnie podczas głosowania odrzuciła pomysł likwidacji szkoły w Chomętowie.

     GDZIE TE OSZCZĘDNOŚCI

     Likwidacja szkoły w Chomętowie to zły pomysł według Małgorzaty Krall, prezesa Zarządu Oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego w Szubinie. - Jako związek nigdy nie poprzemy likwidacji placówki w Chomętowie. W wręcz gdy zaistnieje taka potrzeba będziemy protestować wraz z rodzicami i nauczycielami przed likwidacją szkoły w roku 2002-2003. Projekt dowozu dzieci do Kowalewa jest nierealny ze względu na tamtejszą bazę, która należy do powiatu, który w każdym momencie może zdecydować, że nie ma tam miejsca na szkołę podstawową. Jako związek bronimy też pracy dla 12 osób zatrudnionych w Chomętowie. Tym bardziej, że szkoła ta ma duże osiągnięcia dydaktyczne i wychowawcze. Kadra posiada i ciągle doskonali kwalifikacje zawodowe. Zaangażowana jest także w życie tego środowiska - mówi Małgorzata Krall, która twierdzi, że likwidacja tej szkoły nie da dużych oszczędności, gdyż trzeba liczyć się z dowozem dwoma autobusami z Chomętowa. - Oczekuję od nowego dyrektora MZO dokładnej diagnozy stanu i przyszłości gminnej oświaty. Perspektywicznie trzeba ująć sieć szkół, obwody szkolne, stan zatrudnienia. Część nauczycieli na pewno skorzysta z przejścia na emeryturę w 2006 r. Muszą jednak powstać rozwiązania kompleksowe dla całej oświaty szubińskiej, a nie "oszczędności" pozyskane z likwidacji kolejnej wiejskiej szkoły. Wymiernych oszczędności z likwidacji 4 szkół i 2 przedszkoli do dzisiaj nikt nie potrafi oszacować.

     Marek Nowicki, nowy dyrektor Miejskiego Zespołu Oświaty Sportu i Rekreacji planuje zdiagnozowanie stanu szubińskiej oświaty.

     CHOMĘTOWO ZOSTAJE

     Sprawa likwidacji Chomętowa była także sygnalizowana wcześniej na komisji budżetu. Jednak radni nie głosowali w tym temacie. Jak powiedziała Pałukom przewodnicząca komisji budżetu radna Irena Szulc, jeśli temat będzie aktualny to komisja wróci się do niego na początku lutego.

     Po wecie komisji oświaty zarząd wycofał się z planów likwidacji szkoły w Chomętowie w tym roku.

Kamila Czechowska

Pałuki nr 519 (5/2002)

Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta danych zastrzeżone. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych możliwe wyłącznie na własny użytek. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów możliwe wyłącznie za zgodą redakcji, którą można uzyskać tutaj. Ogłoszenia i reklamy są materiałem zleconym, za ich treść odpowiedzialność ponosi ich nadawca, a nie redakcja lub wydawca gazety.
Copyright 2006-2018 Pałuki Tygodnik Lokalny - Wydawnictwo Dominika Księskiego WULKAN, tel. 52 302-09-28
do góry